• Search form

02.10.2010 | 11:22

Queer salon u Beogradu

Queer salon u Beogradu

Izložba Queer salon u Kulturnom centru Beograda biće otvorena 4. oktobra, uoči Parade ponosa, a predstaviće radove grupe umetnika i umetnica potpuno različitih likovnih jezika, politika u umetnosti, generacija i medija u kojima stvaraju, koji su proteklu deceniju bili aktivni u procesima konceptualnog promišljanja i vizuelnog osmišljavanja queer identiteta u javnom prostoru.

Na Queer salonu učestvuju Aleksandar Maćašev (Njujork), Biljana Cincarević (Beograd), Draško Bogdanović (Sarajevo/Toronto), Ivana Savić (Niš), Jelena Jelača (Beograd), Jelena Karleuša (Beograd), Mirko Ilić (Njujork) i Rena Raedle i Vladan Jeremić (Beograd).

Jeremić je i kustos Queer salona, dok je umetnički direktor Boban Stojanović, a izložba će biti otvorena u okviru “Pride Week-a”, koji prethodi prvoj beogradskoj Paradi ponosa, zakazanoj za 10. oktobar.

Radove učesnika Queer salona povezuje zastupanje eksplicitnosti queer ideniteta sa akcentom na gej identitet, kao i činjenica da su aktivno učestovali tokom poslednjih godina u okviru emancipacije LGBTIQ diskursa u javnoj sferi u Srbiji i Srbije u inostranstvu.

Prema navodima Jeremića, Queer salon predstavlja aktivističku intervenciju, koliko i izlagačko-umetnički poduhvat, jer su “homofobija i ksenofobija u jednoj maloj evropskoj zemlji rastrzanoj traumama i ekonomskom krizom dostigle svoj vrhunac”.

“Nezaposlenost, prezaduženost, sprega mafije, banaka i ratnih profitera, marginalizovanje radnika u kulturi i intelektualaca, čini svaku kulturalnu intervenciju političkom, a posebnu onu u kojoj benefit nije finansijske prirode a volonterski aktivizam sredstvo iskrene borbe i glasa protiv homofobije. Kulturalni aktivizam i savremena umetnost su često, posebno u zatvorenim, homofobičnim društvima, jedan od načina da se otvoreno predstavi identitet, ali i način da se iskaže revolt protiv represije”, naveo je Jeremić povodom Queer salona.

Ukazujući na primere izlaganja queer umetnosti koji su izazivali kontroverzne reakcije u svetu, Jeremić je podsetio da je švedska fotografkinja Elisabeth Ohlson Wallin izložila 1998. godine fotografije kojima preispituje odnos hrišćanstva prema homoseksualnosti, ali je ta izložba toliko puta uništavana da je umetnica, na posletku, bila primorana da štampa radove na platnu koje ne može da se pocepa.

Više od decenije njena izložba izaziva reakcije u celom svetu.

Pre dve godine sarajevski Queer festival je sprečen - događaj kojim je planirano da bude otvoren prekinula je grupa huligana koja je posetioce izvlačila iz taksija, uperivala im pištolje u glavu i gađala ih kamenjem.

Ovih dana sarajevski Queer je organizovan u tajnosti.

Takođe, u Sankt Petersburgu ove godine na Queer festivalu nije otvorena jedna izložba, jer je grupa građana bila zabrinuta zbog uzurpacije javnog prostora “nemoralnom” umetnošću.

Beogradski Queer Salon deo je programa “Pride Week-a”, sedmodnevne manifestacije (od 3. do 10. oktobra), koja će obuhvatiti niz performansa, izložbi, promocija knjiga i filmskih projekcija povodom Parade ponosa, koja će biti održana pod sloganom "Da šetamo zajedno!"

Ovogodišnji Queer salon održava se paralelno sa 51. Oktobarskim salonom, koji će biti svečano otvoren 8. oktobra u bivšoj zgradi Vojne akademije, a delom će biti održan i u KCB-u, koji je i organizator te međunarodne izložbe savremene umetnosti.

Sajt Parade ponosa je www.parada.rs

*Foto: Aleksandar Maćašev

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r