• Search form

24.02.2010 | 10:31

Raskoš Vizantije u Bonu

Reprezentativna izložba “Vizantija. Raskoš i svakodnevica” (Byzanz. Pracht und Alltag) u Umetničko-izložbenoj galeriji Savezne Republike Nemačke u Bonu predstaviće narednih meseci više od 600 eksponata iz evropskih i američkih muzeja, među kojima je i 68 iz zbirki narodnih muzeja u Beogradu i Leskovcu.

Raskoš Vizantije u Bonu

Reprezentativna izložba “Vizantija. Raskoš i svakodnevica” (Byzanz. Pracht und Alltag) u Umetničko-izložbenoj galeriji Savezne Republike Nemačke u Bonu predstaviće narednih meseci više od 600 eksponata iz evropskih i američkih muzeja, među kojima je i 68 iz zbirki narodnih muzeja u Beogradu i Leskovcu.

Narodni Muzej u Beogradu najavio je da će među njegovim eksponatima biti i glava Konstantina Velikog iz Niša (IV vek), kapitele iz Stoba (V-VI vek) i utilitarni predmeti iz Caričinog Grada (VI-VII vek), a posetioci će videti i eksponate iz zbirki Narodnog muzeja Leskovac, koji potiču sa lokaliteta Caričin Grad iz perioda od IV do VII veka.

Caričinom gradu, kao “idealnom gradu šestog veka”, posvećen je i poseban deo izložbe, koja pruža sveobuhvatan pregled “vizantijskog milenijuma”, počev od 324. godine, kada je Konsantin Veliki osnovao Carigrad, do 1453. godine, kada su ga osvojili Turci.

Na izložbi će biti predstavljeni i eksponati iz evropskih i američkih muzeja, među kojima su ikone, predmeti od slonovače, fragmenti arhitektonske plastike, skulpture, manuskripti i utilitarni predmeti iz vizantijskog perioda. Sveobuhvatan izbor veličanstvenih i istorijski važnih umetničkih dela oživljava fascinantnu istoriju i umetnost Vizantijskog carstva.

Organizatori izložbe, čiji je kustos Falko Daim, istakli su da će postavka ponuditi uvid u “Vizantijski milenijum” i njegovu kulturu, društvo, ekonomiju, vojsku, kao i svakodnevni život, uz digitalne rekonstrukcije i animacije pojedinih lokaliteta.

Posetioci će imati jedinstveni uvid u uticaj vizantijskog carstva na modernu Evropu, koji je mnogo veći nego što se obično misli.

Između ostalog, zbog uspešnog otpora Carigrada arapskoj ekspanziji, srednjovekovni Zapad Evrope mogao je da nastavi da se razvija.

Takođe, za vreme Vizantije došlo je do hrišćanizacije jugoistočne i istočne Evrope i Balkana, Ukrajine i Rusije - i ćirilično pismo razvili su vizantijski misionari.

Kako je istaknuto u katalogu, i evropski pravni sistem zasnovan je na Corpus iuris civilis, koji je proklamovao car Justinijan I.

Italijanska renesansa dobila je ključne impulse iz vizantijskog nasleđa, pa je čak i turska kultura delom zasnovana na vizantijskoj, budući da je tipična arhitektura džamija razvijena iz vizantijskih crkvenih zdanja.

Organizatori izložbe ukazali su i na problem nedostatka izvora iz vizantijskog doba, odnosno njegov skroman obim u poređenju sa značajem Vizantije za evropsku istoriju. Istoričarima je na raspolaganju relativno mali broj pisanih izvora, a od mnogih značajnih objekata i javnih zgrada gotovo nije ostalo ništa. Iz tog razloga su još značajnija arheološka istraživanja, posebno u kontekstu daljeg uvida u svakodnevni život za vreme Vizantije, naglasili su organizatori izložbe.

Izložbu prati i reprezentativan katalog (Byzanz - Pracht und Alltag) na više od 400 strana sa ilustracijama u boji, koji košta oko 30 evra, a štampane su i posebne publikacije za mlađe posetioce, uključujući knjigu za decu “Bertha in Byzantium” koja predstavlja život bavarske princeze Berte, udate za vizantijskog kralja Manuela I.

Izložba će biti otvorena do 13. juna.

Sajt Umetničko-izložbene galerije Savezne Republike Nemačke u Bonu je www.bundeskunsthalle.de

*Foto: Glava Konstantina Velikog iz zbirke Narodnog muzeja u Beogradu

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r