Sala predstavlja Francusku
Albanski umetnik Anri Sala, koji već godinama živi u Parizu, a posvećen je video umetnosti, predstavljaće Francusku na 55. Bijenalu u Veneciji 2013. godine, preneo je Artinfo. Sala je već učestvovao na Bijenalu u Veneciji 2001. godine, kada je filmom “Uomoduomo” osvojio nagradu za mladog umetnika. Takođe, na Bijenalu u Veneciji je 1999. godine predstavio rad “Intervista - Finding the Words” (1998), video u kojem se konfrontuje sa svojom majkom, uz snimke njenog učešća u komunističkim demonstracijama u Albaniji.
Albanski umetnik Anri Sala, koji već godinama živi u Parizu, a posvećen je video umetnosti, predstavljaće Francusku na 55. Bijenalu u Veneciji 2013. godine, preneo je Artinfo.
Sala je već učestvovao na Bijenalu u Veneciji 2001. godine, kada je filmom “Uomoduomo” osvojio nagradu za mladog umetnika.
Takođe, na Bijenalu u Veneciji je 1999. godine predstavio rad “Intervista - Finding the Words” (1998), video u kojem se konfrontuje sa svojom majkom, uz snimke njenog učešća u komunističkim demonstracijama u Albaniji.
Salina video instalacija “Dammi i colori”, posvećena transformaciji njegove rodne Tirane, predstavljena je u Tejt Modern galeriji u Londonu.
Salu predstavljaju, inače, galerije Hauser & Wirth i Marian Goodman.
Rođen 1974. godine u Tirani, gde je diplomirao na Nacionalnoj akademiji umetnosti, Sala je potom studirao i video na École Nationale Supérieure des Arts Décoratifs u Parizu, kao i filmsku režiju u Studiju za savremenu umetnost u Turkoanu, takodje u Francuskoj.
Francusku je na 54. Bijenalu u Veneciji, 2011. godine, predstavljao Kristijan Boltanski (Christian), slikar i skulptor koji je poznat po velikim instalacijama u specifično osvetljenim prostorima, tumačenim kao istraživanja sećanja, gubitka, smrti, pa i holokausta.
Boltanski, koji je učestvovao i ranije na Bijenalu u Veneciji (1993. i 1996), predstavio se instalacijom lavirintske forme - svojevrsnom štamparijom sa pokretnom trakom sa crno-belim fotografijama glava beba, koju je moguće zaustaviti i uticati tako na njihovu sudbinu. Boltanski tim radom, čiji naziv “Chance” ima različita značenja na engleskom i francuskom (slučajnost, odnosno sreća), nastavlja koncept zasnovan na davno iznetom stavu da smo svi “subjekti jednog dana” i da već drugog možemo da postanemo običan predmet.
(SEEcult.org)