Rovinjski opus Maskarelija
Izložba Bruna Maskarelija (Mascarelli) “Rovinjski opus” (Operato rovignese) biće otvorena 23. aprila u Umetničkom paviljonu “Cvijeta Zuzorić”, u prisustvu tog umetnika koji samostalno izlaže već više šest decenija. Iako je promenio niz adresa koje su bile mesto njegovog života i stvaranja, među kojima je i Beograd, Maskareli je posebno ostao vezan za Rovinj.
Rođen 1926. godine u Sarajevu, Maskareli je gimnaziju završio u Banjaluci, a umetničko obrazovanje započeo u Beogradu i nastavio ga potom na Zagrebačkoj akademiju likovnih umetnosti.
Od prve samostalne izložbe, održane 1951. godine, realizovao je više od 200 samostalnih i učestvovao na više od 500 grupnih izložbi u svetskim metropolama.
Maskarelija je životni put odveo u Rovinj, a potom i u značajna umetnička središta Evrope i sveta (Italija, Švajcarska, Brazil, Izrael, Severna Amerika, Francuska...).
Prema navodima Darija Stošića u predgovoru kataloga, sva ta lutanja Maskarelija, taj nomadski pristup životu, “ukazuju na snažnu energiju duha koja ga vodi u potragu za novim, boljim i drugačijim svetom ili možda sebi ravnopravnom svetu?”
“Na kraju je ipak odabrao Pariz! Ali, koreni su čvrsti i nije se nikada u potpunosti odrekao prostora iz kojega je potekao. Mesto koje ga je decenijama povezivalo sa Zagrebom, Beogradom, Banjalukom, Sarajevom bio je upravo - Rovinj”, naveo je Stošić, ističući da je Maskareli u Rovinju nastojao da i drugim umetnicima pruži odskočnu dasku, odnosno vezu sa zapadnim svetom.
Tako je 50-ih godina 20. veka u Rovinju postavio temelje heterogene grupe umetnika nazvane “Rovinjska škola”, koja je potom prerasla u “Umetničku koloniju”. Kolonija se neprestano popunjavala umetnicima iz krajeva njegovog rođenja, detinjstva i obrazovanja.
“Nisu slučajno, nasuprot Maskarelijeve kuće u Rovinju, stanovali Vera Božičković Popović i Mića Popović. Dok su ostali, mnogobrojni umetnici iz Beograda i Zagreba, bili u istoj ulici ili u krugu par sto metara, što je s obzirom na veličinu grada, praktično bilo susedstvo. Iako je drugačiji i od Sarajeva, Banjaluke, Beograda… Rovinj je Brunu Maskareliju utočište, grad u kojem je kod kuće, ali ga i oseća kao svoj dom. To je grad s italijanskim i slovenačkim (hrvatskim) autohtonim stanovništvom, veza s istokom i zapadom u vremenima Brunove mladosti, kad je svet bio hladnoratovski podeljen”, naveo je Stošić.
Na izložbi u “Cvijeti”, koju organizuju Zavičajni muzej Grada Rovinja, Zajednica Srba u Rovinju i ULUS, Maskareli predstavlja slike, crteže i grafike.
Otvaranje izložbe, prema Maskarelijevoj želji, biće u znaku muzike kompozitora Arsenija Jovanovića iz Beograda, koji je takođe velikim delom života vezan za Rovinj.
(SEEcult.org)