• Search form

07.03.2017 | 19:21

Rastislavu Škulecu nagrada Sava Šumanović

Rastislavu Škulecu nagrada Sava Šumanović

Nagradu “Sava Šumanović” za likovnu umetnost dobio je umetnik Rastislav Škulec iz Novog Sada, jedan od osnivača Žute kuće krajem 80-ih i umetničke grupe Apsolutno skulpturalno početkom 90-ih.

Škulecu je nagradu “Sava Šumanović” dodelio žiri koji su činili istoričarka umetnosti i upravnica Galerije Matice srpske Tijana Palkovljević Bugarski, direktorka Galerije Bel art Vesna Latinović i likovni kritičar Sava Stepanov iz Novog Sada (predsednik), a biće mu uručena 9. marta na Novosadskom sajmu, u okviru izložbe Art expo.

Kako je istakao žiri, Škulecova stvaralačka avantura započela je tokom kriznih 90-ih godina 20. veka, u doba ratnog raspada SFRJ, kada je formirao svoj izraz stvarajući skulpture izrazito svedene forme, racionalizma, geometrije, konstruktivizma.

“Radi se o inovativnom skulptorskom stavu, o ostvarenjima koja su menjala dotadašnji status skulpture relativiziranjem osnovnog trijadnog odnosa material-masa-prostor, o skulpturi koja se raščlanjavala i približavala statusu instalacije, koja se bavila nekonvencionalnim vajarskim materijalima, koja se rasprostirala u prostor koji je poistovećen sa samom stvarnošću. Škulec je, baš kao i grupa mladih zastupnika koncepta ‘skulpture devedesetih’, svoje skulpture gradio od različitih materijala, a ideja gradnje i konstrukcije postaju glavne osobenosti njegovog izraza. Upravo te odrednice određuju karakter njegovog umetničkog stava i odnosa prema društvenoj zbilji fatalnih devedesetih kojom su  zavladali principi destrukcije, te procesi raspada i rušenja svih vrednosnih kriterijuma”, naveo je žiri, dodajući da je celokupno delo Škuleca i tokom trodecenijskog delovanja izražavalo sličan stav.

“Njegova kritika stvarnosti nikada nije bila prikazivačka, sadržinska, plakatska. Jednostavno, Škulec uspevao da iznedri jasan estetski stav koji je podrazumevao uređen plastički sistem, koji je njegovu skulpturu pretvarao u ogledni model primenjiv na uređenje društvenih odnosa i sistema”, naveo je žiri, dodajući da je čitav opus tog umetnika sasvim personalizovan, obeležen njegovim duboko proživljenim stavovima i postupcima.

Sve to Škuleca, kako je istaknuto, “izdvaja kao zasebnu ličnost naše savremene umetnosti”.

Rođen 1962. godine u Lugu, Škulec je diplomirao 1989. na Akadmiji umetnosti u Novom Sadu, na slikarskom odseku u klasi profesora Jovana Rakidžića. Jedan je od osnivača Centra za kreativno angažovanje mladih Žuta kuća krajem 80-ih, a sa Zoranom Pantelićem osnivač je grupe Apsolutno skulpturalno, koja je delovala od 1990. do 1993. Formirao je koncept Apsolutno frakcija 1996. Potom se povukao sa scene, a od 2000. godine povremeno ima javne umetničke nastupe.

Između ostalog, 2013. izlagao je u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine u Novom Sadu. Izložba “Remix, Refresh, Restart”, čija je kustoskinja Suzana Vuksanović, bila je svojevrsna retrospektiva Škuleca, a obuhvatila je skulpture, instalacije i druge radove nastale od 1988. godine. Povodom te izlozbe Škuleca, MSUV je objavio i dvojezičnu monografiju koja, pored studijskog teksta Suzane Vuksanović, sadrži i obiman intervju sa umetnikom, kao i njegove ključne radove iz 80-ih i 90-ih i izbor iz nedavne i tekuće produkcije.

Škulec je član Udruženja likovnih umetnika Vojvodine od 1989. godine. Bavi se pedagoškim radom, a živi u Begeču.

Škulec je 19. dobitnik nagrade “Sava Šumanović” koju Bel art dodeljuje u saradnji sa Novosadskim sajmom u okviru izložbe Art expo.

Dosadašnji dobitnici su: Dragomir Ugren (1999), Mrđan Bajić (2000), Zdravko Mandić (2001), Dušan Otašević (2002), Miodrag B. Protić (2003), Živko Grozdanić (2004), Milan Blanuša (2005), Mileta Podanović (2006), Balint Sombati (2007), Dragoljub Raša Todosijević (2008), Mira Brtka (2009), Vladimir Veličković (2010), Radomir Damnjanović Damnjan (2011), Zvonimir Santrač (2012), Olga Jevrić i Jerko Denegri (2013) i Slobodan Kojić (2014), Čedomir Vasić (2015) i Marija Dragojlović (2016).
 
(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r