Profil:Vanja u Bitef teatru
Studentski kulturni centar Novi Sad, Institut za novu komediju i Trupa Jorik premijerno predstavljaju 10. i 11. marta u Bitef teatru u Beogradu predstavu “Profil: Vanja” o “onome što je pametnim ljudima odavno poznato, a glupake ne interesuje!”
Komediju o “čoveku koji je mogao da bude drugi Šopenhauer, ali nije!” režirao je Žanko Tomić, prema klasiku "Ujka Vanja" Antona Pavloviča Čehova, a premijerno je izvedena u Novom sadu u decembru 2011.
Komad izvode: Miroslav Fabri, Jovana Stipić, Igor Filipović, Milorad Kapor, Aleksandar Gajin, Aleksandra Pleskonjić i Sanja Mikitišin.
U Bitef teatru će 11. marta biti održana i tribina Instituta za novu komediju (INC) na temu “Zašto Institut za novu komediju?”
Na tribini će biti reči o tome šta je sve danas komično i šta nas sve zasmejava u doba kad se za jedan dan proizvede više informacija nego što je to nekada bio slučaj za godinu dana. Šta nas sve tera na smeh u Srbiji, društvu koje sistematski brka 21. i 19 vek?, takođe je tema razgovora, u kojem će, uz moderaciju pozorišne rediteljke i dramaturškinje Bitef teatra Jelene Bogavac, učestvovati i književnik i pozorišni kritičar Vladimir Kopicl, književnik Igor Marojević, reditelj i pozorišni kritičar Zlatko Paković i scenarista i reditelj Saša Radojević.
INC je osnovan, inače, kao istraživački i produkcioni teatarski projekat.
U istraživačkom domenu sistematski i interdisciplinarno pristupa novom sagledavanju pojma smešnog, a produkcija pozorišne predstave je ishodište istraživačke faze. Komičko suočavanje sa stvarnošću, kao zadati okvir delovanja, proizilazi iz doživljaja sveta kao nesklada.
U svetu trećeg milenijuma, prema navodima INC-a, nesklad se čini sve očitijim. Čovek-pojedinac prosto zaostaje za onim što samo čovečanstvo donosi. On nije sposoban da absorbuje tolike plodove progresa sa svim svojim nuspojavama, dok istovremeno žudi za ostvarenjem u takvom svetu. Žudi jer mora - nema drugog, što je opet spoznaja koja je nužno proistekla iz opšteg koncepta globalnog sela, dezideologizacije i hiperinformatičnosti. Zato pojam nove komedije više upućuje na novu realnost i poziciju čoveka unutar nje, nego na sam žanr.
Rad na predstavi “Profil: Vanja” je uvodni projekat INC-a. Komički aspekti Čehova jesu registrovani u teatrologiji, ali u scenskim izvedbama “Ujka Vanje” uglavnom je preovladavao zazor da se u potpunosti zaroni u komediju (ili zbog izostanka takvog doživljaja ili iz bojazni da bi se time banalizovao sadržaj). To su bili i razlozi da INC krene upravo tim putem u istraživanje tog Čehovljevog dela.
INC je pokrenut u okviru trupe Jorik, kao posebna edicija.
Trupa Jorik bavi se stvaranjem pozorišnih predstava, kratkometražnih i dugometražnih igranih i dokumentarnih filmova, muzičkim i likovnim stvaralaštvom, organizovanjem tematskih radionica i hepeninga, iniciranjem eksperimentalnih i inovativnih formi u umetnosti i kulturi, pokretanjem
savremenih tema i debata u kulturi, umetnosti i društvu uopšte, multikulturalnom saradnjom na lokalnom, regionalnom i međunarodnom nivou...
Osim predstave “Profil: Vanja”, umetnički opus te trupe obuhvata pozorišne i predstave: “Poručnik sa Inišmora”, “The Pillowman” i “KNKNPNKN”, te kratkometražni igrani film “Snežni metak”, a sledi rad na predstavi “Radovan 2012”.
Partner u projektu predstave “Profil: Vanja” je i Studentski kulturni centar Novi Sad, odnosno njen programski prostor Fabrika, a reč je o ustanovi osnovanoj 1993. godine, koja je bila u formalnoj nadležnosti Ministarstva prosvete i obrazovanja, a od 2001. i omnibus zakona, prešla je među pokrajinske ustanove.
Iako u statusu “gost organizatora”, SKCNS realizovano je više od hiljadu koncerata, kao i brojne izložbe, govorne programe, tribine, projekcije, predstave, promocije knjiga, stripova i muzičkih izdanja... Ponosno ističe i da je pokretač prvog Strip festivala u Vojvodini, koji je nedavno doživeo i peto izdanje, kao i festivala To Be Punk, a sa 60 muzičkih izdanja alternativne i klasične muzike jedan je od vodećih izdavača u regionu.
SKCNS je u proleće 2010. dobio u zakup napušteni magacin površine 430 kvadratnih metara u Kineskoj četvrti - kao programski prostor, a pod imenom Fabrika, otvoren je koncertom “Pokretna i nepokretna imovina 2” u martu 2010. Za godinu i po dana, prostor je pretrpeo značajnu rekonstrukciju i od zapuštene, skladišne hale bez struje i vode, dotrajalog krova i memljivih zidova, ušao u fazu iz koje će, prema navodima SKCNS-a, poprimiti oblik pravog programskog prostora.
(SEEcult.org)