• Search form

08.07.2010 | 09:31

Simpozijum PQ u Beogradu

Elita svetskog scenskog dizajna i performansa - više od 50 teoretičara i umetnika, učestvuje od 8. do 10. jula u Beogradu na simpozijumu “Proširena scenografija 2 - O umetnicima/autorima”, koji je deo projekta “Intersection - između intimnosti i spektakla”, centralnog događaja Praškog kvadrijenala 2011. godine.

Simpozijum PQ u Beogradu

Elita svetskog scenskog dizajna i performansa - više od 50 teoretičara i umetnika, učestvuje od 8. do 10. jula u Beogradu na simpozijumu “Proširena scenografija 2 - O umetnicima/autorima”, koji je deo projekta “Intersection - između intimnosti i spektakla”, centralnog događaja Praškog kvadrijenala 2011. godine.

Najveća zvezda simpozijuma je Rozali Goldberg (RoseLee), njujorška istoričarka umetnosti, teoretičarka performansa, osnivačica i direktorka Performe, koja je postavila temelje performansa i sarađivala s čuvenim umetnicima, poput Marine Abramović, Roberta Vilsona, Kristijana Boltanskog, Brajana Ina i Lori Anderson.

Goldbergova će 10. jula u prostoru Vojnog muzeja na Kalemegdanu održati predavanje na temu “Kuratorstvo budućnosti, iskustva Performinih komisija”.

Performa od 2005. godine organizuje Bijenale, pozivajući umetnike da se isprobaju u performansu i novim formama, istovremeno pružajući publici iskustvo “muzeja bez zidova”.

Goldbergova je vodila i čuvenu galeriju Kuhinja (Kitchen) u Njujorku, a njena knjiga “Umetnost performansa od futurizma do danas”, prvi put objavljena 1979. godine, i danas predstavlja glavno štivo za proučavanje performansa.

Simpozijum otvaraju 9. jula ministar kulture Srbije Nebojša Bradić i umetnički direktor Praškog kvadrijenala Sođa Lotker, a tom prilikom biće predstavljen i novi koncept Kvadrijenala 2011.

Među učesnicima simpozijuma “Proširena scenografija 2”, u organizaciji beogradskog Kioska - platforme za savremenu umetnost i Praškog kvadrijenala, najavljeni su i rediteljka Klaudija Boze iz Austrije, američki teoretičar Arnold Aronson, scenograf i reditelj Rolf Abderhalden iz Kolumbije, arhitekta i scenograf Oren Sagiv iz Izraela, vizuelni umetnik Hans Op de Bek iz Belgije, nemačka vizuelna umetnica Ula fon Brandenburg, scenograf Terike Hapoja iz Finske, teoretičar Miodrag Šuvaković iz Srbije...

Ideja simpozijuma je da uključi umetnike i teoretičare u dijalog o pitanjima prakse - kao istraživanje u odnosu na praktično bavljenje dizajnom prostora.

Umetnici performansa, vizuelnog i prostornog dizajna i istraživači, otvoriće dijalog o ulozi umetnika i autora u prostoru scene.

Simpozijum će se baviti istraživanjem širokih praksi istraživanja scenskog dizajna, fokusirajući se na individualna autorstva, saradnje i site-specific projekte, kuratorske koncepte i izlagačke prakse.

Glavni program simpozijuma je u galeriji Vojnog muzeja na Beogradskoj tvrđavi, dok su u kazamatima i bunkerima paralelne sesije.

Simpozijum će biti na engleskom jeziku, a moguće ga je pratiti i uživo na internetu, preko striminga na www.maksnet.net/iptv/simpozijum.html, zahvaljujući provajderu MaksNet.

Kako je najavljeno, simpozijum će biti zatvoren plovidbom iznenađenja “Raskršće na Ušću”, a učesnici će u višečasovnoj vožnji moći da razmene iskustva i sa domaćim teatarskim zvezdama.

Simpozijum je deo projekta “Intersection - Između intimnosti i spektakla”, koji sagledava scenski dizajn kao interdisciplinarnu umetnost u kojoj se sa pozorištem prepliću vizuelne umetnosti, performans, dizajn prostora, a podržan je od evropskog programa Kultura 2007-2013. Projekat “Intersection” stvara jak teorijsko/intelektualni diskurs povezujući teoretičare, kuratore, vizuelne i pozorišne umetnike, arhitekte, i sastoji se od teorijskog i umetničkog dela.

Osim u Beogradu, obuhvata u okviru teorijskog dela i simpozijume u Rigi (Latvija) i Evori (Portugal), dok se premijera umetničkog dela projekta, koji se sastoji od kompleksa od više od 30 umetničkih instalacija i izvođenja umetnika iz celog sveta, održava u okviru Prašog kvadrijelana od 16. do 26. juna 2011. u Pragu.

Nakon toga, deo instalacija biće predstavljen u gradovima širom Evrope, a u Beogradu će projekat biti predstavljen u septembru 2011. godine, u okviru programa BITEF-a.

Projekat su podržali Evropska komisija u okviru programa Kultura, a u Beogradu i Ministarstvo kulture Srbije i opština Stari Grad.

Prema navodima menadžera projekta Aleksandra Brkića, Beograd je tim projektom, podržanim od programa “Kultura” Evropske komisije, stavljen na mapu gradova kao jedan od partnera teorijsko/umetničkog projekta koji razmatra ulogu prostora u savremenom teatru, istražujući savremene forme i performans i njihovo promišljanje od strane umetnika/autora, prihvatanje od strane gledaoca i tumačenje od strane teoretičara i kustosa.

Praško kvadrijenale (PQ) scenskog dizajna i prostora najveći je događaj te vrste u svetu - prezentacija savremenih radova u različitim disciplinama i žanrovima uključuje kostim, scenu, svetlo, dizajn zvuka i pozorišnu arhitekturu u plesnom teatru, operi, drami, na specifičnim scenama, u multimedijalnim i umetničkim performansima.

Od osnivanja 1967. godine, PQ predstavlja radove više od 70 zemalja sa pet kontinenata u pojedinačnim nacionalnim paviljonima, uz širok spektar pratećih događaja, kreativni prostor za susret i interakciju među hiljadama profesionalaca u oblasti performansa i teatra, kao i mnogobrojne studente i druge posetioce iz sveta.

PQ 2011. sastojaće se iz takmičarskih sekcija, kao što su Sekcija zemalja i regiona, Sekcija arhitekture i Studentska sekcija, kao i brojnih drugih projekata: Intersection: Intimnost i spektakl, interaktivna instalacija/performans, Scenofest, edukativni projekat, Svetlo i zvuk, izložba sa radionicama, prezentacijama i diskusijama i Ekstremni kostim, inovativna izložba...

Sajt projekta “Intersection” je www.intersection.cz, a Praškog kvadrijenala www.pq.cz, a program simpozijuma nalazi se i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org, kao i U PRILOGU

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav