Prve nagrade na 16. SFF-u
Sarajevo Film Festival (SFF), koji će biti svečano završen 31. jula dodelom zvaničnih nagrada i filmom “Invictus” počasnog gosta Morgana Frimena (Freeman), u režiji Klinta Istvuda (Clint Eastwood), podelio je prve partnerske nagrade, od kojih je dve osvojio film “Biblioteka Pascal” o trgovini ljudima mađarskog reditelja Szabolcsa Hajdua.
Sarajevo Film Festival (SFF), koji će biti svečano završen 31. jula dodelom zvaničnih nagrada i filmom “Invictus” počasnog gosta Morgana Frimena (Freeman), u režiji Klinta Istvuda (Clint Eastwood), podelio je prve partnerske nagrade, od kojih je dve osvojio film “Biblioteka Pascal” o trgovini ljudima mađarskog reditelja Szabolcsa Hajdua.
Francuski film “Rendezvous u stella plageu” (Shalimar Preuss) sarajevski je kandidat za nagradu Evropske filmske akademije za najbolji kratki film 2010. godine, a nagrađen je za “hrabro kinematografsko korišćenje otvorene sutrukture”.
Žiri su činili izvršni direktor Fondacije Robert Bosch Stiftung iz Nemačke Frank W. Albers, direktorka festivala Crošing Europe iz Linca Christine Dollhofer i srpski reditelj Vladimir Perišić, čiji je film “Ordinary People” osvojio prošle godine na SFF-u glavnu nagradu “Srce Sarajeva”, kao i nagradu za najboljeg glumca (Relja Popović), a najboljim u regionu ga je proglasio i žiri FIPRESCI.
Pretposlednje večeri 16. SFF dodeljen je i EDN Talent Grant - filmu “Poplava” hrvatskog reditelja Gorana Devića, uz obrazloženje da ga odlikuju veština režije, prekrasna slikovitost i priča ispričana slatkom ironijom. “Priča nam daje primer u malom kako su politika, crkva i mediji daleko od stvarnih potreba ljudi”, istakao je žiri.
EDN Talent Grant ustanovljen je kroz saradnju SFF-a i Evropske dokumentarističke mreže, u svrhu podrške talentovanim autorima dokumentarnog filma iz regiona.
Nagrada CICAE - Međunarodne konfederacije umetničkih bioskopa dodeljena je filmu “Biblioteka Pascal” mađarskog reditelja Szabolcsa Hajdua, koji je dobio i nagradu Cineuropa.
CICAE nagrađuje film u selekciji Takmičarskog programa igranog filma, a dobitnik ima posebnu podršku kada je u pitanju pomoć kod distribucije, prikazivanja filma i dopiranja do publike, putem mreže od 3.000 bioskopa.
Prema navodima žirija, koji su činili menadžer St. James Cavalier sa Malte Christopher Gatt, menadžer Mozinet Itd. iz Mađarske Gyorgy Karpati i kreativni producent Studija za TV animaciju u Kelnu Jennifer Jones, “Biblioteka Pascal” odabrana je zbog originalnosti, kinematografskog postignuća, odnosno načina korištenja boja, izuzetne priče i načina na koji je ispričana, te zbog umetničke režije / dizajna scena, organičke, ali i maštovite vizije, moderne adaptacije jedne maštovite bajke, te osetljivog, ali ipak “laganog” pristupa teškoj temi.
Nagrada portala Cineuropa, posvećenog evropskoj kinematografiji i posebno ostvarenjima koja promovišu ideje evropskog dijaloga i integracije, takođe je dodeljena Hajduovom filmu. Vrednost nagrade je 5.000 evra, a pobednika je odabrao Alberto la Monica, direktor Festivala evropskog filma u Lečeu.
Prema njegovom obrazloženju, važno je naglasiti temu tog filma: način na koji tržište belim robljem polako preuzima zemlje Evropske unije.
“Umetnici se godinama bave ovom ranom, koja se ne da iskoreniti, i svojim radom bude javnu svest. Smatramo da je mizanscen reditelja zaista zanimljiv, jer film, efektnim korištenjem znakova, skrupulozno gradi jednu metaforu patnje glavnog lika, kao što je bio slučaj i u bajkama iz davnih vremena", istakao je La Monica.
Glavna junakinja, Mona Paparu, državljanka je Rumunije mađarskog porekla, a na obali Crnog mora upoznaje odbeglog robijaša koji je uzima za taoca i zaključava se sa njom u bungalov u kampu za turiste. Njih dvoje zajedno provode noć, ali idućeg dana policija okružuje kamp i ubijaju Viorela u pokušaju bekstva. Kao plod strastvene noći provedene sa Viorelom, Mona rađa devojčicu i daje joj ime Viorica. Mona živi sama sa trogodišnjom kćerkom, zarađujući za život postavljanjem marionetskih predstava. Nakon jedne od njih, iznenadno susreće svog oca Gigija Paparua koga nije videla godinama...
U završnici SFF-a proglašen je i pobednik ovogodišnje TeenArene - “Vegas” Gunnara Vikene, priča o troje tinejdžera koji dele isti san o pronalasku doma i zajedno kreću na putovanje ljubavi, mržnje i poverenja…
Sve filmove ovogodišnje TeeArene pomno je pratio sedmočlani žiri kojim je predsedavao Mirza Krajina, a ocenjivao je ostvarenja rukovodeći se kriterijumima kvaliteta režije, glume, poruke filma i slika.
“Vegas”, prema navodima žirija, osim što ispunjava sve uslove, predstavlja delo koje se pamti i uspešno priča priču o kojoj se može pričati uvek iznova.
Takmičarski program igranog filma 16. SFF-a predstavlja devet filmova zemalja iz regiona - osim “Biblioteke Pascal”, tu su još dva mađarska, te dva iz BiH i po jedan film iz Austrije, Srbije, Rumunije i Turske.
Za “Srce Sarajeva” takmiče se i dokumentarni i kratki filmovi iz regiona, a publika je mogla da vidi još desetak selekcija, među kojima je “U fokusu” sa najboljim igranim filmovima iz regiona koji su van konkurencije, “Panorama” sa pregledom ostvarenja između avangarde i mejnstrima, te “Novi tokovi” sa filmovima autora koji krše pravila filma kao medija i testiraju granice samog procesa gledanja filmova.
Završnicu 16. SFF-a obeležio je oskarovac Morgan Frimen, koji se 30. jula prošetao i crvenim tepihom ispred Narodnog pozorišta, a prethodno je održao predavanje mladim talentima, učesnicima četvrtog Sarajevo Talent Campusa, te obišao znamenitosti grada.
Sajt SFF-a je www.sff.ba, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)