Prošlost ex-YU u Minhenu
Festival Fotodoks u Minhenu, jedan od značajnijih događaja za savremenu dokumentarnu fotografiju u Nemačkoj, posvetio je ove godine glavnu izložbu “Past is Now” (Prošlost je sada) prostoru bivše Jugoslavije, istražujući i sadašnje stanje u regionu, i "potencijal prošlosti u sadašnjosti".
FotoDoks je otvoren 13. oktobra izložbom “Past is Now” na kojoj učestvuju umetnici iz regiona exYU i drugih evropskih zemalja. Zastupljen je čak i Josip Broz Tito – “selfijem” iz 1961. godine sa Briona, autiportretom koji je deo kolekcije Muzeja istorije Jugoslavije (MIJ) u Beogradu.
Među učesnicima izložbe “Past is Now” su i umetnici Dragan Petrović i Vladimir Miladinović iz Srbije, koji se predstavljaju u okviru projekta “Fotodokumenti” Nezavisnog filmskog centra “Filmart” iz Požege, u saradnji sa FotoDoksom. Petrović se predstavlja fotografijama iz ciklusa “Slike iz Srbije”, a Miladinović izlaže novu seriju crteža nastalu kroz istraživanja arhiva nemačkih dnevnih listova “Zidojče cajtung” (Süddeutsche Zeitung) i “Frankfuter Algemajne cajtung” (Allgemeine Zeitung).
Dragan Petrović, Bez naziva, 198/90.
Osim učesnika projekta “Fotodokumenti”, koji u Minhenu prezentuje istoričar umetnosti Miroslav Karić iz Beograda, na izložbi “Past is Now” učestvuju i: Jaka Babnik, Roman Bezjak, Collaboration-project, Jörg Glascher, Zijah Gafić, Ibro Hasanović, Tanja Kernweiss, Borut Krajnc, Saša Kralj, Tom Licht, Anne Morgenstern, Merlin Nađ-Torma, Hrvoje Slovenc, Katja Stuke & Oliver Sieber i Michael Wesely.
Vladimir Miladinović, Rendered History, 2012-
Slovenački fotograf Jaka Babnik predstavlja projekat “Jebodrom”, nazvan kolokvijalnim terminom koji se na Balkanu upotrebljava za prostore pogodne za seks. Roman Bezjak, takođe iz Slovenije, proveo je pet godina putujući po Istočnoj i Jugoistočnoj Evropi, kao i istočnim delovima Nemačke, kako bi dokumentovao javnu upotrebu zgrada, kulturnih centara, hotela i stambenih kompleksa, odnosno zdanja nastala za vreme modernizma u socijalizmu.
Roman Bezjak, „Sozialistische Moderne – Archäologie einer Zeit”, St. Petersburg, 2009, © Roman Bezjak
Na izložbi učestvuje i projekat “Collaboration” osmoro umetnika iz Minhena, među kojima su i Sandra Filić iz Hrvatske i Anton Bošnjak iz Bosne, koji su istraživali sudbinu spomenika prtizanima u Mostaru, čiji je autor arhitekta Bogdan Bogdanović, a danas je napušten i prekriven bujnom vegetacijom.
Zijah Gafić iz BiH predstavlja projekat posvećen sudbini 30.000 ljudi koji se vode kao nestali u ratu u Bosni. U tom projektu fotografiše lične stvari, svakodnevne upotrebne predmete i druge tragove nestalih, koji su pronađeni u masovnim grobnicama i služe za identifikaciju.
Ziyah Gafić, Quest for Identity, 2010, © Ziyah Gafić
Ibro Hasanović učestvuje serijom fotografija kojima interpretira aplauze devet potpisnika Dejtonskog sporazuma, a slovenački fotograf Borut Krajnc predstavlja radove iz serijala koji je snimio za vreme predizborne kampanje sadašnjeg predsednika Slovenije Boruta Pahora.
Hrvatski fotograf Hrvoje Slovenc, koji živi u Njujorku, predstavlja se projektom “Croatian Rhapsody”. Iz Hrvatske učestvuje i Saša Kralj – videom “Vreme u srcu Bosne” (2014) o mladom vojniku Rasimu koga je fotografisao 20 godina ranije, a čija životna priča o siromaštvu, nezaposlenosti i sledu nesrećnih događaja, opisuje posle dve decenije i situaciju Bosne i celog Balkana.
Saša Kralj, Vrijeme u scru Bosne / Zeit im Herzen Bosniens, 2014, © Saša Kralj
Umetnici Katja Stuke i Oliver Sieber predstavljaju studiju nastalu praćenjem jedne žene izbegle iz Bosne najpre u Diseldorf, a potom u Čikago, gde joj se gubi trag, a Merlin Nađ-Torma prikazuje fotografije izbeglica na srpsko-mađarskoj granici, koje je snimio 2011/2012.
Umetnici na izložbi “Past is Now” daju viđenja kompleksnih društveno-političkih procesa sa kojima se suočavaju društva u regionu bivše Jugoslavije u poslednje dve decenije, baveći se i pitanjima uloge dokumentarne fotografije, odnosno načina na koji savremena fotografija beleži društvene promene i potrese, pozicionira se i pronalazi svoj izraz između dokumentovanja činjenica, nostalgije i arhivske građe.
Katja Stuke & Oliver Sieber, You and Me, Indira, 2014, © Katja Stuke & Oliver Sieber
Fotografi Ziyah Gafić, Paul Lowe, Saša Kralj i Armin Smailović učestvovaće 14. oktobra i na panel diskusiji “I am your Witness” o ratu u bivšoj Jugoslaviji i ličnim vezama sa tim regionom, u kojem su rođeni, odrasli ili su se u njega preselili.
Stručni tim festivala FotoDoks (Sophia Greiff, Hans Herbig, Jorg Koopmann, Robert Pupeter i Armin Smailović) izabrao je prostor bivše Jugoslavije za partnerski region sa idejom da se predstave dostignuća, razvoj i karakteristike lokalnih fotografskih scena.
U dijalogu sa partnerskim regionom bivše Jugoslavije, FotoDoks ovogodišnjom izložbom ukazuje na različite načine za istraživanje teme “Past is Now”. Umetnici zastupljeni na izložbi rade sa postojećim arhivima ili kreiraju nove, istražujući istorijske tragove i reflektujući kulturne stereotipe i mitove. Osvrću se na 25 godina ujedinjenja Nemačke, kao i na 20-godišnjicu Dejtonskog sporazuma kojim je okončan rat u Bosni i Hercegovini.
Collaboration-project, „Memories“, 2013/2014, © Leonie Felle
Među pratećim izložbama je i “Plameni pozdravi: reprezentativni portret detinjstva u socijalističkoj Jugoslaviji”, koja je otvorena do 13. decembra u centru za savremenu umetnost Lothringer13 Halle u Minhenu, a predstavlja radove devet umetnika i grupa iz regiona, prema kustoskoj koncepciji Ane Adamović.
Osim Ane Adamović, na toj izložbi, premijerno predstavljenoj u februaru u MIJ u Beogradu, učestvuju i Dušica Dražić, Dejan Kaludjerović, Irena Lagator Pejović, Mladen Miljanović, Dubravka Ugrešić, Renata Poljak, Saša Karalić i grupa Škart.
Ana Adamović učestvovaće 17. oktobra i u panel disksusiji “Komšiluk – Neighborhoods and Identities in Progress”, uz Jörga Gläschera, Vedranu Madžar i Merlina Nađ-Tormu, te moderatorku Marie-Janine Calic koja predaje istoriju Istočne i Jugoistočne Evrope na Ludvig-Maksimilians univerzitetu u Minheny.
Ana Adamović
Među pratećim izložbama je i “Opsada Sarajeva” Paula Lowea na Akademiji za dizajn i komunikacije.
Festivalski program obuhvata i predavanja, panel diskusije, projekcije i radionice.
Kolektiv Belgrade Raw održaće radionicu izrade foto-knjiga “Munich Raw”, čiji će rezultati biti predstavljeni 18. oktobra. Luka Knežević Strika učestvovaće 15. oktobra i na panel diskusiji “Past is Wow” o istraživanju foto-arhiva.
Vladimir Miladinović učestvovaće 16. oktobra na panel diskusiji “DJ History feat. MC Past – Remixing Art & Media” sa urednicom magazina Kosovo 2.0 Besom Luci i umetnicima Simonom Mennerom i Evom Leitolf.
Filmska autorka i kustoskinja Vedrana Madžar održaće 17. oktobra predavanje o jugoslovenskom partizanskom filmu.
Festival FotoDoks se od osnivanja (2008) pozicionirao kao jedan od značajnijih događaja za savremenu dokumentarnu fotografiju u Nemačkoj. Fokus je na istraživanju polja dokumentarne fotografije u savremenom kontekstu, povezivanju, promovisanju i razmeni fotografskih scena iz Evrope i sveta. Zahvaljujući koncepciji poziva fotografa iz drugih zemalja, FotoDoks je postao događaj intenzivnih susreta i komunikacije umetnika, kustosa, art profesionalaca i ljubitelja fotografije.
FotoDoks je organizovan u saradnji sa nemačkim nedeljnikom “Cajt” (Zeit), a od 2012. dodeljuje i nagradu za najbolji rad na festivalu.
Izložba "Past is Now" otvorena je do 10. januara 2016. u Gradskom muzeju i Gradskoj galeriji Maximilians Forum u Minhenu.
(SEEcult.org)