• Search form

17.06.2014 | 20:47

Sarajevo pre stotinak godina

Sarajevo pre stotinak godina

Predstava  “Vesela večer u Sarajevu” Sarajevskog ratnog teatra (SARTR) premijerno će biti izvedena 22. juna u Muzeju književnosti i pozorišne umetnosti u Sarajevu, a ima za cilj da ukaže na tradicionalne vrednosti tog grada od pre 101 godine, na posela koja su bila glavna okupljališta umetnika i intelektualaca, stranaca i građana, a značajno su uticala na razvoj kulture i umetnosti, uspostavljanje kvalitetnijih međuljudskih odnosa i upoznavanje sa različitostima i specifičnostima naroda i etničkih grupa.

Predstava je nastala prema scenariju Dubravke Zrnčić-Kulenović, koja potpisuje i režiju, te Maje Salkić i Sonje Goronja. Realizovana je u produkciji SARTR-a, u saradnji sa Muzejem grada Sarajeva, i uz pomoć Muzeja književnosti i pozorišne umetnosti i Jevrejske opštine.

Uz pesmu i muziku, koja se uvek čula iz sarajevskih mahala, glumci oživljavaju likove koji su junaci priča iz Sarajeva, oni postaju Sarajke i Sarajlije i igrajući ih “iz zaborava nam vraćaju deo naše povesti i tradicije”, saopštio je SARTR.

Predstava će biti izvođena u ambijentu sarajevske avlije (premijera i prva repriza u Muzeju književnosti i pozorišne umetnosti, reprize u Svrzinoj kući i bašti Muzeja Jevreja), a uz glumce Maju Salkić, Sonju Goronja, Mehmeda Porču, Seada Pandura i Sanjina Arnautovića, učestvuju i članice vokalnog ansambla Korona Anida Isanović i Dunja Kazić, dok harmoniku svira Kaća Hadžifejzović.

Glumica Maja Skaljić, koja prvi put radi na predstavi od same ideje i istraživanja materijala, preko skupljanja materijala za scenario i same realizacije, veruje da će predstava uspešno evocirati uspomene, omogućiti da publika sazna ono što nije znala i isprovocirati razmišljanja o tome šta je Sarajevo već prvo u Evropi imalo, te da li je od tada napredovalo ili tapka u mestu i uništava sve što je lepo.

“Podsetićemo formom sela gledaoce da su se nekada lepo i često ljudi družili, razmenjivali mišljenja, učili jedni od drugih, pa i sukobljavali. Poštovali ono što je drugačije i živeli jedni sa drugima”, navela je Maja Skaljić, napominjući da svi glumci igraju stvarne likove iz prošlosti, koji igraju različite likove iz književnosti.

Glumac Sanjin Arnautović izjavio je da mu je čast što učestvuje u projektu koji oživljava Sarajevo kakvo je bilo pre stotinu godina, ljude koji su živeli tada i koji su ostavili dubok trag, svako na njemu specifičan način.

“Ono što mi je posebno interesanto bilo kad sam počeo raditi na ovoj predstavi je to što po prvi put igram lik (Hasib Ramić) koji je stvarno postojao, hodao ovim gradom, bavio se poslom kojim se ja bavim. U predstavi imam još zadataka, što meni kao mladom glumcu predstavlja veliki izazov”, dodao je Arnautović.

Članica vokalnog ansambla Korona, Dunja Kazić, pozvala je sugrađane da odvoje dva sata svog vremena i dođu da se vrate i uživaju u nekim prošlim, možda lepšim, vremenima.

Prema njenim rečima, iako je rođena u Sarajevu i tu provela čitav život, neke zanimljive stvari o gradu, istoriji, običajima i ljudima koji su živeli pre više od stotinu godina, nije znala dok nije započet rad na predstavi koja je u isto vreme i istorijska priča, i drama, i komedija, i ljubavna priča.

Zbog vremenskih neprilika premijera predstave “Vesela večer u Sarajevu” pomerena je na 22. jun, a prva repriza najavljena je za dva dana kasnije, takođe u Muzeju književnosti i pozorišne umetnosti. U slučaju da se vremenske neprilike nastave, igranje predstave biće premešteno na drugu lokaciju.

Cena ulaznice je 15 KM, a broj mesta je ograničen (rezervacije su na broj telefona 033 664 070).

*Foto: Hamza Demirović

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r