• Search form

05.05.2016 | 22:23

Ruski koncert u Palmiri

Ruski koncert u Palmiri

Mariinski simfonijski orkestar iz Sankt Peterburga održao je 5. maja koncert u nedavno oslobođenoj Palmiri u Siriji, nastupivši pred zvanicama iz sveta umetnosti i predstavnicima diplomatskog kora pod vođstvom proslavljenog dirigenta Valerija Gergijeva. Koncert “S molitvom iz Palmire: muzika oživljava pradavne zidove” održan je u Rimskom teatru koji su vojnici Islamske države koristili krajem 2015. godine za egzekuciju sirijskih vojnika.

Među zvanicama, kako su preneli ruski mediji, bili su ugledni profesori, muzičari i diplomate iz Rusije, Kine, Srbije i Zimbabvea.

Koncertom je odata i počast ruskom oficiru Aleksandru Prokorenku koji je ubijen za vreme bitke za Palmiru.

Ruski vojni udari imali su ključnu ulogu u podršci sirijskim snagama da obnove kontrolu nad tim pustinjskim gradom krajem marta, a prizori pojedinih vojnih akcija prikazani su i tokom snimaka koncerta na ruskoj državnoj televiziji.

Pod vođstvom Gergijeva, muzičkog direktora Minhenske filharmonije i donedavnog šefa-dirigenta Londonskog simfonijskog orkestra, Mariinski orkestar izveo je dela Johana Sebastijana Baha, Sergeja Prokofjeva i Rodiona Ščedrina.

Gergijev je opisao koncert kao protest zbog varvarizma i nasilja vojnika ID koji su koristili drevni teatar za ubistvo sirijskih zarobljenika.

Publici se posredstvom video linka obratio i ruski predsednik Vladimir Putin, koji je nazvao terorizam teretom kojeg svet mora da se otarasi.

Za koncert je rekao da je iznenađujući i da podrazumeva hrabrost svih učesnika.

“Današnji događaj bi potencijalno mogao da bude opasan za sve koji su u zemlji zahvaćenoj ratom, u kojoj su neprijateljstva još u toku. To je zahtevalo veliku snagu i ličnu hrabrost svakog od vas”, poručio je Putin.

Gergijev je i ranije javno manifestovao podršku Putinu - 2014. godine u vreme krize oko Krima, kao i 2008. godine, kada je nastupio u Južnoj Osetiji u vreme rusko-gruzijskog sukoba oko te teritorije.

Gergijev je, takođe, dirigovao i velikim humanitarnim koncertom u Tokiju 2012. godine za žrtve nuklearne katastrofe u Fukušimi, kao i koncertom za pomoć žrtvama masakra u školi u Beslanu 2004.

Među solistima na koncertu bio je i čelista Sergej Roldugin, Putinov prijatelj, koji se nedavno našao u žiži javnosti povodom objavljivanja Panamskih dokumenata. Roldugin je negirao da je umešan u bilo kakve nezakonite poslove.

Ruski koncert u Palmiri izazvao je i kritičke tonove, pa je tako britanski ministar spoljnih poslova Filip Hamond, kako je preneo BiBiSi, izjavio da je reč o neukusnom pokušaju odvlačenja pažnje od kontinuirane patnje miliona Sirijaca. “To pokazuje da nema granice do koje neki režim može da tone”, rekao je Hamond.

I pojedini britanski analitičari ocenili su da je Rusija koncertom u Palmiri želela da pokaže svetu da pozitivno doprinosi Siriji – donosi mir i stabilnost, a u slučaju Palmire, doprinela je očuvanju tog 2.000 godina starog mesta koje je na Uneskovoj listi svetske baštine i velikim delom je  razrušeno. Slika klasičnih muzičara u Siriji trebalo bi da pošalje i ruskoj javnosti poruku da je rusko vojno angažovanje u ratu za dobrobit čitavog sveta.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r