Sećanje na Solženjicina
Dvogodišnjica smrti velikog ruskog pisca i borca za ljudska prava i slobode Aleksandra Solženjicina (1918-2008) obeležena je izlaskom njegove rodbine, prijatelja i kolega na groblje kod Donskog manastira. Autor legendarnog dela “Arhipelaga Gulaga” nije doživeo da napuni 90 godinu, a za njim žale i oplakuju ga svi kojima su dragi visoki ideali njegovog života i stvaralaštva. Solženjicinov grob su prekrili buketi i venci od svežeg cveća, među kojem se promanjao crno-beli portert velikog pisca.
Dvogodišnjica smrti velikog ruskog pisca i borca za ljudska prava i slobode Aleksandra Solženjicina (1918-2008) obeležena je izlaskom njegove rodbine, prijatelja i kolega na groblje kod Donskog manastira.
Autor legendarnog dela “Arhipelaga Gulaga” nije doživeo da napuni 90 godinu, a za njim žale i oplakuju ga svi kojima su dragi visoki ideali njegovog života i stvaralaštva.
Solženjicinov grob su prekrili buketi i venci od svežeg cveća, među kojem se promanjao crno-beli portert velikog pisca.
Na parastos su došli i mnogi društveni i državni delatnici, među kojima je bio i bivši ruski premijer Jevgenij Primakov, zatim državni sekretar za ljudska prava Vladimir Lukin, spisateljica i autorka monografije o Solženjicinu Ljudmila Saraskina i, naravno, njegova udovica Natalija Dmitrijevna sa sinovima.
Njenim zalaganjem je, između ostalog, dobijena podrška premijera Vladimira Putina da “Arhipelag Gulag” uđe u obaveznu lektiru za učenike starijih razreda srednjih škola od ove školske godine.
Prema rečima Lukina, 20. vek bio je strašno stoleće, ali istovremeno i veliko.
“U tom stoleću su se dešavali kako tragični, tako i herojski događaji. Jedan od najsjajnijih stubova i boraca za moral i vrline društva i čoveka bio je Aleksandar Isajevič Solženjicin. On je bio čovek-epoha i gorostasna, neponovljiva ličnost”, istakao je Lukin.
B. Rakočević