• Search form

24.03.2021 | 19:38

Savremene kontradikcije verskog slavlja

Savremene kontradikcije verskog slavlja

Italijanska plesna kompanija Zapala danca izvešće 25. marta na 18. Beogradskom festivalu igre (BFI) predstavu "A. jesmo li svi mi žrtvovani?" koreografa i reditelja Roberta Zapale, koja kroz sliku tradicionalne verske procesije na dan Svete Agate, zaštitnice Katanije, prikazuje tenzije u savremenom društvu na Siciliji.

"Nije me interesovalo da predstavim folklorne ili religiozne elemente ovog verskog praznika. Reč je o širem kontekstu. Ovo je predstava koja govori o narodu, o našoj zemlji i o aktuelnom trenutku društva“, rekao je Zapala 24. marta na konferenciji za novinare u Nacionalnoj fondaciji za igru.

Kako je dodao, A. iz naslova odnosi se na Svetu Agatu, koja je prisutna u predstavi, ali u pozadini, dok spektakl, u izvođenju sedmorice igrača, govori o duhu vremena, o nasilju prepotenciji, uplitanju mafije, koja zloupotrebljava ovaj veliki verski događaj u komercijalne svrhe, tako da se u predstavi prepliću arogancija savremenog sveta i ono što je duboko, što pripada svetu duhovnosti.

"Ja sam agnostik, ali imam veliki respekt prema onima koji veruju i prema tradiciji“, istakao je Zapala, napominjući da je procesija za praznik Svete Agate u Kataniji treća najveća procesija u katoličkom svetu, okupljajući svakog februara čak pola miliona ljudi.

Ovog februara prvi put, zbog pandemije korona virusa, procesija nije održana.

Zbog pandemije je i ova predstava, čija je obnovljena verzija premijerno izvedena 2019. godine, poslednji put igrana još u junu 2020. Trupa je nakon toga imala još samo izvođenje jedne starije predstave u oktobru na festivalu u Gorici.

"Zato će sutra na sceni Madlenianuama biti pravi praznik za igrače i za muzičare koji nastupaju uživo. Oni, kao i svi umetnici, ne rade samo za novac nego i za svoju dušu“, istakao  je Zapala, direktor trupe koju je osnovao 1989. godine.

Kompanija Zapala danca treći put dolazi na BFI, na kojem je već prikazala predstave "Instrument“ i "Antitela“.

"Srećni smo što smo opet u Beogradu. To znači da smo ostavili dobar utisak prethodna dva puta i na publiku i na organizatore koji su nas ponovo pozvali“, rekao je Zapala, dodajući da je reč o koreografski sasvim različitim radovima.

U novoj predstavi živa muzika izvodi se na sicilijanskim instrumentina, miksujući tradiciju i savremeni zvuk. Kompozitor Pućo Kastrođovani, koji i nastupa s grupom „Lautari“, izjavio je da je zadatak bio komplikovan, ali inspirativan – da se predstavi njihov grad Katanija i vrednosti  koje poštuju.

Katanija je, kako je ispričao, grad ispod vulkana, grad koji nikada ne spava, izuzetno bučan, ali tokom tri dana februara ceo grad utone u tišinu, ništa se ne čuje, nema saobraćaja, samo tihi žamor vernika.

Zapala je dodao da iz detinjstva pamti sam kraj procesije i  trenutke apsolutne tišine, koja proizvodi vrlo poseban osećaj. „Mislim da smo u predstavi uspeli da dočaramo taj neverovatni momenat“, rekao je Zapala, koji potpisuje i dizajn scene i svetla, kao i dramaturgiju sa autorom teksta Nelom Kalabrom. Njih dvojica zajedno su režirali i video materijal.

Muziku uživo izvodi ansambl Lautari, scenografiju čini 1.600 obešenih grudnjaka, dok sedam muškaraca trijumfalno nose telo Svetice… Paradoksalna poruka sadržana u naslovu predstavlja nivoe razmišljanja o fundamentalizmima koji podjednako guše društvo i veru.

Komad je deo projekta “Re-mapiranje Sicilije”, intimnog iščitavanja ostrvske teritorije kroz Zapalin jedinstveni rečnik - koji iz opšte slike ne izostavlja narodna verovanja, aspekt koji prožima Siciliju i Italiju, postajući ključ za razumevanje mnogih pojava u društvu.

*Foto: Serena Nicoletti

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r