• Search form

21.05.2021 | 18:25

Prolećna izložba ULUS-a / Nevidljivi portret

Prolećna izložba ULUS-a / Nevidljivi portret

Prolećna izložba Udruženja likovnih umetnika Srbije (ULUS), razvijana od 13. maja u Umetničkom paviljonu “Cvijeta Zuzorić” u Beogradu kroz učešće svih selektovanih umetnika, biće postavljena za javnost od 22. maja. Izložba Nevidljivi portret organizovana je u mraku ili polumraku, odnosno u vanrednim okolnostima posle požara u "Cvijeti", a uoči njegove najavljene rekonstrukcije.

Umetnici su bili pozvani da odgovore na krajnje jedinstvene tehničke mogućnosti tog izložbenog prostora, kao i da kroz proces zajedničkog postavljanja izložbe i uspostavljanjem odnosa između radova, formiraju njen krajnji ishod. Participativnim pristupom organizaciji izložbi, sam proces postavke postao je uključen u koncept izložbe, čime je postala događajna. Publika je mogla pritom uživo da prati taj proces i u njemu učestvuje.

Umetnici, organizatori i publika su se od 13. do 21. maja svakodnevno okupljali da bi pravili zajedničku postavku bez unapred zacrtanih pozicija, bez najboljih ili najgorih mesta za radove, bez diskrecionih ovlašćenja i bez tuđih imperativa. Time je izložba postala predmet dijaloga i kreiranih odnosa, a ujedno i prilika da se "zajednički razmatraju relacije koje se prave u prostoru umetničke produkcije i da se ispita kako vidimo sebe u tom prostoru i kako vidimo jedni druge", naveo je ULUS povodom te tradicionalne manifestacije. Iako deluje ogledno, ta situacija je, kako napominju u ULUS-u, došla iz nužnosti da se preispitaju postojeći, nasleđeni i budući oblici proizvodnje, izvođenja i organizacije same izložbe, izložbenog prostora i šire institucionalne strukture koja Prolećnu izložbu čini mogućom.

Prolećna izložba 2021. godine tragala je stoga za rešenjima kojima će se prevazići ekskluzivnost i visoka selektivnost sa jedne strane i utopijski koncept participativnosti sa druge. Prevazilaženje takvih binarnosti ispitano je kroz teorijski koncept prefigurativne prakse.

"U političkoj teoriji, prefiguracija se pojavila kao okvir analize 1960-ih, kako bi se shvatili novi načini izvođenja političkog koji su generisani društvenim pokretima. Prefiguracija se u savremenoj teoriji odnosi na afektivno usmeravanje imaginacije i dopuštanje njene kontaminacije nedovoljno struktuiranim konceptima. Prefigurativna praksa je zasnovana na zamišljanju i simbolizovanju onih odnosa koje bi želela da implementira, na takav način da oni nisu samo predviđeni u budućnosti već i delimično izvedeni, ostvareni. Jednostavnije rečeno, prefigurativno se odnosi na zamišljanje izvan sadašnjosti i specifičnu vrstu aktivnosti koja ne računa na linearnu temporalnost prošlosti, sadašnjosti i budućnosti. U datim društveno-istorijskim okolnostima, prefigurativno mišljenje se suprotstavlja neliberalnom prezentizmu i mitu o kraju istorijskih mogućnosti izvan ovih postojećih, kapitalističkih", navedeno je u opisu koncepta izložbe, koji su osmislile Milica Ivić i Irena Ristić, u saradnji sa Umetničkim savetom ULUS-a.

U organizaciji i izvođenju Prolećne izložbe ispitivani su modeli prefigurativnih praksi koji institiraju na novim kolektivnim normama koje su rođene iz kolektivnih eksperimenata. Mrak i polumrak koji je zadesio UP "Cvijeta Zuzorić" pretvoren je u mesto za igru sa onim što je već formirano, postojeće i zadato, kao i sa onim što je tek anticipirano, nedovoljno formirano i još uvek nerealizovano, a obećava nove mogućnosti – novi grupni portret u budućnosti.

Završni radovi na izgradnji izložbe preklapaće se sa ceremonijom njenog otvaranja, budući da će finalno biti izvedeni neki od procesualnih radova Uroša Rankovića, mini pogona, Plemena F20 u saradnji sa Udruženjem Prostor, Nikole Radosavljevića, Jelene Rakić i Darinke Pop Mitić.

Među više od 80 umetnica i umetnika, selektovanih na osnovu konkursa i po pozivu, našli su se: Una Novosel, Slobodan Vračar, Ružica Mitrović, Tijana Zorić, Nikola Pavlović, Kristina Drašković Bockov, Nenad Vučković, Jadran Krnajski, Toni Aničin, Nenad Gajić, Dunja Karanović, Tamara Agić, Sofija Rakidžić, Miroljub Filipović, Elena Atraškević Zlatković, Dejan Bogojević, Jovana Sibinović, Koštana Đurić, Tijana S. Mijalović, Jelena Stašević, Katarina Anđelković, Teodora Rakidžić, Radojević Vera, Braletić Jovana, Nenad Burnić, Sara Tanasković, Nikola Marković, Milorad Lazić, Šana Kulić, Edvina R. Hudeckova, Anja Tončić, Vladimir Milanović, Jelena Trajković, Minja Poljak, Marija Milinković, Boško Atanacković, Aleksandra Ilić, Vlada Milinković, Andrej Sinadinović, Miloš Šarić, Ivana Kucina, Dobri Stojanović, Danijela Knežević, Aleksandra Đukić, Jasmina Sarić, Jevrosima Lukić, Mihal Đurovka, Maja Ćuk, Janko Ilić, Zorica Nikić, Aleksandar Kržavac, Nađa Milivojević, Rada Kačarević, Dalibor Milojković, Jelena Merkur, Nenad Zeljić, Vladimir Lalić, Vladimir Petrović, Živka Suvić, Marija Đurić, Natalija Simeonović, Jelena Karišik, Ljubica Mladenović, Anđela Milošević, Dragiša Ćosić, Milan Pantelić, Andrej Čikala, Goran Kovačević, Marijana Oro, Jelena Aranđelović, Maja Simić, Branko Đukić, Sara Apostolović, Uroš Ranković, Tanja Marković, Nikoleta Marković, Adrej Mirčev, Nikola Radosavljević, Tatjana Strugar, Darinka Pop Mitić, Pleme F20 i udruženje Prostor, Jelena Rakić, Sara Milojević, Luka Jovanov, Filip Grujić, Katarina Ilijašević, Dunja Ćorlomanović, Ivana Kucina, Zorana Milićević, minipogon (Tijana Cvetković, Vahida Ramujkić, Chow Sing Tai), Goran Stojčetović, Matrijaršija....

Izložba će biti otvorena do 4. juna.

(SEEcult.org)

Julije Knifer, SKC Beograd
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r