• Search form

11.07.2011 | 16:06

Prvi Forum Tranzitorne mreže

Prvi Forum Tranzitorne mreže

Tranzitorna mreža, pokušaj uspostavljanja zajedničkog programa rezidencijalnog boravka umetnika u istočnoj Evropi i na Balkanu, imaće prvu javnu prezentaciju od 21. i 22. jula u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, uz izložbu, simpozijum, debate i zabavni program.

Prvi Forum Tranzitorne mreže, nastale na inicijativu Muzeja tranzitorne umetnosti (MoTA - Museum of Transitory Art) iz Ljubljane, biće održan u okviru izložbe "Treći Beograd" u Salonu MSUB, u nameri da prezentuje i promoviše mrežu, ali i da pokrene javnu diskusiju i interakciju sa lokalnom i međunarodnom javnošću u cilju premošćavanja jaza između teorije i prakse.

TNF je strukturisan tako da olakša kritičko mišljenje kroz javne prezentacije i rasprave, i što je najvažnije, kroz dijalog sa međunarodnim kustosima, umetnicima i menadžerima u kulturi.

Tranzitorna mreža je pokušaj da se povežu tzv. medijske laboratorije sa prostorima za rezidencijalni boravak umetnika u regionu, a funkcioniše kroz jedno zajedničko kuratorsko telo koje je raspisalo otvoreni međunarodni poziv, koji će rezultirati zajedničkim programom rezidencijalnog boravka umetnika. To telo je fokusirano pre svega na umetničko istraživanje i proizvodnju novih site specific radova odabranih umetnika.

Partneri u projektu Tranzitorna mreža - CIANT iz Praga, WRO iz Vroclava, Kitchen Budapest iz Budimpešte, Cenatus CIC iz Londona, BIS iz Istanbula, Protok iz Banjaluke i Artos sa Kipra, uspeli su u većini tih gradova da uspostave pionirski program umetničkih rezidencija.

Mreža, takođe, ohrabruje razmenu između tih mesta, kako umetničku produkciju, tako i kretanje “tranzitornih” umetničkih dela u međunarodnom okviru.

Cilj partnera Tranzitorne mreže je izgradnja infrastrukture za umetnička istraživanja, produkciju umetničkih radova, prezentaciju i kritičku refleksiju, u nameri da se revitalizuje zatvorena ili nedovoljno poznata umetnička scena na tzv. Istoku.

Sve uključene organizacije su specifične u svojem lokalnom kontekstu i čine prve korake u izgradnji programa rezidencijalnih boravka umetnika ili uspostavljanja istraživačko- proizvodne platforme za eksperimentalne, digitalne i istraživačke umetnosti.

Ciljevi prvog TNF-a su da podstakne kritičko istraživanje i refleksiju, da se uspostavi platforma za eksperimentalnu umetničku produkciju, te da otvori prostor za diskusiju o ključnim lokalnim i međunarodnim pitanjima u vezi sa ulogom umetnosti i sa umetničkom produkcijom.

Beograd je odabran za prvi TNF, jer je, prema navodima organizatora, oduvek bio hotspot u regionu - istorijski, politički i kulturni centar Balkana, a sa bogatim i različitim kulturnim scenama, ostaje jedan od najživopisnijih gradova.

Program prvog TNF-a počinje 21. jula u Salonu MSUB prezentacijom Tranzitorne mreže, koju će održati direktor MoTA Martin Bricelj Baraga.

Neja Tomšič predstaviće MoTA, a beogradski umetnik Selman Trtovac - Treći Beograd, čiji je jedan od osnivača.

Agnieszka Kubicka-Dzieduszycka predstaviće WRO art centar iz Vroclava, Pavel Sedlak praški CIANT, a Ekmel Ertan će predstaviti BIS (Body Process Arts Association i Amber Platform) iz Istanbula.

Andi Studer predstaviće Cenatus CIC iz Londona, a Yasmine Ostendorf amsterdamski Transartists.

Drugog dana TNF-a, 22. jula, biće održane prezentacije istraživačkih radova, a kurator i moderator je Pau Cata Marles iz Španije.

Leandro Pisano govoriće na temu “Istraživanje ruralne teritorije kao novi medij”, Pau Cata na temu "Nomadizam i komodifikacija: novi izazovi i predlozi za alternativnu koncepciju mreže umetničkih rezidencija”, a Lisa Stansbie na temu "Apropriacija i Hack. Novi oblici produkcije”. Laura P. Gracia govoriće o estetici prostora i istraživanju u umetnosti i prostoru, a Agnieszka Kubicka-Dzieduszycka na temu “Kontrolisano okruženje vs slobodno izražavanje”.

Biće predstavljeni i medijsko-umetnički projekti za javni prostor i kustoske prakse u WRO Art Centru.

Zabavni program biće održan u Klubu 20/44 (Teshki zulum orkestra i Transglobal discotheque).

Forum Tranzitorne mreže realizuje se uz podršku Ministarstva kulture Slovenije.

Sajt MoTA je www.motamuseum.com, a više o Tranzitornoj mreži moguće je naći OVDE.

Program TNF-a nalazi se i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r