• Search form

26.11.2021 | 14:32

Problemi distribucije novog Tanovićevog filma u BiH

Problemi distribucije novog Tanovićevog filma u BiH

Novi film Danisa Tanovića “Deset u pola”, čija je srpska premijera 28. novembra na 27. Festivalu autorskog filma (FAF) u Beogradu, a potom je najavljen u bioskopima širom regiona, suočen je sa problemom prikazivanja u samoj Bosni i Hercegovini – u lancu najvećeg bioskopskog prikazivača, a to je kuća CineStar iz Hrvatske.

Producent Tanovićevog filma Jovan Marjanović, premijer Kantona Sarajevo Edin Forto, ministar kulture i sporta KS Samir Avdić, predsednica Udruženja filmskih radnika u BiH Elma Tataragić i reditelj Pjer Žalica, saopštili su 26. novembra na konferenciji za novinare da je Blitz CineStar bez razloga odbio da prikazuje komediju “Deset u pola” u svojim bioskopima u BiH.

Kako su naveli, ako su vrata više od 50% bioskopskog tržišta u BiH pod kontrolom Blitz CineStara zatvorena za Tanovićev najnoviji film i kvalitetnu domaću komediju, pitanje je čemu ostali bh. autori i producenti mogu da se nadaju kada je reč o izlasku na domaće bioskopsko tržište i pristupu vlastitoj publici.

Iz Cinestara navode da je razlog odbijanja Tanovićevog filma “u tome što sa distributerom filma nisu uspeli postići komercijalni dogovor oko bitnih elemenata igranja filma u bioskopima, a posebno vremenskog perioda između prikazivanja u bioskopima i prikazivanja putem drugih medija, te raspodele prihoda”.

Producent Jovan Marjanović tvrdi, međutim, da to nije istina, smatrajući da razlozi odbijanja filma nisu poslovne prirode.

“Nema nijednog uslova na koji naš distributer nije bio spreman pristati. Pod istim uslovima koji su navedeni za odbijanje filma ‘Deset u pola’, CineStar prikazuje npr. filmove američke produkcije i ne sme ih odbiti, a npr. filmove regionalne produkcije CineStar je prikazivao sa rasporedelom prihoda 50:50. Razlozi odbijanja koje CineStar navodi je skrivanje iza tehničkih detalja, a ako su to stvarni razlozi, to je nešto oko čega se najlakše dogovoriti”, istakao je Marjanović, saopštio je Sarajevo film festival, na kojem je Tanovićev film imao svetsku premijeru.

Blitz CineStar u Bosni i Hercegovini ima sedam multipleksa, a osim publici u Sarajevu, Mostaru i Banjaluci, gde će se film “Deset u pola” prikazivati i u drugim bioskopima, CineStar će publiku u Tuzli, Bihaću i Zenici bez objašnjenja uskratiti za mogućnost gledanja tog filma.

U BiH, čije je bioskopsko tržište u razvoju i ispod evropskog proseka, trenutno je aktivno 18 bioskoma sa 65 dvorana u 11 gradova (Sarajevo, Mostar, Banja Luka, Bihać, Tuzla, Zenica, Višegrad, Konjic, Trebinje, Prijedor, Busovača). Očekivano je, kako je rečeno, da vlada trend gledanja filmova strane produkcije, dok je broj gledalaca za domaći sadržaj ispod regionalnog i evropskog proseka.

“Prema praksi koju po svemu sudeći provodi CineStar, za domaći film u njegovim bioskopima nema mesta ni za domaće autore koji su osvojili Oskara ni kada imaju film koji je namenski pravljen za publiku”, rekli su predstavnici domaće kinematografije, ističući da je stoga neophodno i nužno zakonski zaštititi domaći film na domaćem tržištu.

Ujedno, izrazili su nadu da je reč o nesporazumu i da će film oskarovca Tanovića ipak doći do publike širom BiH.

Kada strani prikazivački lanac, kako su naveli, počne gušiti lokalnu produkciju, diktirati pravila prikazivanja na tržištu koje nije njegov domaći teren monopolnim načinom upravljanja, domaća kinematografija ostaće potcenjena i nevidljiva u vlastitoj zemlji bez ikakvog jasno opravdanog razloga – pa ni tržišno-finansijskog, a publika u velikom delu BiH uskraćena za ostvarenje višestruko nagrađivanog domaćeg autora koje je do sada oduševljavalo publiku na festivalima.

Strani prikazivački lanci bez opravdanja i zakonskih okvira koji u segmentu bioskopske industrije u BiH ne postoje, umesto razvijanja, polako će i sigurno urušavati kino-tržište za domaći film. Zbog toga predstavnici filmskih radnika u BiH podržavaju usvajanje Zakona o kinematografiji i audiovizuelnom stvaralaštvu na nivou FBiH kojim će i strani prikazivači uplaćivati procent od svog prometa u fond za proizvodnju domaćeg sadržaja, te će u javnoj raspravi tražiti da se u postojeće nacrte unese i obaveza prikazivača da ponudi minimalno iste uslove za prikazivanje domaćeg filma kao i za strani film, kao i obavezu prikazivača da prikazuje domaće filmove. Predstavnici filmskih radnika u BiH podstiču i izmenu Zakona o kinematografiji Republike Srpske u istom smislu, te pozivaju jedinice lokalne samouprave na čijem području posluju strani prikazivački lanci da osiguraju javni interes po ovom pitanju.  

Tanovićev film “Deset u pola”, nakon svetske premijere na otvaranju 27. SFF-a, prikazan je u regionu i na nedavnom Zagreb film festivalu, a nakon srpske premijera na 27. FAF-u, najavljen je od 2. decembra u bioskopima širom regiona, kao i u nekim evropskim gradovima.

Glumačka ekipa tog filma, zdušno pozdravljenog od publike ZFF-a, pozdraviće uživo i publiku 27. FAF-a u Beogradu na premijeri 28. novembra u Kombank dvorani.

Glavni glumci Branko Đurić i Izudin Bajrović igraju vlasnike dve ćevabdžinice na Baščaršiji u Sarajevu, dvojicu konkurenata, ali i kolega i prijatelja. Osim poslovnih, povezani su i privatnim vezama, ljubavnom vezom njihove dece (Helena Vuković i Kerim Čutuna).

Radnja filma događa se u maju ove godine, kada Baščaršija pokušava da se oporavi od duge i teške pandemijske godine. Pandemija još traje, ali ipak dolazi leto, pa postoji nada da bi se stvari mogle, barem nakratko, popraviti. Kada jedno jutro u Enesovu ćevabdžinicu uđe Zagrepčanka koja kaže da je došla da pojede ”najbolje ćevape u Sarajevu”, on je pošalje kod Ize, da bi tako i on tradicionalno mogao nakon prve uslužene mušterije priuštiti sebi zadovoljstvo prve jutarnje kafe. Taj sasvim bezazlen, prijateljski gest, izaziva potpuni raspad komšijskog, poslovnog i privatnog života, ne samo Enesovog i Izinog, već i celog grada…

Povodom srpske premijere na FAF-u, Đurić je naglasio da to nije samo film o ćevapima, već o ljubavi, prijateljstvu, o takmičarskom duhu jednog grada, o Sarajevu.

“Ćevapi su samo povod da se priča ispriča. Verujem da će se publika opustiti uz ovaj film, da će se nasmeati i uživati, jer humor je univerzalan i prepoznatljiv svugde, bez obzira na geografski prostor. Uživali smo na snimanju, atmosfera je bila odlična i jedva čekamo da vidimo reakcije publike u bioskopima. U Zagrebu su bile reakcije fantastične, čekamo publiku u Beogradu, dolazimo da čujemo šta kažu, a onda putujemo na projekcije u još nekoliko gradova regije”, izjavio je Đurić.

Bajrović je istakao da je to film za sve generacije i izrazio uverenje da će publika u Beogradu uživati u toj “maloj, bajkovitoj komediji, u priči o nama, o ljudima koji su prirodno, bez namere, duhoviti”.

“Ovo je naša, sarajevska priča, ispričana iz našeg duha, ali univerzalna i siguran sam da će je publika prepoznati bez obzira gde bila, u kojem delu sveta. Svi smo uživali i sa zadovoljstvom radili na filmu i to se oseti. Radujemo se dolasku i premijeri u Beogradu i drugim gradovima gde ćemo pozdraviti publiku”, poručio je Bajrović.

Nakon premijere na 27. FAF-u, slede specijalne projekcije sa filmskom ekipom u Novom Sadu, Zagrebu, Kranju, Banjaluci i Sarajevu.

“Deset u pola” nastao je u produkciji Obala art centra i Turske radio-televizije (TRT), uz podršku BH Telecoma i Visit Sarajevo. Osim na SFF-u i ZFF-u, “Deset u pola” prikazan je u međuvremenu i na Bosforus film festivalu u Istanbulu i na Ajyal film festivalu u Dohi.

Regionalni bioskopski distributer filma “Deset u pola” je dugogodišnji partner SFF-a - Con film grupacija, u saradnji sa kompanijama Art Vista i Oskar film.

*Foto: SFF/Obala art centar

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.