Ruždi na putu sporog oporavka
Pisac Salman Ruždi, teško ranjen hladnim oružjem 12. avgusta, isključen je sa respiratora i započeo je spor i dug proces oporavka, izjavio je američkim medijima njegov agent. I članovi njegove porodice potvrdili su izvestan napredak, napominjući da je Ruždijevo stanje i dalje kritično.
Ruždi je, prema rečima njegovog agenta Endrjua Vajlija, izboden desetak puta, a iako su povrede teške, njegovo stanje "kreće se u dobrom pravcu". Ruždijev advokat dan ranije je rekao da će slavni pisac indijskog porekla, koji je decenijama živeo u strahu od svojevremeno proglašene fatve, možda izgubiti jedno oko, teško mu je oštećena jetra i ne može da govori.
Ruždija je iznenada napao na početku predavanja na Šatokua institutu 24-godišnji Hadi Matar iz Nju Dersija, koji je uhapšen na licu mesta, a optužen je za pokušaj ubistva. Tužioci su izjavili 13. avgusta pred sudom da je napad bio planiran. Matar je došao autobusom na Šatokua institut i kupio je ulaznicu da bi mogao da prisustvuje predavanju.
Ruždi je nakon višesatne operacije stavljen na respirator, a prema navodima njegovog sina Zafara Ruždija, i dalje je u kritičnom stanju i prima intenzivnu terapiju. Uspeo je ipak da prozbori koju reč.
“Duboko smo zahvalni svim prisutnima (na predavanju) koji su hrabro ustali u njegovu odbranu i dalu mu prvu pomoć, kao i policiji i lekarima koji su se pobrinuli za njega”, naveo je Zafar Ruždi, izrazivši zahvalnost i ljudima širom sveta na ljubavi i podršci.
Foto: Wikimedia
Sistem bezbednosti na Šatokua institutu je slab. Prilikom ulaska u glavni amfiteatar, gde je Ruždi napadnut i gde se redovno održavaju koncerti popularnih izvođača ili gostovanja slavnih ličnosti, nema provere torbi ili detektora metala.
O muškarcu optuženom za napad na Ruždija malo se zna. U kući u kojoj živi niko ne otvara vrata, a komšije, prema navodima Njujork tajmsa, kažu da ne poznaju ni njega, ni njegovu porodicu. Pojedini su ga prepoznali sa fotografije, navodeći da uvek hoda pognute glave i trudi se da izbegne direktan pogled.
Njegov otac živi u Libanu, u selu na južnoj granici sa Izraelom, ali lokalne vlasti nisu uspele da ga kontaktiraju. Otac napadača živi u kamenoj kući u centru sela i gaji ovce i koze. Odbija da vidi bilo koga.
Ruždi je živeo godinama pod pretnjom smrću nakon proglašenja fatve 1989. godine u Iranu zbog navodne blasfemije u njegovom romanu “Satanski stihovi”.
Napad na Ruždija šokirao je književnu zajednicu, a izvršna direktorka Američkog PEN-a Suzan Nosel izjavila je da taj događaj ne može da se poredi sa bilo kojim incidentom ili javnim napadom na nekog pisca na američkom tlu. Ona je rekla da joj je par sati uoči incidenta Salman poslao imejl u vezi sa smeštajem ukrajinskih pisaca koji su izbegli.
Nakon Ruždijevog predavanja, inače, planiran je bio razgovor o SAD kao raju za prognane pisce i druge intelektualce i umetnike koji su pod različitim pretnjama zbog slobode govora i izražavanja.
*Naslovna fotografija: Wikimedia, Andrew Lih (Fuzheado), CC BY-SA 3.0
(SEEcult.org)