Savremena kolonizacija
Savremeni oblici kolonizacije širom sveta, nastali preoblikovanjem nacionalnih identiteta i delovanjem državnih aparata na bazi logike i interesa kapitala, tema su izložbe Sebastjana Lebana i Stasa Kleindiensta koja će biti otvorena 22. septembra u Kapsuli u Ljubljani, a delom je posvećena i današnjem Kosovu. Projekat “Savremene strukture kolonizacije” Lebana i Kleindiensta, rezultat je drugog dela analize koju su autori započeli 2008. godine na Kosovu, a predstavlja različite aspekte savremenih oblika kolonizacije.
Savremeni oblici kolonizacije širom sveta, nastali preoblikovanjem nacionalnih identiteta i delovanjem državnih aparata na bazi logike i interesa kapitala, tema su izložbe Sebastjana Lebana i Stasa Kleindiensta koja će biti otvorena 22. septembra u Kapsuli u Ljubljani, a delom je posvećena i današnjem Kosovu.
Projekat “Savremene strukture kolonizacije” Lebana i Kleindiensta, rezultat je drugog dela analize koju su autori započeli 2008. godine na Kosovu, a predstavlja različite aspekte savremenih oblika kolonizacije.
Prema navodima autora, na delu su oblici kolonizacije koji postoje paralelno na različitim delovima sveta i na koje se nadovezuju različiti geopolitički nacrti, od biopolitike do nekropolitike. Tako se preko zavisnosti bazirane na kapitalu razvijaju i svi ostali segmenti društvene zavisnosti.
Tu savremenu kolonizacijsku strategiju autori ilustruju primerom Kosova koji Agon Hamza definiše kao “novorođenu ideologiju” (New Born Ideology), čiji je cilj uvođenje zapadne ideologije o demokratiji koja omogućava kapitalu uspostavljanje novih temelja kolonizacije.
Projekat se naslanja na upliv koji imaju različite ideologije (Althušer) na formaciju savremenog sveta, te na uspostavljanje permanentnog vanrednog stanja koji menja ne samo geopolitičku strukturu sveta, već i realnost.
Umetničku praksu Lebana i Kleindiensta karakteriše intermedijalnost i interdisciplinarnost koje se reflektuju u analizi sistema valorizacije (u umetnosti i drugim oblastima), savremenim migracijama, novim formama kolonijalizma i drugim fenomenima u promenljivim društvenim sistemima. Kroz umetnost i teoriju, Leban/Kleindienst intervenišu u specifične sisteme u cilju uspostavljanja savremenih kritičkih sredstava kojima je moguće reartikulisati sve kompleksniju društvenu realnost.
Leban i Kleindienst članovi su i umetničko-političko-teoretsko-diskurzivne platforme “Reartikulacija”, projekta koji zastupa stav da je kritičkim i radikalno političkim diskursom moguće relevantno dosegnuti u širi društveno-politički prostor.
Grupa “Reartikulacija”, u kojoj su i Marina Gržinić i Tanja Passoni, osnivač je istoimenog časopisa koji se deli besplatno (www.reartikulacija.org).
Izložba je deo programa Zavoda P.A.R.A.S.I.T.E, koji finansijski podržavaju Ministrstvo za kulturu Slovenije i gradske vlasti Ljubljane za kulturu.
Zavod P.A.R.A.S.I.T.E. organizovao je ovih dana i prvi Međunarodni festival knjiga umetnika i umetničkih publikacija - Konvenciju Blind Date, u okviru koje je održan i prvi sajam nezavsnih izdavača knjiga umetnika iz regiona, Evrope i SAD.
Konvencija Blind Date isključivo je posvećena knjizi umetnika kao specifičnom vizuelnom mediju, a Zavod P.A.R.A.S.I.T.E. je organizuje sa domaćim i međunarodnim partnerima u više prostora u Ljubljani, kao deo programa “Ljubljana - UNESCO svetska prestonica knjige”.
Sajt Zavoda P.A.R.A.S.I.T.E. je www.zavod-parasite.si, a galerije Kapsula www.kapsula.si
(SEEcult.org)