• Search form

14.12.2016 | 23:49

Saradnja Jugoslovenske kinoteke i Kineskog arhiva

Saradnja Jugoslovenske kinoteke i Kineskog arhiva

Jugoslovenska kinoteka i Kineski filmski arhiv intenzivirali su saradnju početkom ove godine, a njen značaj, posebno za razmenu iskustava u oblasti digitalizacije i restauracije vrednih starih filmova, potvrđen je i tokom posete visoke delegacije te kineske institucije povodom Nedelje kineskog filma u Beogradu.

Festival restaurisanih klasika kineske kinematografije, koji se od 12. do 17. decembra prikazuje u Jugoslovenskoj kinoteci, povod je za posetu visoke delegacije Kineskog filmskog arhiva.

Direktor Jugoslovenske kinoteke Jugoslav Pantelić istakao je pred beogradskom publikom bitan presek klasičnog kineskog filma od 1934. godine, kada datira najstariji film izabran za ovu reviju, do 1990. godine.

“Dolazak delegacije najveće azijske kinoteke posebno nam je značajan kao prilika za razgovore o gorućim pitanjima filmske arhivistike”, izjavio je Pantelić 14. decembra na susretu sa kineskim kolegama, koje predvodi zamenik direktora Kineskog filmskog arhiva Bai Jingrui.

Intenziviranje saradnje dve institucije, kako je podetio Pantelić, počelo je proletos tokom festivala Il Cinema Ritrovato u Bolonji, a nastavljeno je posetom upravnika Arhiva Kinoteke Aleksandra  Erdeljanovića Pekingu. U planu je uzvratna poseta i revija srpskih restaurisanih filmova u Kini.

Bai Jingrui je istakao da je “kineski film izaslanik kulturne razmene, snaga koja doprinosi boljem razumevanju i učvršćivanju prijateljstva” dva naroda.

“Čast nam je što smo u poseti Beogradu, na Festivalu kineskog filma u okviru turneje po zemljama na Putu svile, koja ima podršku kineske vlade. Srbija je zemlja sa dugom istorijom i sjajnom kulturom, pozornica na kojoj se spajaju istočna i zapadna civilizacija. Mi pridajemo veliki značaj ovom festivalu i zato smo za dragu srpsku publiku pažljivo odabrali deset izuzetnih ostvarenja koja su obeležila istoriju kineskog filma, a tehnički su restaurisana na takav način da su u potpunosti sačuvani originalni izgled i sadržaj. Posredstvom ovih filmova, snimanih od 30-ih do 90-ih godina 20. veka, publika se može upoznati sa umetničkim stilom kineskih autora, kao i sa različitim sferama kineskog društva u različitim periodima isotrije”, rekao je Jingrui.

Kineski filmski arhiv jedini je nacionalni filmski arhiv u Kini i najveći u celoj Aziji, a broji 60.000 kineskih i stranih filmova i više od 400.000 knjiga i časopisa o filmu.

Jedna od najvažnijih misija te institucije, kako je naglasio Jingrui, jeste “prenošenje kineske filmske kulture u inostranstvo”.

U protekle tri godine izabrano je 150 filmova sa kojima je Kineski filmski arhiv gostovao u 37 zemalja i regija i na festivalima. Istovremeno, u svojim bioskopima svake godine održava tematske festivale sa filmovima iz više zemalja.

“Film je kao magični medij nosilac informacija o razvoju ljudske civilizacije i istorijskim promenama. Iz tog razloga čuvanje filmskog materijala je očuvanje i briga o civilizaciji naše planete. Jugoslovenska kinoteka, sa jednom od najbogatijih kolekcija u svetu, ima dragoceno iskustvo u prikupljanju, restauraciji i upotrebi filmskih materijala. Važan aspekt naše posete je razmena stručnih znanja i iskustava, što i jesmo ostvarili  sa kolegama u Srbiji”, istakao je Jingrui i dodao da “čitave generacije kineske publike nose srpski film u jako lepom sećanju”.

“Pozivam filmske stvaraoce iz Srbije da budu naši gosti kako bismo na filmskom platnu izgradili most prijateljstva naša dva naroda”, poručio je Bai Jingrui.

Upravnik Muzeja Jugoslovenske kinoteke Marjan Vujović podsetio je da su u saradnji sa ambasadom NR Kine i udruženjem Konfučije već u nekoliko navrata održavani festivali kineskog filma, poslednji put u junu ove godine prilikom posete predsednika Kine Sjia Đinpinga Srbiji.

Upravnik Arhiva Jugoslovenske kinoteke Aleksandar Erdeljanović istakao je da je kineska kinematografija jedna od najznačajnijih u svetu, sa više od 5.000 igranih filmova snimljenih od 1905. godine do danas.

Erdeljanović je rekao da je oduševljen nedavnom posetom Kineskom filmskom arhivu, kao i festivalu Put svile u Ksianu.

“Oduševljen sam onim što sam video. U Ksianu čuvaju nitratne filmove, u Pekingu negative. Obišao sam i upravnu zgradu, sale i bioskope. To je jedna od najznačajnijih kinoteka ne samo u Aziji nego u celom svetu”, rekao je Erdeljanović i dodao da ugovor o saradnji obuhvata uzajamna gostovanja programa, razmenu ljudi, arhivsku delatnost, saradnju u digitalizaciji i drugim oblastima.

Skupu u Jugoslovenskoj kinoteci prisustvovali su i rukovodilac opšteg odeljenja Kineskog filmskog arhiva Gao Jing Song, zamenik rukovodioca u odeljenju za istraživanje filmske kulture Žuo Heng i inspektor Kineskog filmskog arhiva Ju Da, kao i predstavnici ambasade Kine u Beogradu.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r