Sarinenova muška igra na BFI
Kompanija Tera Sarinena iz Helsinkija prva je finska trupa na Beogradskom festivalu igre, a prikazaće 1. aprila na sceni Madlenianuma Sarinenovu koreografiju o tome šta znači muški ples, koliko mora biti snažan, a koliko može biti osećajan.
“Sedmorica izvođača u ovom komadu imaju različiti bekgraund, od uličnog plesa, preko klasičnog baleta do savremene igre. Želeo sam da stvorim neku vrstu amalgama, da spojim raznovrsne tehnike u potrazi za novom formom“, izjavio je na konferenciji za novinare 31. marta u Nacionalnoj fondaciji za igru u Beogradu Tero Sarinen, koji je ostvario izuzetnu međunarodnu karijeru igrača i koreografa, a trupu je osnovao 1996. godine.
Napravio je više od 40 kreacija za svoju, ali i za druge značajne trupe. Njegovi komadi su na repertoaru Holandskog plesnog teatra, kompanije Batševa, Baleta Gulbenkijan, Nacionalnog baleta Finske i drugih.
Za koreografiju “Preobraženo” odabrao je tri kompozicije svetski poznatog finskog kompozitora Esa-Peke Salonena, koji je i dirigovao na premijeri 2014. godine u Helsinkiju.
“Iz njegovog raskošnog opusa uzeo sam jedan solo, zatim kompoziciju za veliki orkestar i jedan violinski koncert, sve iz različitih perioda. Salonenovu muziku karakterišu heroizam, grandioznost, ali i osećajnost. Te različite boje i temperamente uključio sam u svoju koreografiju”, rekao je Sarinen dodajući da Salonen traži virtuoznost od muzičara, isto kao i on od igrača.
Ideju predstave opisao je kao istraživanje stereotipa i manirizma u nameri da se oni razbiju, da se kroz telesnu ekspresiju ispita šta znači “muška igra” odnosno snaga u odnosu na senzualnost i osećajnost.
“Ono što želim je dijalog sa igračima, zajedničko kreiranje, ali i dijalog sa različitim vrstama igre”, rekao je Sarinen napominjući da mnogo putuje, naročito u zemlje u kojima igra ima duboke korene i tako uči.
“To je način da se savremena igra unapredi. Smatram da ne možemo kreirati nešto novo ako ne poznajemo dobro prošlost, ono što je baština”, istakao je Sarinen.
Prema njegovom mišljenju, “igra je i pitanje identiteta, ona prelazi granice, kao da pruža ruke i predstavlja neku zemlju”.
“Igra je i svojevrsni alat koji spaja ljude, pomaže da se upoznaju. Svi mi imamo veze sa igrom u različitim oblicima. Tu je snažan i društveni aspekt, zatim terapeutski. Trebalo bi uvesti igru kao predmet u osnovne škole”, izjavio je Sarinen.
Na pitanje o načinu rada, odgovorio je da uglavnom dve godine priprema jedan projekat, a da tri meseca traje aktivni period u probnoj sali, gde zajedno sa igračima kreira rečnik određenog komada.
“Ja to doživljavam kao ozbiljan posao. Međutim, tek posle premijere počinje pravi život jedne predstave, jer kroz odnos sa publikom ona evoluira, pod uslovom da je živa i rezonantna”, rekao je Sarinen.
Srbija je, kako je dodao, 40. zemlja u kojoj gostuje njegova trupa.
“Naš mali jubilej uklapa se u proslavu 100 godina nezavisnosti Finske, a koji je bolji način za proslavu nego umetnost”, rekao je on.
Finski ambasador Perti Ikonen istakao je da, povodom jubileja nezavisnosti, ambasada njegove zemlje u Srbiji organizuje desetak projekata, među kojima su izložba nordijskog stakla u Beogradu i Novom Sadu i koncert sa muzikom Sibelijusa u Skupštini Beograda, a u planu su i neki sportski događaji.
“Radostan sam što je u ovaj program uključen i divan svet baleta i što mogu da po prvi put na BFI predstavim jednu finsku plesnu trupu. Znam da je direktorka Aja Jung odavno to želela, a sada smo konačno uspeli da obezbedimo sponzore, finske kompanije koje posluju u Srbiji i tako podržimo ovo gostovanje”, rekao je ambasador Ikonen.
Direktorka BFI Aja Jung je istakla da je trupa koreografske zvezde Sarinena jedna od onih koje je želela da dovede od samog početka BFI, ali da je to bilo teško zbog njegovih velikih tehničkih zahteva.
“Mi nemamo takvu rasvetu i druge uslove za efekte od kojih on kao autor ne odustaje. Na kraju smo se dogovorili da veći deo opreme donesu iz Finske”, rekla je ona i dodala da je Kompanija Tera Sarinena nastupila prethodne večeri u Zagrebu, gde je predstava “Preobraženo” nagrađena ovacijama na sceni Hrvatskog narodnog kazališta.
(SEEcult.org)