Pucnji u Marseju u bioskopima na godišnjicu atentata
Igrano-dokumentarni film „Pucnji u Marseju“ reditelja i producenta Gordana Matića, zasnovan na francuskom sudskom procesu za ubistvo kralja Aleksandra Karađorđevića 1934. godine u Marseju, imaće beogradsku bioskopsku premijeru u Kombank dvorani u Beogradu na godišnjicu atentata 9. oktobra.
Svetska premijera te crno-bele sudske drame bila je proteklog leta na 34. Filmskom festivalu u Herceg Novom, nakon čega je Matićev film prikazan i na festivalima u Sarajevu i Nišu.
Prema scenariju Matića i Vladimira Andrića, film prati sudski proces teroristima koji su bili saučesnici Vlade Georgijeva Černozemskog, pripadnika VMRO i glavnog atentatora na Aleksandra od Jugoslavije i ministra spoljnih poslova Francuske Luja Bartua. Glavni likovi su tužioci, advokati, sudije, optuženi i svedoci događaja.
„Ovo je jedna od priča koje nisu dovoljno tretirane u našoj istoriji, niti u kinematografiji, a smatram da je to jedan od događaja koji je obeležio istoriju Evrope“, izjavio je Gordan Matić 6. oktobra na konferenciji za novinare, navodeći da je scenario nastao nakon nekoliko godina istraživanja po domaćim i svetskim arhivima, a najveći deo bazira se na autentičnom stenogramu suđenja, koji ima čak 970 strana.
Kroz dramatizaciju i igranu rekonstrukciju pravog sudskog procesa, ali i kroz ono što je tokom njega izostavljeno, predstavljena je sudska drama najbliža istini o samom suđenju. Film sadrži i prave dokumentarne snimke atentata, ali i pseudo-dokumentarne delove.
„Odluka o neobičnoj strukturi filma došla je sama od sebe. Izazov je praviti sudsku dramu - i rediteljski i glumački i snimateljski. Treba držati ritam, tempo, a to je kamerno, sukob se zasniva na verbalnom, na dijalogu. Tako smo uneli i mokumentari, lažni dokumentarni deo gde akteri događaja govore direktno u kameru, objašnjavaju atmosferu vremena i saznanja do kojih su naknadno došli“, rekao je Matić, inače direktor Filmskog centra Srbije.
Prema njegovom mišljenju, publika je danas spremna da prihvati ovakvu strukturu, kakva se može videti na televizijskim kanalima History Channel i Discovery.
„Ideja je bila da prikažemo šta se zaista govorilo u toj sudnici, a s druge strane i šta je izostavljeno i da li je u tom istorijskom momentu bilo svesno izostavljeno od strane francuskog pravosuđa i vlasti ili je to bio pokušaj da se što pre završi proces, da se jedna sramota, mrlja nad Francuskom, na čijem je tlu atentat počinjen, opere i da se više ne bave time“, izjavio je Matić.
U glumačkom ansamblu su Vladimir Aleksić (tužilac Rol), Svetozar Cvetković (branilac Oban), Tihomir Stanić (pripadnik jugoslovenske policije Simonović), Strahinja Blažić, Đorđe Đoković i Nikola Šurbanović (optuženi), Marko Marković (književnik i novinar Stanislav Vinaver koji je bio izveštač sa suđenja)...
Vladimir Aleksić je izjavio da je najveći glumački izazov bio to što tu nema lične drame.
„I u pozorištu i na filmu uloga često ima emotivne lomove oko kojih kreirate lik, a ovo je bazirano isključivo na istinitim zapisima, tako da je trebalo napraviti dramu. S druge strane, scenario je jako dobro napisan tako da nam je nudio dovoljno materijala da to što je bilo stvarno bude i filmično. Trudili smo se da budemo verodostojni, a da publici bude zanimljivo da gleda“, rekao je Aleksić.
Đorđe Đoković je izjavio da se u ulozi Ivana Rajića, jednog od optuženih saučesnika, bavio i njegovom ljudskom stranom, pitanjem šta je tog mladog čoveka sa sela navelo ili zavelo da učestvuje u atentatu.
Direktor fotografije i koproducent Dušan Ivanović izjavio je da su se Matić i on odlučili za crno-belu sliku i format 4:3 jer „to daje na dramatici i dobro dočarava ono vreme“.
Što se tiče produkcionog dela posla, zahvalio je Muzeju grada Pančeva koji je dao prostor za snimanje. „I glumci su nam maksimalno izlazili u susret, iako je naš projekat imao skromne finansije“, rekao je Ivanović.
Film je montirao Aleksandar Popović. Autorsku ekipu čine i scenograf Nenad Marković, kostimografkinja Dragica Laušević i kompozitor Marko Matović.
Film "Pucnji u Marseju" uvršten je u takmičarski Gala program Pingyao filmskog festivala u Kini, jednog od najvećih i najuticajnijih azijskih festivala.
(SEEcult.org)