• Search form

17.10.2017 | 13:23

Rumunski filmovi u Jugoslovenskoj kinoteci

Rumunski filmovi u Jugoslovenskoj kinoteci

Jugoslovenska kinoteka predstavlja od 19. do 22. oktobra sedam rumunskih ostvarenja, počev od nagrađivanog “Položaja deteta” (2013) Kalina Petera Necera do “Hrasta” (1992), klasika rumunske i evropske kinematografije Lučijana Pintilijea.

Među filmovima na programu Dana rumunskog filma je i ostvarenje rumunsko-srpskog autora Siniše DraginaSvaki dan Bog nas ljubi u usta” (2001), a publika će videti i filmove koje potpisuju Ioan Karmazan, Korneliu Porumboiu i Nae Karanfil.

Za svečano otvaranje Dana rumunskog filma, na koje je ulaz besplatan, odabran je film “Položaj deteta”, dobitnik Zlatnog medveda na Berlinalu 2013. godine, na kojem je osvojio i nagradu FIPRESCI.

Necerov film sa mnogo emocija i sa dozom humora govori o odnosu dominatne majke i odraslog sina. Reč je o traumi dece koja se gube kroz preispoljenu roditeljsku ljubav. Istovremeno, daje sliku savremenog rumunskog društva bogatih i uticajnih ljudi, njihovih lobijima i korupciji - od osnovnih institucija do najviših slojeva društva.

Publika će videti i Draginov film “Svaki dan Bog nas ljubi u usta” (2001) o ubici koji i po izlasku iz zatvora nastavlja staru praksu i smišlja nove zločine, ali kada mu život postane nepodnošljiv i poželi da umre, otkrije da ne može: Bog ima druge planove s njim – osudio ga je na život…

Draginov film takođe je osvojio niz nagrada, između ostalog i 2002. godine u Roterdamu, kao i u Beogradu, gde je dobio nagradu za najbolji autorski film i specijalnu nagradu žirija za fotografiju.

U okviru Dana rumunskog filma biće prikazan i KaramazanovJedan sekund života” (2009), film o Rumuniji koji se pojavljuje u vestima i drugim filmovima. Poruka je ista: bezbrižni lekari, nekompetentni policajci i šarlatanii mogu sahraniti edukovane i meditativne mlade ljude te nacije.

Pintilijev film “Hrast” govori o ženi koja nakon smrti oca, bivšeg tajnog policajca, saznaje njegovu mračnu prošlost, a onda doživljava silovanje i policija je odbacuje kada prijavljuje zločin. Na kraju upoznaje doktora koji je prati u potrazi. Glavna glumica Maia Morgenstern dobila je za ulogu u tom filmu nagradu Evropske filmske akademije 1993.

Mituleskuov film “Kako sam proveo kraj sveta” (2006) je o sestri i bratu koji su živeli u Bukureštu tokom poslednjih godina komunističkog režima Nikolaja Čaušeskua. Dok ona planira da pobegne plivajući preko Dunava u Jugoslaviju i preseli se u Italiju, njen mlađi brat sa prijateljima volontira za dečji hor koji je trebalo da peva za Čaušeskua, nadajući se da će im to dati šansu da ubiju diktatora.

PorumboiuovPolicajac Pridev” (2009), dobitnik nagrade žirija programa “Izvestan pogled” 2009. u Kanu i rumunski kandidat za Oskara, govori o policajcu koji odbija da uhapsi mladića koji nudi hašiš dvojici njegovih kolega. Veruje da se zakon promeniti, ne želeći da ima na savesti život mladog čoveka za koga smatra da neodgovoran. Za njegovog starešinu reč savest, međutim, ima drugo značenje...

U završnici Dana rumunskog filma biće prikazan Karanfilov film “Filantropica” (2002) o lošem učitelju koji se upoznaje sa zadivljujućom, ali materijalistički orijentisanom mladom lepoticom, a da bi zadovoljio njenu požudu za luksuzom, traži način za laku zaradu…

Program Dana rumunskog filma organizovan je u saradnji sa  Udruženjem filmskih umetnika Srbije i Udruženjem filmskih autora i realizatora Rumunije.

Sajt Kinoteke je kinoteka.org.rs, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r