Reforme ne po svaku cenu
Sindikati Narodnog pozorišta u Beogradu protestovali su 11. aprila zbog najavljenog smanjenja plata i broja zaposlenih u tom teatru, u okviru reforme javnog sektora, smatrajući da to vodi ka obesmišlјavanju postojanja klasičnog pozorišta koje treba da postoji kao osnova kulture svakog društva.
U otvorenom pismu potpredsednici vlade i ministarki državne uprave i lokalne samouprave Kori Udovički i ministru kulture i informisanja Ivanu Tasovcu, sindikati su naveli da reforma javnog sektora jeste nužna, ali i da se pretvara u svoju suprotnost ukoliko se sprovodi nekompetentno i proizvolјno, i na štetu umetnosti i svih zaposlenih u kulturi.
“Tako nešto se ne sme dozvoliti, jer kultura jedne zemlјe jeste pitanje identiteta i kao takva prevazilazi okvire segmenta javnog sektora”, poručilo je deset sindikalnih organizacija.
Prema oceni sindikata, smanjenjem plata od 10%, najnižim iznosom osnovice za zaposlene u kulturi, smanjenjem broja zaposlenih, usaglašavenjem koeficijenata sa spornom uredbom, kao i nedavnim usvajanjem izmena i dopuna Zakona o kulturi, kojima je ukinut status ustanova kulture od nacionalnog značaja, otvara se “opasan put pauperizacije zaposlenih u pozorištu” i “tržišno orijentisane kulture koja treba da nadomesti ove gubitke”.
Sindikati su reagovali povodom odluke Državne revizorske institucije, prema kojoj je uprava Narodnog pozorišta primorana da, i pored prošlogodišnjeg smanjenja plata od 10% i najniže osnovice za obračun plata u javnom sektoru, dodatno smanji plate umetnicima i zaposlenima snižavanjem koeficijenata za obračun zarada.
Tom odlukom, kako su naveli, egzistencijalno je ugroženo 676 zaposlenih, što zajedno sa honorarnim saradnicima predstavlјa oko trećinu broja zaposlenih u kulturi koji plate primaju iz republičkog budžeta.
“Smatramo da je situacija neodrživa i da je ionako loše materijalno stanje zaposlenih u kulturi sada dovedeno na najniži stepen. Zapitajmo se, da li želimo da živimo u društvu koje ne vrednuje kulturu, umetnike i sve zaposlene koji su zaslužni za postojanje pozorišnog života u Srbiji?”, poručili su sindikati Narodnog pozorišta, koje za dve godine slavi 150 godina postojanja.
Prema oceni sindikata, Uredba o koeficijentima za obračun i isplatu plata zaposlenih u javnim službama, na koju se poziva Državna revizorska institucija, i koja je trenutno na snazi, nije primenlјiva i neodrživa je pre svega zato što ne prepoznaje veliki broj specifičnih pozorišnih zanimanja, a zatim i što ne vrednuje adekvatno pojedina zanimanja.
“Ova uredba više od decenije unazad nije korišćena u praksi, uz odobravanje svih upravnika, ministarta kulture, vlada i poslanika u parlamentu koji su učestvovali u verifikaciji budžeta za plate zaposlenih u tom periodu”, naveli su sindikati, uvereni da sporna uredba nikako ne sme da bude polazni osnov za dalјe vrednovanje rada zaposlenih i određivanje platnih razreda, već je potrebno uraditi sveobuhvatnu analizu svih zanimanja bez kojih pozorište kakvo je Narodno ne može da funkcioniše, temelјnu i odgovornu, uz uvažavanje svih primedbi zaposlenih i uprave.
Reforma javnog sektora i planirana linearna smanjenja, kako su naveli sindikati, ugrožavaju rad Narodnog pozorišta i njegova tri umetnička ansambla (drama, opera i balet), onemogućavajući da se repertoar izvede u punom kapacitetu.
“Ne zaboravimo da Narodno pozorište na mesečnom nivou izvede preko 60 predstava, i da je pored izvođenja na dve scene u Beogradu, naša misija da izvodimo predstave širom Srbije, kao nacionalni teatar, a takođe i da gostujemo van zemlјe predstavlјajući našu kulturnu scenu. Za takav obim produkcije, nama je značajan svaki čovek”, poručili su sindikati, upozoravajući da bi svako dalјe smanjenje broja zaposlenih u Narodnom pozorištu trajno ugrozilo izvođenje repertoara i dosadašnje visoke umetničke standarde.
Pismo su potpisali Sindikat muzičkih umetnika, Sindikat baletskih igrača, SINGLUS Drama Narodno pozorište, Sindikat scensko-umetničkih delatnosti, Sindikat operskih umetnika, Samostalni sindikata Narodnog pozorišta, Sindikat “Sloga” Narodnog pozorišta, UGS “Nezavisnost” i Nezavisni sindikat kulture i umetnosti Srbije i Asocijacija slobodnih i nezavisnih sindikata (ANSN).
(SEEcult.org)