Šekspir festival u dva dela, u Čortanovcima i u Novom Sadu
Međunarodni Šekspir festival prikazaće u devetom izdanju, koje će biti održano u Čotranovcima i u Novom Sadu, ukupno sedam predstava, uz nekoliko pratećih programa, objedinjenih sloganom “I, sem nestvarnoga, ništa stvarno nije”, što je replika iz Šekspirovog “Makbeta”. Prvi deo devetog Šekspir festivala biće održan od 1. do 5. jula u Vili Stanković u Čortanovcima i u Novom Sadu, a drugi deo biće na jesen samo u Novom Sadu.
Na otvaranju, 1. jula u Vili Stanković, prvi put na Šekspir festivalu biće izvedena jedna plesna predstava – “Hamlet” italijanske trupe imPerfect Dancers Company, za koju koncept i koreografiju potpisuju osnivači i umetnički rukovodioci Valter Mateini i Ina Broek.
“To je čuvena plesna kompanija koja nastupa na mnogim svetskim festivalima. Vrlo je neobično gledati kako se otpleše ‘Hamlet’, bez ijedne reči. Čini mi se da će to biti jedno novo iskustvo na našem festivalu”, izjavio je osnivač i direktor Šekspir festivala, reditelj Nikita Milivojević, na konferenciji za novinare u “Ateljeu vina Šapat” u Slankamenu.
Podsetivši da Šekspir festival često poziva zanimljive reditelje i predstave iz regiona, pa je publika u Čortanovcima videla projekte reditelja poput Igora Vuka Torbice, Andraša Urbana, Aleksandra Popovskog i Kokana Mladenovića, Milivojević je najavio da ovoga puta dolaze makedonski reditelj Dejan Projkovski i glumci iz Crne Gore i to sa jednim od omiljenih Šekspirovih naslova “Ukroćena goropad”.
“Predstava Gradskog pozorišta Podgorica je prava komedija, sa nekim pomalo bizarnim elementima, ali ipak drugačija od svega što smo dosad gledali na Šekspir festivalu”, rekao je Milivojević.
Sledi gostovanje trupe Rolfa Almea iz Norveške, koja je pobedila na konkursu Evropske mreže Šekspir festivala projektom “Romeo i Julija i druge katastrofalne ljubavi”.
“Mi smo deo te mreže koja okuplja desetak festivala. Prošle godine je inicirana ideja da napravimo javni konkurs za trupe širom sveta koje imaju zanimljiv pristup igranju Šekspira. Stiglo je više od 40 prijava. U žiriju, u kojem sam i ja učestvovao, učinilo nam se da ova norveška trupa ima najzanimljiviji projekat. To je ‘Romeo i Julija’, ali ne kao priča koju svi znamo još iz lektire. Osnovna priča jeste sačuvana, ali uz podsećanje da ta priča postoji bukvalno u ovom trenutku u Iraku, Siriji, Nemačkoj..., gde su autentične životne priče nekih Romea i Julija osuđene od strane porodica ili društva i kako ljubav svugde na svetu može biti zabranjena i opasna i dan-danas, kao u vreme Šekspira”, rekao je Milivojević.
Taj koncept i tema, kako je dodao, dokazuju da “Šekspir nije govorio samo o svom vremenu, nego i o našem vremenu, da je svevremen”.
Na programu devetog Šekspir festivala je još jedan “Hamlet”, ali baziran na Koltesovom tekstu, u režiji i adaptaciji Livije Pandur, koja “nastavlja divni teatar svoga brata Tomaža Pandura i radi jednu estetski neobičnu, minimalističku predstavu. Samo četvoro glumaca igraju sve likove. Tu su dva para – Ofelija i Hamlet, kralj i kraljica”, izjavio je Milivojević.
Ovaj “Hamlet”, s podnaslovom “Evidencija zločina jedne monarhije”, u produkciji Kazališta Marina Držića iz Dubrovnika, igraće se u Srpskom narodnom pozorištu (SNP) u Novom Sadu, a ne u Vili Stanković - iz tehničkih razloga.
U drugom delu devetog Šekspir festa, u oktobru na sceni SNP-a, biće izveden “Makbet” u režiji i adaptaciji Nikite Milivojevića. Ta koprodukcija SNP-a, Beogradskog dramskog pozorišta, Grada teatra Budva, Novosadskog pozorišta i Šekspir festivala, imaće premijeru tokom avgusta u Budvi.
Za novembar je u planu dolazak britanske trupe Forced Entertainment s neobičnim projektom “Sabrana dela: Sa Šekspirom za stolom” u režiji Tima Ečelsa, koji je poznat publici Bitefa.
“Već tri godine pokušavamo da ih dovedemo. Oni su zvezde na svetskim festivalima. Igraju 36 komada Šekspira u nedelju dana, znači po pet dnevno. Predstave traju po 40 minuta, a sve se igra na jednom stolu i to sa predmetima koji predstavljaju likove. Sve u svemu, jedna bajkovita igraonica i sjajna ideja”, rekao je Milivojević.
U pratećem programu, italijanski plesni umetnici držaće radionicu na Akademiji umetnosti u Novom Sadu. U Itaka art centru u Inđiji biće predstavljena mongrafija o Nikiti Milivojeviću “Ja ovde silazim” autorke Olivere Milošević. Pozorište lektira “Vladimir Jevtović” iz Beograda, koje je posvećeno srednjoškolcima, prikazaće “Romea i Juliju”, u režiji i adaptaciji Ivana Jevtovića, u Dramskom studiju Artelje u Inđiji.
Milivojević je izrazio zahvalnost svim pokroviteljima festivala, kao i zadovoljstvo što je Šekspir festival nedavno dobio etiketu brenda “Najbolje iz Vojvodine”.
Pomoćnica Pokrajinskog sekretarijata za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama Vojvodine Jelena Bojanović istakla je da Šekspir festival predstavlja jedan od najznačajnijih i najposećenijih pozorišnih festivala u Srbiji, a jedini je međunarodni pozorišni festival u Sremskom okrugu.
“Šekspir festival doprinosi popularizaciji pozorišne umetnosti u Vojvodini, otvara saradnju sa inostranim trupama i festivalima, čime doprnosi promociji Vojvodine kao regiona u širem kontekstu, a doprinosi i decentralizaciji kulture i omogućava mladima u manjim sredinama da učestvuju u realizaciji jednog ovakvog događaja”, rekla je Jelena Bojanović. Sve to je, kako je dodala, prepoznala pokrajinska vlada, te mu dodelila priznanje “Najbolje iz Vojvodine” za period 2022-2024. godina, dok ga Sekretarijat za kulturu finansijski podržava od samog osnivanja putem godišnjih konkursa.
U ime Opštine Inđija, Nemanja Milojević istakao je da su ponosni na Šekspir festival i da se trude da ga maksimalno podrže, kao i da je budžet ove godine veći nego ranije, u skladu s boljim privrednim i opštim prilikama nakon pandemije.
“Nikitin angažman u proteklih osam godina pokazuje kako možete da od jedne ideje napravite svetski festival i da dobijete epitet ‘Najbolje iz Vojvodine’. To je rezultat napornog rada, ali pre svega strasti prema onome što volite”, rekao je Milojević, dodajući da je Šekspir festival “značajan za Inđiju koja nije samo grad uspešne privrede, već i kulture, turizma i sporta”.
Direktorka brenda i komunikacija UNIQA osiguranja Sonja Marić istakla je da kao kompanija kojoj je “podrška kulturi jedna od važnih odrednica društveno odgovornog poslovanja i predstavlja ulaganje u sigurno bogatstvo duha, UNIQA već devet godina ponosno podržava Šekspir festival”.
Atraktivan plakat za deveti Šekspir festival, kao i ranijih godina, kreirao je Slaviša Savić.
Festivalski sajt je sekspirfestival.org, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.
(SEEcult.org)