Revitalizacija gradskog jezgra u Kragujevcu
Projektom revitalizacije gradskog jezgra Kragujevca, prostor industrijskog nasleđa trebalo bi da bude transformisan u Univerzitetski centar, muzejsku celinu i kulturno-turističku atrakciju. O tom projektu razgovarao je 4. avgusta u Kragujevcu ministar kulture, informisanja i informacionog društva Srbije Predrag Marković s gradonačelnikom Kragujevca Veroljubom Stevanovićem i rektorom Univerziteta u Kragujevcu Slobodanom Arsenijevićim.
Projektom revitalizacije gradskog jezgra Kragujevca, prostor industrijskog nasleđa trebalo bi da bude transformisan u Univerzitetski centar, muzejsku celinu i kulturno-turističku atrakciju.
O tom projektu razgovarao je 4. avgusta u Kragujevcu ministar kulture, informisanja i informacionog društva Srbije Predrag Marković s gradonačelnikom Kragujevca Veroljubom Stevanovićem i rektorom Univerziteta u Kragujevcu Slobodanom Arsenijevićim.
Tim koji čine predstavnici grada, Univerziteta, FILUM-a i Zavoda za zaštitu spomenika kulture već radi na tom projektu, a Ministarstvo će ga pojačati svojim stručnjacima, navedeno je u saopštenju Ministarstva.
Obišavši Knežev arsenal, Zvonik stare crkve i ogradu Narodnog muzeja, Marković je rekao da će Ministarstvo, u delu koji se odnosi na industrijsko nasleđe, pomoći zbog evropskih fondova koji po definiciji finansiraju takve projekte, ali je naglasio da je bitno da se reše imovinski odnosi niza objekata kako bi bila sačinjena adekvatna tehnička dokumentacija.
“Već sledeće godine u tom smislu će biti gotov ovaj projekat i stavljen na raspolaganje evropskim fondovima”, najavio je Marković.
Prema njegovim rečima, Kragujevac ima vrlo dobro očuvano jezgro industrijskog centra, koje je još 1850. godine planski zamišljeno da omogući razvoj industrije u tom gradu, a potom i razvoj građanskog društva. Ministarstvo će pomoći da se za zaštitu prvo pripreme objekti iz industrijskog nasleđa. Drugi deo se odnosi na Univerzitet i grad, a to je prenamena, oživljavanje i povezivanje leve i desne strane Lepenice i u sklopu toga očuvanje jednog zajedniškog jezgra koji bi suštinski omogućio ne samo da se smeste adekvatne institucije, već da oživi taj deo grada.
Prostorna kulturno-istorijska celina “Vojno-tehničkog Zavoda”, popularni Knežev arsenal, predstavlja najstariju očuvanu celinu urbanog industrijskog pejzaža, jedinstvenu po pionirskom karakteru poduhvata (u istorijskom, sociološkom, graditeljskom i estetskom pogledu) u ovom delu Evrope.
Kompleks namenskih i administrativnih zgrada formiran je u drugoj polovini 19. i prvim decenijama 20. veka, sa vizuelno, jasno sagledivom evolucijom arhitektonske ideje. U istorijskom kontekstu, predstavlja tačku oslonca svim idejama oslobođenja balkanskih naroda.
U nizu javnih i stambenih građevina tog perioda, izdvaja se i poduhvat u sferi sakralnog graditeljstva - dogradnja Zvonika i priprate crkve Sv. Duha (1907. godine) poznate kao stare Miloševe crkve. Autor projekta je arhitekta Jovan Ilkić koji je dogradnju crkve radio prema prihvaćenom modelu eklektičarske Hanzenovske arhitekture, sintezom elemenata secesije i nacionalnih ornamentalnih motiva. Novi zvonik i priprata uspešno su integrisani sa brodom crkve iz 1818.
Narodni muzej smešten je u okviru kompleksa u kome se nalaze Amidžin konak i konak Kneza Mihajla. Amidžin konak - kako je prvobitno nazvan Momački konak koji je sagrađen 1818. godine, gradili su najbolji majstori toga vremena, dok je radove nadgledao sam knez. Služio je za smeštaj momaka koji su sačinjavali kneževu pratnju, kao i za prihvatanje nahijskih knezova i drugih viđenijih namernika prilikom njihove posete knezu.
Konak kneza Mihajla podignut je 1860. godine i može se posmatrati kao oličenje njegovog karaktera. U sredini kompleksa sa objektima balkansko - orijentalnog nasleđa podignuta je evropska građevina po uzoru na austrijski klasicizam.
(SEEcult.org)