• Search form

23.03.2012 | 20:01

Protokol o vraćanju kulturnih dobara iz Srbije u Hrvatsku

Protokol o vraćanju kulturnih dobara iz Srbije u Hrvatsku

Ministri kulture Srbije i Hrvatske Predrag Marković i Andrea Zlatar Violić potpisali su 23. marta u Hrvatskom državnom arhivu u Zagrebu Protokol o povraćaju kulturnih dobara iz Republike Srbije u Republiku Hrvatsku, a dvoje ministara primio je i predsednik Hrvatske Ivo Josipović, koji je istakao da je time završena važna faza u rešavanju jednog od otvorenih pitanja između dve zemlje.

Ministar Marković podsetio je da je na poslednjem sastanku međudržavne Mešovite srpsko-hrvatske Komisije za povraćaj kulturnih dobara, održanom 25. novembra 2011. godine u Zagrebu, usvojen predlog Protokola o povraćaju kulturnih dobara sa konačnim/zbirnim spiskom kulturnih dobara koja su evakuisana sa teritorije Hrvatske i čuvaju se u ustanovama i institucijama u Srbiji dok se ne steknu konzervatorsko-bezbednosni uslovi u objektima u Hrvatskoj u kojima treba da bude izvršen povraćaj prema utvrđenoj dinamici.

Ministarstvo kulture, informisanja i informacionog društva Srbije prethodno je, u junu 2011. godine, pripremilo konačan spisak kulturnih dobara iz Hrvatske (ukupno 1.065) koji se nalaze u institucijama i ustanovama kulture u Srbiji, kao i kompletan Izveštaj o stanju kulturnih dobara. Ministarstvo kulture Hrvatske ga je verifikovalo 25. novembra 2011. godine uz dodatni spisak kulturnih dobara koja nisu bila navedena.

Proces vraćanja kulturnih dobara, kako je istaklo Ministarstvo kulture Srbije, usaglašen je s međunarodnim propisima i uz poštovanje procedure (kompletirana je celokupna dokumentacija o kulturnim dobrima, pribavljene neophodne izvozne dozvole, ispoštovani standardi pri preuzimanju i transportu). Ministarstvo kulture Srbije je za konzervatorsko restauratorske radove u periodu od 2008. do 2012. godine izdvojilo 14.353.896 dinara.

Potpisivanju Protokola prisustvovale su, između ostalih, i predsednice međudržavne Komisije Branka Šulc i Dušica Živković, a nakon potpisivanja Protokola, predsednik Josipović primio je dvoje ministara i zahvalio svima na velikom trudu na vraćanju kulturnih dobara u Hrvatsku, saopštilo je hrvatsko Ministarstvo.

Prema rečima Josipovića, u Hrvatsku je do sada vraćeno oko 23.000 predmeta, a do kraja 2013. godine trebalo bi da bude vraćeno još 1.065.

“Potpisivanje Protokola o povraćaju kulturnih dobara jedan je od važnih događaja između dve zemlje, jer pokazuje da se otvorena pitanja mogu rešavati, da se može ostvariti interes obe strane, te to otvara nadu da se i ostala otvorena pitanja mogu rešiti na najbolji mogući način", rekao je Josipović.

Hrvatska ministarka kulture Andrea Zlatar Violić rekla je da je na pitanju vraćanja kulturnih dobara iz Srbije u Hrvatsku radilo tokom više od jedne decenije na desetine ljudi na svim nivoima, a najviše restauratora i konzervatora.

Ministarka je istakla i da će predmeti koji bi trebalo da budu vraćeni biti smešteni u primerenim uslovima u prostorijama SPC u Hrvatskoj, ali i u objektima koje će obnoviti Ministarstvo kulture u saradnji s lokalnim zajednicama i restauratorima.

Prema njenim rečima, u celom procesu tri su ključna mesta - vraćanje blaga iz vukovarskoga muzeja, franjevačkog samostana i iz Jasenovca, koji je još jednim delom ostao otvoreno pitanje, ali se ne tiče protokola o vraćanju kulturnih dobara.

Andrea Zlatar Violić izrazila je i nadu da će se u idućih godinu dana rešiti pitanje slobodne distribucije knjiga bez carina. Dodala je i da još treba rešiti pitanje Jugoslovenske kinoteke, odnosno zajedničke baštine do 90-ih godina, jer je to, kako je rekla, baština koja bi trebalo da bude dostupna svim građanima ili istraživačima.

Sajt Ministarstva kulture Hrvatske je www.min-kulture.hr, a Ministarstva kulture, informisanja i informacionog društva Srbije www.kultura.gov.rs

(SEEcult.org)

digitalizacija, ubsm
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r