• Search form

11.04.2009 | 17:17

Simbolično oživljen naš Taš

Organizatori, promoteri i učesnici akcije Taš je naš, održane 11. aprila na stadionu Tašmajdan, pozvali su gradske vlasti Beograda da urede taj legendarni, a sada ruinirani i nebezbedan prostor u centru grada, a raznovrsnim sportskim, muzičkim i pozorišnim programom, kao i izložbom arhivskih fotografija Taša, uspeli su na nekoliko sati da ga ožive, uprkos pokušaju huligana da ga protekle noći dodatno naruže.

Simbolično oživljen naš Taš

Organizatori, promoteri i učesnici akcije Taš je naš, održane 11. aprila na stadionu Tašmajdan, pozvali su gradske vlasti Beograda da urede taj legendarni, a sada ruinirani i nebezbedan prostor u centru grada, a raznovrsnim sportskim, muzičkim i pozorišnim programom, kao i izložbom arhivskih fotografija Taša, uspeli su na nekoliko sati da ga ožive, uprkos pokušaju huligana da ga protekle noći dodatno naruže.

Peticiju za uređenje Taša, koja je pokrenuta paralelno sa onlajn verzijom, potpisalo je za par sati gotovo 900 ljudi, pridruživši se time grupi od više od 300 potpisnika istog zahteva na internetu, među kojima su i Vida Ognjenović, Mihajlo Pantić, Alisa Stojanović, Radivoje Raša Andrić, Milan Bosnić, Kiki Lesendrić, Dejan Utvar, Irina Subotić, Borivoj Gerzić, Miloje M. Rakočević, Petar Janjatović, Jelena Tinska, Srna Lango, Dunja Figenwald Puletić... Grupi “Taš je naš” na Fejsbuku za nekoliko dana već se pridružilo više od 1.900 korisnika tog popularnog društvenog sajta.

Promoteri akcije “Taš je naš” - glumica Neda Arnerić, poznata i po naslovnoj ulozi u “Višnji na Tašmajdanu”, i nedavno imenovani gradski sekretar za omladinu i sport Aco Kovačević, selektor reprezentacije Srbije u malom fudbalu, izrazili su očekivanje da će ta građanska inicijativa, koju su organizovali Centar za nenasilni otpor i učenici Prve i Pete gimnazije, nastaviti da živi do ispunjenja zahteva. “Ako nastavimo da radimo kao ljudi iz nevladine organizacije (CNO), možda ćemo ponovo dobiti tribine”, rekla je Neda Arnerić, koja je pohvalila učenike Pete gimnazije, a pokudila njihove vršnjake iz Prve, jer nisu doveli veći broj đaka.

Promoteri akcije ”Taš je naš” su i glumac Branko Cvejić i rok muzičar Zoran Kostić Cane, frontmen Partibrejkersa, koji nisu prisustvovalo zbog ranije zakazanih profesionalnih obaveza. Canetovu izjavu povodom akcije ”Taš je naš”, snimljenu pre nekoliko dana na samom stadionu, prisutni su mogli da vide i čuju na velikom plazma ekranu, na kojem je emitovan i video materijal iz slavnih dana Taša.

I direktor Sportsko - rekreativnog centra Tašmajdan Milan Petrović izrazio je nadu da Beograđani neće dozvoliti da nešto što je građeno njihovim parama propadne ili bude prodato nekom privatniku. Prema njegovim rečima, akcija “Taš je naš” je “dokaz da čuvena izreka: ’Sve se može kad se hoće’ može da se sprovede u delo”.

Petrović je istakao značaj medija, koji su posvetili udarne termine i prostor za promovisanje akcije ”Taš je naš” proteklih dana, a najavio je i neke predloge za doprinos samog SCR Tašmajdan toj inicijativi. Između ostalog, rekao je da bi mogao da bude organizovan rok koncert u Hali ”Pionir”, na kojem bi nastupile sve grupe koje su svojevremeno svirale i na Tašu, a prihod od ulaznica bio bi usmeren na renoviranje stadiona. Takođe, rekao je da će u tu svrhu biti zatraženo da sportski klubovi, koji duguju Tašu, vrate taj dug.

Petrović je izrazio nadu i da se neće ponoviti situacija od prethodne noći, kada je grupa pripitih huligana dodatno vandalizovala stadion, bacajući kamene blokova sa tribina na parter. Prema njegovim rečima, moguće je da su bili i instruirani da miniraju akciju ”Taš je naš”.

Raznovrstan, program, koji je počeo utakmicom učenika Pete i Prve gimnazije u malom fudbalu, vodio je čuveni Avram Izrael, poznat Beograđanima po originalnom najavljivanju i odjavljivanju vazdušnih napada NATO 1999. Sada je poručivao: ”Pažnja, pažnja”, ”Bez panike” i ”Gotovo”, između nastupa grupa Crveno platno a.k.a Poslednja stanica i Dž, Dž, omladinske pozorišne trupe OKO i proglašenja pobednika utakmica u malom fudbalu. Prva gimnazija pobedila je Petu, dok je tim medijskih ličnosti, među kojima je bio i glumac Branislav Bane Trifunović, pobedio ekipu nevladinih organizacija, za šta su svečano dobili i trofeje.

Posetioci akcije ”Taš je naš” imali su priliku da vide mačevaoce kluba “Železničar” i kapueriste kluba “Senzala”, a u delu stadiona otvorena je i izložba “Zapisi sa Tašmajdana”. Svi posetioci, među kojima je bilo mnogo dece u pratnji roditelja, dobili su simbolične poklone, poput bedževa i balona.

Na stadionu Tašmajdan nekada su organizovane velike i značajne sportske i kulturne manifestacije - najrazličitiji šampionati, od rukometa, preko fudbala, hokeja do tenisa, a bio je i poprište koride, prvo i najveće otvoreno klizalište u zemlji, mesto na kojem su nastupale brojne domaće i svetske muzičke zvezde, među kojima su i Tina Tarner, Elton Džon i Rej Čarls. Beograđani su tu mogli da vide i neke nesvakidašnje događaje, poput automobilske fudbalske utakmice sa ogromnom loptom, koju su “šutirale” popularne “fiće”.

Ispod istočne tribine stadiona, gde je sada klub “Taš”, bila je 60-ih i 70-ih i čuvena diskoteka “Cepelin” - prvo “gradsko mesto”, kakvo su kasnije postali Studentski kulturni centar i Akademija. Sa matineima i večernjacima, popularni “Cep” je bio prva prva diskoteka u engleskom stilu. Na matinee u “Cepelin”, koji se prvobitno zvao “Go-Go”, dolazilo se u 17 sati, a čekali su se i redovi da bi se moglo ući.

Poslednjih godinu dana, međutim, Taš je gotovo potpuno zamro - iz straha za bezbednost učesnika i posetilaca. Jedan od poslednjih velikih događaja bio je festival Jelen pivo live u septembru prošle godine, kada je fontmen Partibrejkersa pozvao gradske vlasti da uzmu stadion Tašmajdan “pod svoje” i ulože novac u taj prostor koji je nazvao “arheološkim mestom beogradskog rokenrola”.

Akcija “Taš je naš” organizovana je uz podršku Balkanskog fonda za lokalne inicijative, a podržali su je SRC Taš, Agencija za saradnju s nevladinim organizacijama i evropsku harmonizaciju Grada Beograda i Kancelarija za mlade opštine Palilula.

Sponzori su Telekom Srbija, Koka-kola (Coca-Cola), Don kafa (Don caffe) i Medijska dokumentacija Ebart, a ekran za video snimke obezbedila je kompanija ”Stav”, ovlašćeni distributer Samsunga. Medijski sponzori su Radio-televizija Srbije, Radio Beta-Rfi, Portal za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org, portal Mt:S Mondo, dnevni listovi Politika, Danas, Borba i 24 sata, nedeljnik Singidunum Weekly i mesečnik Trip.

Foto: SEEcult.org (Vesna Milosavljević)

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r