• Search form

18.04.2024 | 12:36

Priručnim sredstvima Vlatke Horvat u hrvatskom paviljonu

Priručnim sredstvima Vlatke Horvat u hrvatskom paviljonu

Projekat “Priručnim sredstvima” umetnice Vlatke Horvat i kustoskinje Antonije Majača u Paviljonu Hrvatske na 60. Bijenalu umetnosi u Veneciji, razvijaće se kao dinamična akumulišuća izložba umetničkih radova velikog broja međunarodnih umetnica i umetnika koji žive “kao stranci”, odgovarajući na temu umetničkog direktora Venecijanskog bijenala “Stranci svuda” (Stranieri Ovunque) Adrijana Pedrose.

U središtu projekta je izložba u prostoru hrvatskog paviljona koja nastaje kroz procese razmene radova između Vlatke Horvat, umetnice rođene u Hrvatskoj koja živi u Velikoj Britaniji, te umetnica i umetnika koji i sami žive u dijaspori. Razmena će se, kako je najavljeno u saopštenju, odvijati između Venecije i drugih lokacija improvizovanim sredstvima – radove će u svojim džepovima, torbama ili koferima transportovati prijatelji i poznanici koji već putuju u Veneciju za vlastite potrebe, a koji će pritom postati neformalni kuriri projekta.

Sam naziv projekta “Priručnim sredstvima” stavlja u fokus upravo te improvizovane transportne sisteme kojima pojedinci aktiviraju neformalne mreže prijatelja, poznanika, pa čak i stranaca, za dostavu pisama, paketa, dokumenata, novca i drugih materijalnih dobara članovima porodice i drugima koji žive u udaljenim gradovima ili zemljama. Iako se takve prakse rađaju iz društvene raspršenosti, migracija i raseljavanja, mreže koje one podstiču zasnovane su na načelima solidarnosti, zajedničke borbe, uzajamne podrške i prijateljstva, elementima koje projekat “Priručnim sredstvima” ističe kao preduslove za suživot s drugima i kao nezameljive alate onih koji žive u “stranim zemljama”.

Istovremeno, projekat “Priručnim sredstvima” ukazuje na širok raspon drugih tema kao što su alternativna logistika, spontana proizvodnja društvenih odnosa, neformalna i darovna ekonomija, te ideja poverenja. Na suptilnijem, ali ključnom infrastrukturnom nivou, projekat polazi od prepoznavanja izvanrednog stanja kada je reč o klimatskoj krizi i značajnom ekološkom otisku institucionalizovanih načina proizvodnje, prevoza i prezentacije savremene umetnosti. Improvizovani sistem dostave umetničkih radova u Veneciju i iz Venecije zaobilazi formalni transportni sistem, a izložbena arhitektura uključuje reciklirane materijale.

Vlatka Horvat u hrvatskom paviljonu, foto: Hugo Glendinnning

Smešten u intimnom prostoru Fabrica 33 u četvrti Kanaređio, hrvatski paviljon predstavlja dinamičnu igru trodimenzionalnih struktura, slika i crteža, a biće svečano otvoren 19. aprila u 15 sati. Paviljon će istovremeno služiti i kao privremeni atelje umetnice Vlatke Horvat tokom čitavog 60. Bijenala, koje zvanično počinje 20. aprila, uz svečanu dodelu nagrada.

Do sada je više od 180 umetnika, prijatelja i kolega Vlatke Horvat, kao i njihovih kolega, prihvatilo umetničin poziv za učešće u projektu “Priručnim sredstvima”, a četgrdesetak radova već je sredinom marta bilo dostavljeno u Veneciju ili je bilo “na putu”.

“Često radim s onim što mi je pri ruci, u smislu onoga što zateknem oko mene u fizičkom smislu – razni pronađeni predmeti, ostaci urbanih ili industrijskih procesa, ili ostaci mojih prethodnih projekata. Rad s onim što je pri ruci, oslanjanje na ekonomičnost sredstava i iznalaženje improvizovanih rešenja povezano je sa uslovima neimaštine i oskudice; stvaranjem ograničenim resursima, što su često uslovi u kojima borave i sami stranci u novim životnim okolnostima. Uvek me zanimaju ograničenja, ali i njegov metaforički potencijal – ideja da se s malo može napraviti puno”, rekla je Vlatka Horvat prilikom predstavljanja svog projekta u Zagrebu.

Antonia Majača i Vlatka Horvat, foto: Vanja Babić

Postavka je promenljive prirode, jer če kontinuirano biti menjana umetnička dela koja su izložena. Tako će, umesto singularne izložbe Vlatke Horvat kao autorke u jednom nacionalno definisanom okviru, biti izložena velika grupa međunarodnih umetnika, od kojih niko ne živi tamo gde je rođen, istakla je Antonia Majača.

Tako umetnica iz Srbije Tanja Ostojić, koja živi i radi u Berlinu, učestvuje u projektu Vlatke Horvat novom “Migacionom mapom”, nastalom u saradnji sa berlinskim umetnikom Vladom Brăteanu, poreklom iz Rumunije. Svoje radove su spakovali u takozvanu “izbegličku torbu” najlon, koju njegova majka koristi kako bi mu poslala hranu minibusom iz njegovog rodnog grada u Rumuniji. Tanja Ostojić spakovala je tu torbu potom u svoj ručni prtljag koji nosi iz Berlina preko Frankfurta do Venecije vozom.

Tanja Ostojić, spakovana Migraciona mapa, foto: Tanja Ostojić

Dejan Kaludjerović učestvuje crtežom “Duh stranaca” iz serije “Razgovori” – izjavom osmogodšnjeg dečaka Nikite iz Ukrajine, koji kaže da su stranci “ljudi koji mogu videti duh”.

Među kontributorima projekta Vlatke Horvat je na desetine još umetnica i umetnika sa prostora bivše Jugoslavije, ali i iz celog sveta. Između ostalog, učešće su najavili Alban Muja, Ana Hoffner ex-Prvulović, Ana Pavlović, Ana Prvački, Andrea Božić, Andrea Knezović, Anita Sulimanović, Azra Halilović, Bojan Stojčić, Bojana Janković, Danica Dakić, Darija S. Radaković, Dragan Vojvodić, Dragana Jurišić, Dushko  Petrovich Cordova, Dušica Dražić, Hristina Ivanoska, Hrvoje Slovenc, Ivana Franke, Janez Janša, Jasmina Cibic, Jelena Fužinato, Jelena Jureša, Julija Zaharijević, Karlo Štefanek, Katarina Zdjelar, Kristina Leko, Kruno Stipesević, Lala Raščić, Lana Čmajčanin, Lovro Artuković, Maja Bekan, Maja Čule, Maja Kuzmanović, Maja Zećo, Majda Vidaković, Manca Bajec, Marta Popivoda, Meta Drčar, Mila Panić, Mila Turajlić, Milica Tomić, Nada Prlja, Nadežda Kirćanski, Nebojša Šerić Shoba, Nela Milić, Nemanja Cvijanović, Nika Radić, Nika Špan, Nikola Ukić, Paula Muhr, Selma Selman, Siniša Labrović, Stipan Tadić, Tina Gverović, Tina Stipanović, Tomo Savić Gecan, Vanja Bućan, Veronika Georgieva, Vesna Pavlović, Vladimir Tomić…

Primopredaja, Ruke, Dejan Kaludjerović

Primopredaja, Ruke, Hrvoje Slovenc

Primopredaja, Ruke, Jelena Jureša

Vlatka Horvat je umetnica koja u radu koristi različite medije i forme izražavanja – od skulpture, instalacije, crteža, kolaža i fotografije do performansa, videa, pisanja i izdavaštva. Njeni projekti se često bave rekonfigurisanjem prostora i društvenih odnosa koji u njemu deluju, te obrađuju prekarne odnose tela, predmeta, materijala, arhitekture i pejzaža. Izlagala je u brojnim muzejskim i galerijskim institucijama, među kojima se ističu Muzej savremene umetnosti u Zagrebu, PEER (London), Kunsthalle Wien (Beč), Hessel Museum – Bard Center for Curatorial Studies (Annandale-on-Hudson, Njujork) i MoMA PS1 (Njujork). Njeni radovi bili su izloženi u sklopu postavke hrvatskog paviljona na 16. Bijenalu arhitekture u Veneciji 2018. godine, te na Aichi trijenalu u Nagoji i na 11. Istanbulskom bijenalu. Uz izložbe, njeni performansi bili su producirani i realizovani u brojnim institucijama i festivalima, kao što su HAU Hebbel am Ufer (Berlin), LIFT – London International Festival of Theatre, PACT Zollverein (Esen), Kaaitheater (Brisel), Fondation Cartier (Pariz) i mnogi drugi. Rođena u Hrvatskoj, Vlatka Horvat je kao srednjoškolka otišla u SAD i tamo provela 20 godina. Trenutno živi u Londonu.

Kustoskinja izložbe “Priručnim sredstvima” Antonia Majača istoričarka je umetnosti, kustoskinja i spisateljica koja živi između Venecije i Berlina, a u radu objedinjuje istoriju umetnosti, kritičku teoriju i intelektualnu povest. Bila je jedna od kustoskinja izložbe “Parapolitics – Cultural Freedom and the Cold War” u HKW (Haus der Kulturen der Welt) u Berlinu 2017. godine.

Autorka je projekta “Feminist Takes”, a od 2019. do 2021. godine bila je glavna istraživačica na projektu “The Incomputable” na Institutu za savremenu umetnost Tehnološkog univerziteta u Gracu. Urednica je
publikacije “Incomputable Earth: Digital Technologies and the Anthropocene” (Bloomsbury, 2024).

Vlatka Horvat u hrvatskom paviljonu, foto: Hugo Glendinnning

Naručilac projekta za Paviljon Hrvatske na 60. Međunarodnoj izložbi vizuelnih umetnosti u Veneciji je Ministarstvo kulture i medija Hrvatske, a sprovodi ga Apoteka - Prostor za savremenu umetnost iz Vodnjana.

Projekt “Priručnim sredstvima” biće popraćen dvema publikacijama koje uređuju Vlatka Horvat, Antonia Majača i Kate Sutton. Publikacija s novim tekstovima Ivane Bago, Anne Boyer, Season Butler, Tima Etchellsa, Aleksandra Hemona, Vlatke Horvat, Antonije Majača, Massimiliana Mollone, Haruna Morrisona, Giulie Palladini, Lare Pawson, Noemie Solomon i What, How & for Whom / WHW biće dostupna svim posetiocima u izložbenom prostoru hrvatskog paviljona, a katalog projekta biće objavljen na jesen.

Ministarstvo kulture najavilo je podršku od oko 330.000 evra za taj projekat, što uključuje produkcijske i troškove prostora, budući da Hrvatska nema svoj izložbeni prostor u Veneciji.

Projekat se realizuje uz velikodušnu podršku Fondacije Luma, a podržan je i putem istraživačke rezidencije u Centrali. Dodatnu podršku pružaju Epson, Prostoria, Vinarija Medea, gaep gallery, i Unstable Object. Posebnu zahvalnost organizatori su uputili Kerschoffset i Igepa Plana.

(SEEcult.org)

  • 03.02.2024 | 10:00

    UGM, Strossmayerjeva ulica 6, Maribor

    SPEKTER. 70 let Zbirke UGM - razstava (2.2.2024.-3.12.2025.)

    http://www.ugm.si

    21.02.2024 | 10:00

    Muzej sodobne umetnosti Metelkova, Maistrova 3, Ljubljana

    KAKO NAPREJ? - izbor del iz zbirke Arteast 2000+ in nacionalnih zbirk Moderne galerije ter posebni projekti - razstava (20.2.2024.-20.2.2025.)

    Marina Abramović

    Jurij Avakumov

    Manca Bajec

    Maja Bajević

    Walter De Maria

    Vlasta Delimar

    György Galántai

    Alla Georgieva

    Igor Grubić

    Dejan Habicht

    Jusuf Hadžifejzović

    Boštjan Hladnik

    Jenny Holzer

    Sanja Iveković

    Zofia Kulik

    Vladimir Kuprijanov

    Siniša Labrović

    Katalin Ladik

    Natalia LL

    David Maljković

    Vlado Martek

    Goranka Matić

    Slavko Matković

    Nonument Group (Martin Bricelj Baraga, Nika Grabar, Miloš Kosec, Neja Tomšič)

    Novi kolektivizem

    OHO (Iztok Geister - Plamen, Matjaž Hanžek, Naško Križnar, Milenko Matanović, David Nez, Marko Pogačnik, Andraž Šalamun)

    Dan Perjovschi

    Darinka Pop Mitić

    Tone Stojko

    Bálint Szombathy

    Škart

    Jane Štravs

    Slaven Tolj

    Milica Tomić

    Konstantin Zvezdočotov

    Življenja spomenikov

    https://www.mg-lj.si/si/razstave/3889/kako-naprej-izbor-del-iz-zbirke-arteast-20...

    11.04.2024 | 10:00

    Mestni muzej Ljubljana, Gosposka 15, Ljubljana

    OD KORZETA DO ŽAKETA - Oblačilni videz Ljubljančanov, 1850-1950 - razstava (10.4.2024.-23.2.2025.)

    https://mgml.si/sl/mestni-muzej

    19.04.2024 | 10:00

    RITAM FRANCUSKE KULTURE 2024 (18.4.-8.12.2024.)

    PROGRAM

    http://www.institutfrancais.rs

    24.05.2024 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    OZVEZDJA MNOGOTERIH ŽELJA: OB VZHODNEM OBZORJU - razstava (23.5.-24.11.2024.)

    Ala Younis

    Alia Farid

    Basim Magdy

    Essa Grayeb

    Free Palestine Poster Project

    KURS (Miloš Miletić & Mirjana Radovanović)

    Larry Achiampong

    Mona Rouhana Benyamin

    Nika Autor

    Laboratorij zbirke umetnosti neuvrščenih držav (Omar Bsoul, Kareem Dabbah, Inji Efflatoun, Mamdouh Kashlan, Choukri Mesli, Khudhair Shakirji)

    kustosinji: Bojana Piškur (Moderna galerija) in Angelina Radaković (The Mosaic Rooms)

    organizacija: Moderna galerija, The Mosaic Rooms London

    https://www.mg-lj.si/si/razstave/3931/ozvezdja-mnogoterih-zelja-ob-vzhodnem-obzo...

    22.06.2024 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    10. TRIENALE SODOBNE UMETNOSTI - U3: PROTI TOKU ČASA (21.6.-17.11.2024.)

    Nika Autor

    Jaka Babnik

    Nataša Berk

    Viktor Bernik

    Maxime Berthou &  Mark Požlep

    Martin Bricelj Baraga

    Jasmina Cibic

    Ana Čavić

    Lana Čmajčanin

    DNLM

    Aleksandra Domanović

    name:

    Vadim Fishkin

    Jošt Franko

    Tomaž Furlan

    Ištvan Išt Huzjan

    Sanela Jahić

    Staš Kleindienst

    Andrea Knezović

    Polonca Lovšin

    The Nonument Group

    Gala Alica

    Marjetica Potrč

    Tobias Putrih

    Tjaša Rener

    Peter Rauch

    Maruša Sagadin

    Duba Sambolec

    Luka Savić

    Maja Smrekar

    Robertina Šebjanič

    Andrej Škufca

    Igor Štromajer

    Apolonija Šušteršič

    Ulay

    Tao G. Vrhovec Sambolec

    Matej Andraž Vogrinčič

    Nana Wolke

    Neja Zorzut

    Kustos: Tevž Logar

    https://www.mg-lj.si/si

    12.07.2024 | 10:00

    Mednarodni grafični likovni center, Grad Tivoli, Pod turnom 3, Ljubljana

    ADRIANA MARAŽ (1931-2015): RETROSPEKTIVA - razstava (11.7.-10.11.2024.)

    kustosinji razstave: mag. Breda Škrjanec in dr. Nadja Zgonik

    oblikovanje razstave: Mina Fina

    http://www.mglc-lj.si

    06.09.2024 | 10:00

    Muzej savremene umetnosti Beograd

    Ciklus izložbi: Umetnost i ličnost - skulptorke iz kolekcije MSU

    MAGIČNOST DREVNOG - VENIJA VUČINIĆ TURINSKI (1934, Kolašin) - izložba (5.9.-23.11.2024.)

    autorka: dr Rajka Bošković

    https://www.msub.org.rs

    06.09.2024 | 10:00

    Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske, Trg Srpskih Junaka 2, Banja Luka

    NEW ERA: UMJETNIČKI DISKURSI O DRUŠTVENIM I KLIMATSKIM PROMJENAMA - grupna intermedijska izložba (5.9.-5.11.2024.)

    Igor Bošnjak

    Isidora Branković

    Jovan Došenović

    Dejan Marković

    Marija Marković

    Danilo Milovanović DNLM

    Bojan Mrđenović

    Helena Tahir

    Nikola Tomić

    Adrien Ujhazi

    Umjetnička grupa diSTRUKTURA

    Umjetnička grupa PLATEAURESIDUE

    Kustosi izložbe: Mladen Banjac (MSURS), Miha Colner (GBJ), dr Sanja Kojić Mladenov (MSUV)

    organizacija: Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske, Muzej savremene umetnosti Vojvodine iz Novog Sada i Galerija Božidar Jakac - Muzej moderne i savremene umjetnosti iz Kostanjevice na Krki

    http://msurs.net

    11.09.2024 | 11:00

    Galerija Klovićevi dvori, Jezuitski trg 4, Zagreb

    MISTERIJ MAJSTORA FORTEZZE - EUROPSKA BAŠTINA ŠIBENSKOGA GRAVERA - izložba (10.9.-10.11.2024.)

    Autorice izložbe: Marina Lambaša, Flora Turner Vučetić

    Organizacija izložbe: Galerija Klovićevi dvori i Muzej grada Šibenika

    Kustosice izložbe: Jasmina Bavoljak, Marina Lambaša

    Likovni postav izložbe: Dinko Uglešić

    https://gkd.hr

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.