• Search form

10.05.2019 | 03:38

Retrospektiva Dragana Ilića u MSUB-u

Retrospektiva Dragana Ilića u MSUB-u

Muzej savremene umetnosti u Beogradu predstavlja od 15.maja retrospektivnu izložbu Dragana Ilića (Re)evolucija, koja daje presek najznačajnijih konceptualnih celina i odabranih umetničkih projekata tog umetnika koje je realizovao u različitim medijima tokom višedecenijskog rada u Australiji, SAD, Japanu, ali i u Beogradu – u SKC-u, CZKD-u...

Ilić je poznat po radikalnim interaktivnim perfomansima u kojima je publika pozvana da ga gađa velikom količinom narezanih olovaka, kao i po crtežima koje radi uz pomoć robota, ali i po umetničkom prostoru ITS-Z1 koji je osnovao u Ritopeku.

Polazište u radu Ilića je konceptualna analiza de/rekonstrukcije procesa crtanja kao upisivanja telesnih aktivnosti na papir, praćenje „kinematike linije“ (Stelark) koju umetnik precizno i promišljeno proizvodi, kao i otvaranje prostora za komunikaciju različitih umetničkih aktivnosti koje kao finalni proizvod imaju crtež, naveo je kustos izložbe (Re)evolucija Zoran Erić. Sučeljavanje primordijalne ljudske svaralačke delatnosti – crtanja – sa mogućnostima koje pružaju nove tehnologije, u središtu je Ilićevih umetničkih istraživanja. Umetnik se fokusira na eksperimentisanje na raskršću umetnosti, nauke i tehnologije, s posebnim akcentom na primenu robotike u umetničkoj praksi.

Roboaction(s) A1 K1, foto: Florian Voggeneder

Nakon intenzivnog istraživanja i korišćenja različitih mehaničkih instrumenata i sprava specijalno napravljenih za crtanje, Ilić je jedan od pionira koji koristi robote kao protetske ekstenzije ruke i alat za crtanje.

Prateći razvoj tehnologije, Ilić u umetničke projekte sve više uvodi najnovije sofisticirane modele industrijskih robota kao i neurokompjuterskih interfejsa. Pored mašine programirane za crtanje, robot tako postaje i medij za interakciju i „simbiozu“ s umetnikom stvarajući „hibridno telo“ mašine i čoveka čiji nervni sistem i moždani talasi daju „softverske komande“ robotu prilikom izvođenja performansa crtanja.

Roboaction(s) A1 K1, Dragan Ilić i GV Art London

Ključni akter izložbe tako će biti novi model robota KUKA KR 210 s multifunkcionalnom performativnom namenom: od crtanja, preko eksperimentalnog plesa, proizvodnje industrijskog zvuka – muzike, sve do šestokanalne projekcije video dokumentacije Ilićevih projekata.

Roboaction(s) A1 K1, foto: Florian Voggeneder

Nazivom izložbe (Re)evolucija pokreće se disukusija o budućnosti saradnje i interakcije čoveka i robota, biologije i tehnologije, i sve značajnijoj ulozi veštačke inteligencije u različitim proizvodnim, tehnološkim, ali i društvenim procesima. Ključno pitanje koje Ilić akcentuje u recentim promišljanjima i projektima je da li postoji perspektiva za kontrolu i čak ubrzanje evolucijskih procesa, i za unapređenje ljudske vrste pomoću novih naučnih i tehnoloških metoda.

AK K3, foto: Tom Mesic

Dragan Ilić (rođen u Beogradu 1948) školovao se na ANU (u okviru Australijskog nacionalnog univerziteta), Umetničkoj školi u Kanberi, 1974–75, kao i na Millenium Film Lab, Dov S-S Simens’ filmskom programu u Njujorku 1986. godine.

Delovao je na umetničkoj sceni u Australiji i potom više decenija u Njujorku, sve do povratka u Beograd, gde je 2007. godine pokrenuo umetnički prostor ITS-Z1 u Ritopeku. Ilić je izlagao i izvodio performanse u Australiji, SAD, Japanu, Južnoj Koreji, Belgiji, Holandiji, Nemačkoj, Austriji, Francuskoj, Velikoj Britaniji, itd.

Bio je aktivan u galeriji Fashion Moda u Bronksu početkom osadesetih, koja je u organizaciji Dženi Holcer i Štefana Ajnsa predstavljena na izložbi documenta 7 u Kaselu 1982. godine (izlagali: Kiki Smit, Kit Haring, Džon Fekner, Keni Šarf, Tom Oternes, Luiz Loler, Dragan Ilić i drugi).

Poslednjih godina Ilić je nastupao na prestižnom festivalu Ars Electronica u Lincu.

Izložba u MSU biće otvorena do 8. jula.

Foto: (Roboaction(s) A1 K1, Dragan Ilić i GV Art London

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.