• Search form

09.12.2010 | 17:13

Remek dela beogradskog Narodnog muzeja u Rimu

Narodni muzej u Beogradu gostuje od 11. decembra u Rimu izložbom “Italija i konzervacija veličanstvenog kratera” koja predstavlja rezultate uspešne saradnje kulturnih institucija u regionu, a prvi put predstavlja javnosti neprocenjivu i jedinstvenu arheološku kolekciju dobro poznatu naučnim krugovima.

Remek dela beogradskog Narodnog muzeja u Rimu

Narodni muzej u Beogradu gostuje od 11. decembra u Rimu izložbom “Italija i konzervacija veličanstvenog kratera” koja predstavlja rezultate uspešne saradnje kulturnih institucija u regionu, a prvi put predstavlja javnosti neprocenjivu i jedinstvenu arheološku kolekciju dobro poznatu naučnim krugovima.

Izložbom “Italija i konzervacija veličanstvenog kratera” (Remek dela Narodnog muzeja u Beogradu), koju će u Palati Kvirinal svečano otvoriti ministar kulture Srbije Nebojša Bradić, biće predstavljena najznačajnija otkrića sa kraja 6. i početka 5. veka pre naše ere koja svedoče o bogatstvu, kompleksnosti i jedinstvenosti gvozdenodopskih kultura centralnog Balkana.

Dugogodišnja saradnja u sferi zaštite kulturne baštine između Italije i Srbije omogućila je Restauraciju veličanstvenog kratera, velike bronzane posude koja datira iz poznog 6. veka pre nove ere, a otkrivena je 1932. tokom sistematskih arheoloških iskopavanja u Trebeništu.

Bronzani krater predstavlja vrhunske domete grčke toreutike, a jedinstvenim čine ne samo izuzetna ornamentika nego i neuobičajeno prisustvo tronošca. Nakon gotovo tri godine rada brojnih italijanskih i domaćih stručnjaka, danas je iznova vidljiv u nekadašnjoj veličanstvenosti.

Krater je u Italiju stigao još 2007. godine kada je, kao jedan od 230 eksponata, publici predstavljen na reprezentativnoj izložbi “Balkan. Antička civilizacija između Dunava i Jadrana”. Da bi se sačuvao i dobio relevantnu stručnu i popularnu interpretaciju, nakon završetka izložbe, započeta je realizacija njegove konzervacije.

Stručnjaci u Soprintendenza Speciale per i Beni Arćeologici di Roma su, primenjujući savremenu tehnologiju i odgovarajuću naučnu metodologiju, tokom proučavanja i konzervacije kratera došli do vrednih i značajnih rezultata, koji ne samo da potvrđuju kulturnu relevantnost artefakta već i otkrivaju lokaciju radionice u kojoj je izrađen, saopštio je Narodni muzej.

Posetiocima će biti predstavljena još dva kratera iz Magna Graecia koja se danas čuvaju u Arheološkom muzeju u Agrigentu i Arheološkom muzeju u Santa Marija Kapua Vetere, kao i 28 izuzetnih arheoloških artefakata iz bogatih zbirki Narodnog muzeja u Beogradu.

Kako bi se povest o krateru i produkciji jedne grčke zanatske radionice približila posetiocima, biće predstavljena još dva kratera iz Magna Graecia koja se danas čuvaju u Arheološkom muzeju u Agrigentu i Arheološkom muzeju u Santa Marija Kapua Vetere, kao i 28 izuzetnih arheoloških artefakata iz bogatih zbirki Narodnog muzeja u Beogradu.

Prema navodima Narodnog muzeja, izložba na originalan i zanimljiv način govori o tradiciji, napretku, promenama, živim kulturnim vezama i uticajima tokom praistorijskih epoha. Pružajući sažet, ali reprezentativan pregled jednistvenog istorijskog konteksta i kulture, koja se pod uticajem grčkog kulturnog kompleksa razvijala negujući istovremeno svoje specifičnosti, izložba opravdano insistira na posebnosti kultura centralnog Balkana i značaju Srbije na arheološkoj mapi Evrope.

Priča o bronzanom krateru, te složenom postupku konzervacije i restauracije, publici će biti predstavljena i nizom video zapisa snimljenih u različitim fazama rada, kao i bogato opremljenim katalogom.

Izložba predstavlja rezultate projekta i uspešne saradnje Generalnog sekretarijata Predsedništva Italije, Ministarstva kulture Italije, laboratorije za konzervaciju Soperintendanca Speciale per i Beni Arćaeologici di Roma i Narodnog muzeja u Beogradu.

Konzervaciju bronzanog kratera omogućila je puna finansijska podrška Fondacije Štedionice Padova i Roviga, pomoć kompanije Dunav osiguranje a.d.o. i pokroviteljstvo Ministarstva kulture Srbije.

Otvaranju izložbe, osim autora i ministra Bradića, prisustvovaće i ambasadorka Srbije u Rimu Sanda Rašković Ivić, kao i direktorka Narodnog muzeja u Beogradu Tatjana Cvjetićanin.

Izložba će biti otvorena do 6. februara 2011. u sali Bandiere rimske Palate Kvirinal.

Sajt Narodnog muzeja je www.narodnimuzej.rs

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r