• Search form

06.04.2016 | 17:37

Radulović, BGF i Eiđi Oue

Radulović, BGF i Eiđi Oue

Proslavljeni violinista Nemanja Radulović prvi put posle 17 godina nastupa sa Beogradskom filharmonijom 7. i 8. aprila u Kolarčevoj zadužbini, i to pod vođstvom maestra Eiđija Ouea koga smatra najinspirativnijim na sceni. I energični japanski dirigent Oue ne krije oduševljenje Radulovićem, koga ističe kao jednog od najboljih savremenih izvođača klasične muzike, navodeći da ga poštuju i kolege, i kritika, a posebno veliku bazu obožavalaca ima u Japanu, gde je otvoren i restoran nazvan njegovim imenom.

Radulović i BGF ponovo će nastupiti zajedno 3. septembra u Beogradu, kada će izvesti program koji će tri dana kasnije predstaviti i u Moskvi (Fantazija na srpske teme Rimskog-Korsakova, Dvoržakova Simfonija br. 9 i Violinski koncert Hačaturijana), pod dirigentskim vođstvom Danijela Rajskina.

Karte za novi beogradski nastup Radulovića i BGF naći će se u prodaji početkom juna, a taj koncert biće uvertira u novu sezonu 2016/2017. Beogradske filharmonije koja počinje 23. septembra, rečeno je 6. aprila na konferenciji za novinare, na kojoj su i Radulović i Oue pohvalili muzičare BGF, nakon prve probe.

Ističući da je odrastao uz orkestar Beogradske filharmonije i da svaki put kada dođe u Beograd iz Francuske, gde živi već godinama, prisustvuje nekom od njenih koncerata, Radulović je rekao da je primetno koliko je orkestar BGF u međuvremenu napredovao. Povodom velike pauze u saradnji sa BGF, rekao je da su sticajem okolnosti imali “različite projekte”.

Radulović je istakao i da mu je nastup u Beogradu uvek specijalan, a kao jedan od najdražih u karijeri naveo je prošlogodišnji u Studentskom parku sa orkestrom Double Sens, koji je izazvao toliko interesovanje da je i saobraćaj u okolnim ulicama bio blokiran.

Radulović je rekao i da smatra da “muzika treba da bude svuda” i da ne postoji “idealno mesto za muziku”.

“Muzika treba da bude dostupna svima. Treba to sve pojednostaviti”, rekao je Radulović, koji ističe da voli da svira svaku vrstu muzike, jer smatra da u toj umetnosti ne postoje granice.

“Ne volim da delim muziku na žanrove. Mogu samo da kažem koja mi muzika prija, a koja manje”, rekao je Radulović, dodajući i da mu je muzika mnogo pomogla i u detinjstvu, nakon dolaska u sedmoj godini iz rodnog Niša na školovanje i potom studije u Beograd.

“Muzika može da pruži deci mnoge stvari koje oni koji nemaju tu obavezu (učenja muzike) ne mogu da dobiju”, rekao je Radulović i poručio roditeljima da vode decu na koncerte klasične muzike, ali da izaberu pažljivo program tako da u početku ne bude suviše težak.

“To je kao kada birate filmove. Ne možete odmah da gledate teške”, rekao je Radulović, kome je muzika, kako je naveo, pomagala i u tinejdžerskim danima da savlada nervozu.

“Dešavalo se da, kada se naljutim, uzmem violinu i osećam se posle kao da sam bio kod psihijatra. I danas je isto, to je davanje ljubavi. Samo, danas se manje nerviram”, rekao je Radulović.

Radulović je rekao i da je posebno uzbuđen zbog debija u Moskvi, ali je naglasio da se raduje svakoj zemlji i pokušava da iz tog iskustva izvuče samo ono najbolje.

“Isti takav odnos imam i prema publici, pa i prema životu”, rekao je Radulović.

Prema njegovim rečima, pokušava i da u svakom koncertu uživa stoprocentno i jedina želja mu je da zauvek zadrži takav odnos prema muzici, publici, kolegama…

“Ne želim da to nestane”, rekao je Radulović.

Radulović sarađuje sa japanskim dirigentom Eiđijom Oueom od 2003. godine, kada je pobedio na muzičkom takmičenju u Hanoveru.

“Prvi put sam tada dirigovao nekim takmičenjem, a pošto mi je važnije mišljenje muzičara od članova žirija, pitao sam ih šta sami misle ko je najbolji i, kada je Nemanja svirao Betovena, svi su pokazali na njega. Svirati Betovena u Nemačkoj pritom nije ni malo lako. Tamo je Betoven kao Biblija”, rekao je Oue, koji će dirigovati na Kolarcu izvođenjem Bruhovog Violinskog koncerta br. 1, Štrausovog “Don Žuana” i “Patetične  simfonije” Čajkovskog.

Izvođenje “Patetične simfonije” Čajkovskog biće pritom na osnovu originalne partiture, čiji primerak – jedan od dvadesetak u svetu, poseduje Oue.

“Prvi put u ovom delu Evrope dirigovaću po originalnoj partituri Čajkovskog… U doba SSSR-a prepravljali su njegovu ‘Patetičnu simfoniju’, sekli neke delove… Uspeo sam da ponovo kreiram originalnu muziku Čajkovskog”, rekao je Oue, počasni dirigent Filharmonije iz Osake, koji je u Beogradu prvi put nastupio početkom 80-ih u Sava centru i to je, kako je naveo, za njega bio jedinstven događaj, jer je bilo gotovo 4.000 ljudi.

Radulovićevi koncerti na Kolarcu već godinama se rasprodaju za samo nekoliko sati, a i ovoga puta izazvao je ogromno interesovanje, pa su se na društvenim mrežama mnogi požalili zbog toga što odavno nema karata, ocenjujući da bi Radulović mogao da napuni i beogradsko Ušće.

Rođen u Srbiji 1985. godine, Radulović je studirao na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu, Visokoj školi za muziku i pozorište u Sarbrikenu i na Pariskom konzervatorijumu. U roku od samo nekoliko godina osvojio je svet klasične muzike virtuoznim muziciranjem i avanturističkim programima.

Nastupao je sa najpoznatijim svetskim orkestrima, poput Minhenske filharmonije, Filharmonije Severnonemačke radiotelevizije iz Hanovera, Simfonijskog orkestra Zapadnonemačke radio-televizije iz Kelna, Štutgartske filharmonije, Nemačkog simfonijskog orkestra iz Berlina, Filharmonije Francuskog radija, Belgijskog nacionalnog orkestra, Nacionalnog simfonijskog orkestra Italijanske radiotelevizije iz Torina, Orkestra iz Toskane, Kralјevske filharmonije, Simfonijskog orkestra iz Montreala i Tokijskog simfonijskog orkestra.

Kao redovni izvođač resitala, gostovao je širom sveta u koncertnim dvoranama kao što su Karnegi Hol u Nјujorku, Koncertgebau u Amsterdamu, dvorana Filharmonije u Berlinu, Sala Plejel i Pozorište Šanzelize u Parizu, Megaron u Atini, Santori Hol u Tokiju, Pozorište Kolon u Buenos Ajresu i Dvorana resitala u Melburnu, sa brojnim partnerima među kojima su Marijel Nordman, Lor Favr-Kan i Suzan Manof, sa kojom je snimio i album Betovenovih sonata u izdanju diskografske kuće Decca/Universal Music.

Radulović, takođe, preuzima ulogu umetničkog vođstva u svom ansamblu The Devils’ Trills, koji je nedavno objavio istoimeni album (Decca/Universal Music). Njegov drugi ansambl, Double Sens snimio je CD 5 godišnjih doba, na kojem se nalaze Vivaldijeva Četiri godišnja doba i još jedna nova kompozicija, takođe u izdanju Decca/Universal Music. Radulovićeva dugogodišnja saradnja sa diskografskom kućom Universal iznedrila je i njegov poslednji snimak "Paganini Fantasy" (2013), u produkciji Deutsche Grammophon.

Radulović je na dodeli nagrada Victoires de la Musique 2005. godine dobio priznanje za internacionalno otkriće godine, a 2014. proglašen je za najbolјeg umetnika.

Od Fakulteta umetnosti u rodnom Nišu je dobio počasni doktorat.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r