• Search form

24.10.2022 | 20:33

Serija predavanja WCSCD-a na Kolarcu

Serija predavanja WCSCD-a na Kolarcu

Edukativni program “Šta bi kustosiranje trebalo / moglo da bude” (WCSCD), u  partnerstvu s Kolarčevom zadužbinom, organizuje tokom novembra i decembra seriju predavanja stručnjaka različitih umetničkih i naučnih oblasti, počev od kustoskinje Katalin Sekelj (Székely).

Katalin Sekelj, koja će održati predavanje 9. novembra, masterirala je istoriju umetnosti i nemačku književnost na Univerzitetu Etveš Lorand u Budimpešti. Bila je kustoskinja Muzeja savremene umetnosti Ludvig od 2008. do 2013. godine, a od 2014. je i član kustoskog tima Of Bijenala Budimpešta, najveće nezavisne grasruts umetničke inicijative u Mađarskoj. Od kraja 2015. godine, radeći u okviru Kreativnog programa Arhivâ otvorenog društva (OSA) Blinken, kustosira i koordinira izložbe i druge javne programe.  

Za 30. novembar najavljeno je predavanje arhitektkinje, umetnice, spisateljice i edukatorke Aslihan Demirtaš (Demirtaş), čija se praksa odvija oko granica između disciplina koje se bave stvaranjem, često u formi građevina, vrtova i umetničkih projekata, dok traga za revidiranim modusom postojanja i prakse na našoj planeti. Živi u Istanbulu, gde sa Alijem Džindorukom (Cindoruk) vodi kancelariju KHORA za dizajn, stvaranje i razmišljanje.

Gost WCSCD-a 5. decembra na Kolarcu biće Masimilijano Molona (Massimiliano Mollona) koji predaje antropologiju na Odeljenju umetnosti Univerziteta u Bolonji i na Koledžu Goldsmits u Londonu. Njegova praksa se odvija u preseku pedagogije, umetnosti i aktivizma, koje istražuje putem projekata koje je koinicirao, kao što su Institut za radikalnu imaginaciju i Laboratorija urbanog zajedništva u Atini.

U završnici godišnjeg programa predavanja WCSCD-a, 13. decembra, gostovaće Ameli Aranguren (Amelie Aranguren) koja rukovodi umetničkim programom Centra za pristup ruralnom (CAR) pri umetničkom kolektivu INLAND u Madridu, čiji je član od 2010.

Pojedini mentori koji učestvuju u ovogodišnjem edukativnom programu WCSCD-a imaće i javni nastup tokom boravka u Beogradu.

Program je, kao i do sada, realizovan uz podršku kolega i ustanova u Srbiji i širom sveta, uključujući Fondaciju Kadist, Italijanski institut za kulturu u Beogradu, ambasadu Španije u Beogradu, Grupu arhitekata…

Ulaz na javna predavanja, koja pocinju u 18 sati, besplatan je.

(SEEcult.org)

Zoran Popovic, Mediteran
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r