Sačijeva pobednica
Mlada umetnica francuskog porekla Eugenie Scrase, 20-godišnjakinja iz Bakingema, pobednica je Škole za talente Charlesa Saatchija na BiBiSi-ju, zahvaljujući radu koji se sastojao od panja zakačenog na tankoj ogradi. Njen rad “Trunkated Trunk” predstavljen je u Ermitažu u Sankt Petersburgu, a na toj izložbi, koja je otvorena u oktobru, učestvovalo je još pet finalista takmičenja koje je Sači pokrenuo kao pandan “X faktoru”, namenjen otkrivanju talenata među savremenim umetnicima.
Mlada umetnica francuskog porekla Eugenie Scrase, 20-godišnjakinja iz Bakingema, pobednica je Škole za talente Charlesa Saatchija na BiBiSi-ju, zahvaljujući radu koji se sastojao od panja zakačenog na tankoj ogradi.
Njen rad “Trunkated Trunk” predstavljen je u Ermitažu u Sankt Petersburgu, a na toj izložbi, koja je otvorena u oktobru, učestvovalo je još pet finalista takmičenja koje je Sači pokrenuo kao pandan “X faktoru”, namenjen otkrivanju talenata među savremenim umetnicima.
Eugenie Scrase pronašla je komad drveta dok je šetala istočnim Londonom. Dobila je odobrenje vlasnika da ga uzme i potom ga upotrebila za nagrađeni rad.
Zahvaljujući pobedi u Sačijevom šou programu za talente, dobila je i mogućnost korišćenja studija u naredne tri godine.
Među članovima stručnog žirija, koji je pomogao Sačiju da odabere finaliste i pobednika, bila je i slavna umetnica Tracey Emin, koja je izjavila da je Eugenie Scrase imala “genijalnu ideju”.
“Neki umetnici mogu da vide neke stvari, ali nemaju samopouzdanja da ih realizuju”, rekla je Eminova.
Šestoro finalista imalo je zadatak da za tri nedelje realizuju nove radove i organizuju izložbu za jednu noć u Saatchi Galeriji u Londonu.
Sači je pokrenuo TV šou na BiBiSi-ju u želji da pronađe nove britanske talente, a mogli su da se prijave svi umetnici do 18 godina, preko sajta www.submityourart.com.
Svako ko ima kreativan pristup mogao je da učestvuje, jer “niko ne zna gde će se pojaviti nova zvezda”, rekao je početkom godine Sači, koji je poznat po stidljivosti u javnosti, pa se nije pojavljivao pred kamerama u emisiji.
Konkurs je bio otvoren za sve umetničke vrste, uključujući instalaciju, sliku, digitalne medije, skulpturu, performans...
Prema navodima producenata, cilj tog šou programa bio je i demistifikacija savremene umetnosti koja se često smatra kontroverznom arenom, a ima i onih koji smatraju da je neshvatljiva neistreniranom oku, ili da se kreira samo da bi šokirala i pribavila umetniku naslovne strane senzacionalističke štampe.
Za one koji vole savremenu umetnost, Sačijeva Škola za telente predstavlja jedinstvenu priliku da steknu uvid u to šta se događa “iza scene”, odnosno o čemu razmišljaju umetnici, šta ih inspiriše i šta znače njihovi radovi.
(SEEcult.org)