• Search form

03.10.2010 | 21:31

Prve premijere JDP-a u sezoni

Drama “Rođeni u YU” grupe dramaturga sa prostora bivše Jugoslavije, u režiji Dina Mustafića iz Sarajeva, prva je premijera u novoj sezoni Jugoslovenskog dramskog pozorišta - 12. oktobra na Velikoj sceni “Ljuba Tadić”, dok će 16. oktobra na sceni “Bojan Stupica” premijerno biti izvedena predstava “Elijahova stolica” koja se bavi identitetom, a koprodukcija je JDP-a i sarajevskog festivala MESS, prema romanu Igora Štiksa, u režiji Borisa Liješevića.

Prve premijere JDP-a u sezoni

Drama “Rođeni u YU” grupe dramaturga sa prostora bivše Jugoslavije, u režiji Dina Mustafića iz Sarajeva, prva je premijera u novoj sezoni Jugoslovenskog dramskog pozorišta - 12. oktobra na Velikoj sceni “Ljuba Tadić”, dok će 16. oktobra na sceni “Bojan Stupica” premijerno biti izvedena predstava “Elijahova stolica” koja se bavi identitetom, a koprodukcija je JDP-a i sarajevskog festivala MESS, prema romanu Igora Štiksa, u režiji Borisa Liješevića.

Predstava “Rođeni u YU”, prema rečima Mustafića, koji je direktor MESS-a, istraživački je projekat koji se ne bavi Jugoslavijom u smislu nestanka državno-pravnog subjektiviteta, već osećanjem.

“Bavimo se zapravo vremenom razdruživanja svesni da smo na pragu novog udruživanja koje se zove Evropska unija”, naveo je Mustafić povodom te predstave za koju je okupio dramaturški tim koji čine Minja Bogavac, Maja Pelević, Filip Vujošević, Božo Koprivica, Miloš Krečković i Biserka Savić.

Prema rečima Minje Bogavac, iako se čovek navikne na svemu, ipak valja razmisliti o tome što su se ljudi koji su rođeni na prostoru bivše Jugoslavije, zemlji koje nema, navikli na to. “I zar nije ova tema nešto o čemu baš svako ima šta da kaže? Zar nas iskustvo koje imamo ne čini najneobičnijim stanovnicima na planeti? Rodom iz zemlje koje nema, kako znamo da uopšte ima nas?!”, navela je Minja Bogavac.

U predstavi igraju Mirjana Karanović, Predrag Ejdus, Branka Petrić, Marko Baćović, Slobodan Beštić, Anita Mančić, Goran Jevtić, Anđelika Simić, Radovan Vujović i Milena Vasić, a u saradničkom timu su Dragutin Broz (scenograf), Maja Mirković (kostimograf), Vladimir Pejković (kompozitor) i Sonja Vukićević (pokret).

Druga premijera u novoj sezoni JDP-a, “Elijahova stolica”, bavi se identitetom, postavljajući pitanje šta je to - da li je to ona ličnost koju godinama svesno gradimo ili je to nešto što se krije u genima, u prošlosti i nekim ljudima koje nismo upoznali, da li onda mi gradimo identitet ili on čeka da ga pronađemo i ko je u čijoj vlasti?

Prema navodima reditelja Liješevića, u vremenu ratova, zabrana i preživljavanja identitet se gubi. Naknadna potraga za njim je zamka posle koje ostaje pitanje: da li je ono što dobijamo bilo vredno onoga što smo izgubili?

Predstava je nastala prema romanu Igora Štiksa koji je 1977. rođen u Sarajevu, ali se 1992. godine, kada je počeo rat u Bosni i Hercegovini, preselio u Zagreb, gde je studirao komparativnu književnost i filozofiju, a magistrirao je iz filozofije u Univerzitetu u Parizu. Sada živi i radi u Edinburgu.

Autor je i romana “Dvorac u Romagniji”, za koji je dobio nagradu za najbolji prvi roman, dok je roman “Elijahova stolica” proglašen za knjigu godine u Hrvatskoj 2006.

U romanu “Elijahova stolica” Štiks govorio o neobičnoj sudbini 50-godišnjeg austrijskog pisca Riharda Rihtera. Nakon raspada braka i emocionalne krize, junak napušta Pariz i vraća se u rodni grad Beč, gde pronalazi sakriveno pismo pokojne majke iz 1941. koje dramatično menja njegov životni tok. Odlučuje da pronađe svoje korene, a potraga ga vodi u ratom zahvaćeno Sarajevo u koje stiže 1992. godine na samom početku opsade. Tokom kratkog boravka u Sarajevu, doživljava najlepše trenutke u svom životu - strasnu ljubav i iskreno prijateljstvo... Nažalost, sudbina se brutalno poigrala sa Rihterom.

Štikosov roman dramatizovao je pisac iz Zagreba Darko Lukić, a igraju: Svetozar Cvetković, Jelena Trkulja, Renata Ulmanski, Maja Izetbegović, Đuza Stojiljković i Branislav Jevtić.

Predstava Elijahova stolica je nastala u koprodukciji JDP i sarajevskog festivala MESS, na čijem će jubilarnom, 50. izdanju, biti igrana 20. oktobra.

To je treća kooprodukcija JDP-a i MESS-a, posle “Hamleta” Vilijama Šekspira, u režiji Dušana Jovanovića, i “Fedrine ljubavi” Sare Kejn, u režiji Ive Milošević.

JDP od 2004. godine učestvuje na MESS-u, a osim “Elijahove stolice”, ove godine izvešće i 21. oktobra predstavu “Sanjari” Roberta Muzila, u režiji Miloša Lolića, koja je pobedila prošle godine na 43. BITEF-u u Beogradu.

JDP će tokom oktobra učestvovati na još četiri festivala - “Drama o Mirjani i ovima oko nje” učestvuje na festivalu “Teatar u jednom dejstvu” koji se održava u Mladenovcu od 5. do 11. oktobra, u selekciji Dragane Bošković.

Na slovenačkom festivalu 45. Borštnikovom srečanju u SNG u Mariboru, u okviru programa “Mostovi”, 18. oktobra biće izvedena predstava “Metamorfoze” po Ovidiju autora Aleksandra Popovskog i Jelene Mijović, u režiji Popovskog, koja je u JDP-u imala premijeru u junu.

U prethodnim sezonama JDP je uspostavilo kontinuiranu saradnju i razmenu predstava sa zagrebačkim pozorištem “Gavella”, koje je krajem prošle sezone gostovalo na sceni “Ljuba Tadić” predstavom “Barbelo, o psima i đeci” Biljane Srbjanović, u režiji Paola Mađelija, dok će na početku ove sezone JDP, na zatvaranju “Gavelinih večeri”, izvesti “Dramu o Mirjani i ovima oko nje”, a dan kasnije i “Metamorfoze”.

JDP učestvuje i na jubilarnim, 30. “Borinim pozorišnim danima” u Vranju - predstavama “Metamorfoze” i “Zapisi iz podzemlja” F.M. Dostojevskog, u dramatizaciji i režiji Ane Đorđević. Prošle godine je predstava “Tako je moralo biti” JDP-a izabrana za najbolju glasovima publike u Vranju, dok je stručni žiri proglasio Anitu Mančić za najbolju glumicu.

Sajt JDP-a je www.jdp.co.rs, a program premijera i gostovanja nalazi se i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r