Prvi ДОК festival u Kombank dvorani
Novoosnovani festival dokumentarnog filma ДОК u Kombank dvorani u Beogradu predstavlja od 31. januara do 3. februara više od 20 dugometražnih ostvarenja, počev od filma "Zašto smo kreativni?", sa Vimom Vendersom, Kventinom Tarantinom, Nelsonom Mandelom, Dalaj Lamom, Dejvidom Bouvijem, Anđelinom Džoli, Takešijem Kitanom, Marinom Abramović i drugim zvezdama koje su odgovorile reditelju Hermanu Vaskeu na to pitanje.
Vaske je snimao film “Zašto smo kreativni?” tokom 30 godina karijere, intervjuišući neke od najintrigantnijih svetskih umetnika i velikih umova današnjice, među kojima su dobitnici Oskara i Nobelove nagrade. Učesnici filma dolaze iz različitih poslovnih sfera, uglavnom iz filmske industrije, ali i iz sveta muzike, umetnosti i arhitekture. Projekat je započet intervjuom sa Dejvidom Bovijem, koji se dalje provlači kroz ceo film. Takođe, u filmu se pojavljuju intervjui ljudi koji imaju sponu sa rediteljevim prethodnim radom, kao što su umetnica Marina Abramović, filozof Slavoj Zizek i reditelj Emira Kusturica, koji su 2002. učestvovali u snimanju dokumentarnog filma “Balkan spirit”.
Program festivala ДОК #1 raspoređen je u četiri celine (Prvi Korak, Na ivici, Vrhunci i Biografije), a prema rečima direktora tog festivala Igora M. Toholja, nastao je kao odgovor na potrebe publike da se u Beogradu pojavi festival čiji je program "redukovan, saglediv i po meri gledaoca, ali takođe relevantan i aktuelan".
Program Vrhunci predstavlja dokumentarne filmove koji su zapaženi od svetskih programskih selektora, ali i publike velikih festivala, dok nasuprot tome, program Prvi korak slavi debitante i njihove prvence. Na programu je i nekoliko biografskih dokumentaraca, uključujući dokumentarac "Žan Pol Gotje: Frik i šik" o ekscentričnoj modnoj reviji-kabareu tog proslavljenog i često subverzivnog modnog kreatora. Filmovi koji obrađuju bizarne, provokativne i granične teme zastupljeni su u programu Na ivici.
Program Biografije donosi par biografskih dokumentaraca, među kojima su filmovi “Proslava” o čuvenom modnom kreatoru Iv Sen Loranu, koji nakon projekcije na Berlinalu 2007. nije bio prikazivan na zahtev reditelja Olivijea Mejrua. Najavljen je i film "Žan Pol Gotje: Frik i šik" o ekscentričnoj modnoj reviji-kabareu tog proslavljenog i često subverzivnog modnog kreatora.
“Tupamarosi-urbana gerila” Martina Markovića i “Veština” Metjua T. Bernsa neki su od filmova u okviru celine Na ivici, a u celini Prvi korak najavljeni su debitantski filmovi “Naša Afrika” Aleksandra Markova, “Kriza je naša” Rebeke Kaufman…
Između ostalog, najavljen je francuski film "VHS revolucija" (Dimitri Kourtchine) koji prikazuje Biblioteku Jejl univerziteta i njeno VHS odeljenje, odnosno istoriju tog medija. Zabavni portret mitske kasete prikazan je kroz putovanje od istoka ka zapadu i obratno, a osvrt na 80-te godine 20. veka kao period koji je definisao današnji svet.
"Čovek koji je ukrao Benksija" posvećen je slavnom, a misterioznom britanskom street art umetniku koji 2007. dolazi u Palestinu da slika na zidovima grada. Među umetničkim radovima koje je naslikao na ulicama, jedan se posebno istakao - Mural izraelskog vojnika i magarca, koji podstiče lokalno stanovništvo na bes. Taksista Valid ulazi u grad i uz podršku zajednice, iseca zid koji ih vređa kako bi ga stavio na Ebay i prodao najvećem ponuđivaču. Sledi priča o sukobu kultura, umetnosti, identiteta, krađe i crnog tržišta.
Dokumentarac "Naš tim" (Jeff Zimbalist, Michael Zimbalist) posvećen je avionskoj nesreći u kojoj su 2016. godine, na putu ka Medeljinu u Kolumbiji, stradali igrači brazilskog kluba Šapekoense uoči prvog finalnog meča Kupa Južne Amerike. Trojica preživelih igrača otkrivaju svoju stranu priče.
Najavljen je, između ostalog, i ruski film "Naša Afrika" (Alexander Markov) o 35-godišnjem nastojanju Sovjeta da prošire svoj geopolitički uticaj na afričkom tlu humanitarnom pomoći obojenom marksističkom ideologijom. Do 1991. godine neki od najboljih filmskih radnika te zemlje poslati su da zabeleže "slavno napredovanje" socijalizma u Africi. Sovjetski savez se raspao i "socijalizam" je postala ružna reč. Rusija je, boreći se sa ekonomskom krizom, izgubila sav politički interes u Africi. Ipak, hiljade kilometara arhivskog filmskog materijala i dalje postoji...
Festivalski program obuhvata i retrospektivu dokumentarnih filmova Hajrudina Krvavca, na koju je ulaz besplatan.
Selekcija filmova sa ДОК #1 festivala biće prikazana naknadno i u Domu kulture Studentski grad.
Projekcije u Kombank dvorani su u dve sale kapaciteta 200 i 45 mesta, pa je broj ulaznica ograničen, a cene su 300 i 350 dinara - u zavisnosti od termina.
Festival ДОК #1 realizuje se uz tehničku pomoć Kombank dvorane, a organizuje ga Zero Production.
Festivalski sajt je dokfest.rs, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.
(SEEcult.org)