• Search form

19.03.2017 | 12:15

Pupinova umetnost darivanja

Pupinova umetnost darivanja

Izložba slika iz Legata Mihajla Pupina u Narodnom muzeju u Beogradu, koji predstavlјa plemeniti primer dobročinitelјstva u teškim vremenima obnove postradalog muzeja nakon Prvog svetskog rata, biće otvorena 22. marta u Galeriji RTS-a.

Veliki naučnik, pronalazač i profesor Mihajlo Pupin Idvorski (1858-1935) najpre je 1923. godine poklonio Narodnom muzeju dva remek-dela srpskog slikarstva XIX veka - slike Uroša PredićaHercegovački begunci” (1889) i “Siroče” (1888), a kupio ih je 1889. godine na velikoj međunarodnoj izložbi u Parizu, na kojoj je učestovovala i Kralјevina Srbija.

Umetnička dela koja su Pupinovim sredstvima otkupljivana za Narodni muzej i postala deo njegovog fonda su i slike: Paje JovanovićaPortret Mihajla Pupina” (1903) i “Portret Varvare Pupin” (1903), Konstantina DanilaPortret gospođe Vajling” (1835-1840) i “Portret g-đe Teteši” (1835-1840), Vlaha BukovcaRuđer Bošković” (1919), Nikole AleksićaPortret žene sa belom kapom” (1851), Novaka Radonića Portret Dimitrija Saračevića” (1857) i “Portret Perside Saračević” (1857), Pavla Simića Portret prote Jovana (Inokentija) Pavlovića” (1853) i Georgija BakalovićaPortret Jevrema Obrenovića” (1835).


   Uroš Predić, Siroče (1888)

Sredstvima Pupinove zadužbine nabavlјen je i “AutoportretStevana Aleksića iz 1919. godine, kao i portreti trgovačke porodice Jovičević iz Donjeg Milanovca – Jovana, supruge Ljubice i ćerke Mileve, kao i beogradskog trgovca Miše Živanovića, koje je sredinom XIX veka naslikao poznati portretista Uroš Knežević.


  Uroš Predić, Hercegovački begunci (1889)

Pupin je, nakon što je Narodni muzej pretrpeo u Prvom svetskom ratu nenadoknadive gubitke, prepoznao kao svoju obavezu da doprinese oporavku te najstarije muzejske institucije u Srbiji. Osnovao je 1923. godine Fond pri Narodnom muzeju, koji je kasnije nazvan Legat Mihajla Pupina, a osnovan je u cilјu istraživanja i publikovanja monografija o srpskim starinama, kao i sa namerom da pomogne otkupom dela srpskih umetnika za zbirke Narodnog muzeja. Posle smrti Pupina, upravlјanje njegovom zadužbinom preuzela je Srpska kralјevska akademija, pa su do Drugog svetskog rata svrha i cilј zadužbine ostali nepromenjeni.


  Konstantin Danil, Portret g-đe Teteši” (1835-1840)

Tokom decenije postojanja Fonda i Zadužbine Mihaila Pupina, pod okrilјem Narodnog muzeja, ostvareni su vidni rezultati u onome što je Pupin naveo kao cilј u osnivačkom dokumentu – objavlјene su monografije srpskih srednjovekovnih manastira – Markov Manastir, Kalenić, Manasija (Resava), Studenica, štampana je dvotomna monografija o sprskom srednjovekovnom živopisu na francuskom jeziku La peinture Serbe du Moyen âge, sistematski su vođena arheološka iskopavanja na teritoriji južne i stare Srbije. Kapitalno monografsko delo Manastir Dečani Đurđa Boškovića, štampano neposredno pred Drugi svetski rat, poslednje je izdanje Pupinove Zadužbine.

Pupinov stav prema Narodnom muzeju, kako navodi ta institucija, govori o uzvišenom, rodolјubivnom odnosu koji je imao prema narodu iz kojeg je ponikao i njegovoj kulturnoj i umetničkoj baštini.

Izložbu “Pupin - umetnost darivanja” u Galeriji RTS-a otvoriće Nikola Mirkov, predsednik Saveta za likovno stvaralaštvo RTS i autor izložbe Petar Petrović, savetnik u Narodnom muzeju u Beogradu.

Izložba će biti otvorena do 7. maja.

*Na vrhu: Paja Jovanović, Mihajlo Pupin (1903)

(SEEcult.org)

Gott liebt die Serben, Rasa Todosijevic
Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.