• Search form

17.02.2023 | 15:56

Principijelno-protestni odlazak Medenice sa Bitefa

Principijelno-protestni odlazak Medenice sa Bitefa

Dugogodišnji umetnički direktor i selektor Bitefa Ivan Medenica obustavio je ovih dana rad na pripremi 57. izdanja tog međunarodnog teatarskog festivala zbog pravno neregulisanog statusa nakon isteka mandata krajem 2022. godine i nemogućnosti da uspostavi komunikaciju sa gradskim Sekretarijatom za kulturu u vezi sa tom situacijom.

Nakon sedam godina provedenih na čelu Bitefa, Medenica je izjavio da nije podneo ostavku, jer nije ni imenovan za v.d. direktora, već je pre dva dana obavestio nadležne da obustavlja rad na pripremi 57. Bitefa, koji je započeo još u julu 2022. godine, jer više nema mandat i ne može lažno da se predstavlja pred stranim partnerima, budući da bi to dovelo do narušavanja i višedecenijskog ugleda samog Bitefa, pa posredno i Beograda.

Napominju da to nije personalno pitanje, već pitanje nekompetentnog i neodgovornog odnosa prema instituciji, i to onoj od prvorazrednog značaja za srpsku kulturu, Medenica je izjavio za “Danas” da rad na međunarodnom pozorišnom festivalu ranga Bitefa počinje najmanje godinu dana ranije, a idealno bi bilo i godinu i po.

Producentski tim Bitefa i on počeli su da rade na 57. festivalskom izdanju još u julu 2022, pošto Bitef tradicionalno počinje krajem septembra. Taj rad podrazumeva, u ovoj fazi, gledanje predstava ili njihovih snimaka, osmišljavanje koncepta, dugotrajne i složene pregovore s trupama: ispitivanje prostornih i tehničkih mogućnosti za izvođenje predstava, s posetom tehničkog tima gostujuće trupe, utvrđivanje datuma igranja, pregovore oko cene…

“Takve smo poslove intenzivno radili do kraja prošle kalendarske godine i isteka mog mandata. Ilustracije radi, pregovaralo se s nekim od vodećih svetskih pozorišta i trupa: Théâtre de la Ville, Pariz, Odéon-Théâtre de l’Europe, Pariz, Residenztheater, Minhen…Od januara ove godine pregovore smo bitno usporili ili zaustavili, jer ja više nemam mandat i ne mogu da se lažno predstavljam pred stranim partnerima”, rekao je Medenica, drugoj strani – navodi Medenica, inače redovni profesor Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu i član Izvršnog odbora  Međunarodne asocijacije pozorišnih kritičara.

“Da ne bismo rizikovali narušavanje ugleda Bitefa s nemerodavnim pregovorima, od januara smo znatno smanjili obim poslova. Mislio sam da će se stvar razrešiti kada prođe januar i srpski ‘zimski san’, pa pošto se to nije desilo, poslao sam zvanično pismo gradskoj sekretarki (Nataši Mihailović Vacić), u kome sam je obavestio da sam obustavio rad na selekciji 57. Bitefa, te je zamolio da, na jedan ili drugi način, a u opštem interesu festivala, što pre razreši ovu situaciju”, rekao je Medenica, ponovivši da je odbio da radi “u vakuumu, u potpuno neformalnom v.d. statusu, u kakvom funkcionišu mnoge naše ustanove, i to ne samo kulture. Takva provizorna stanja slabe pozicije rukovodstava i, samim tim, i samih institucija. Na to nisam pristao”.

Medenica je sa gradskom sekretarkom razgovarao samo telefonom i obavestio je o isteku svog mandata, a iako je sastanak i sama “više puta predlagala, čak davala i datume, nikada nije zakazala”.

“Tada sam joj ukratko objasnio ceo ovaj proces rada, i istakao da će međunarodni ugled Bitefa biti jako narušen ako se budemo igrali sa stranim partnerima, ako budem ugovorio gostovanja nekih predstava, što će zatim biti poništeno. Na to mi je ona odgovorila da mi ne garantuje novi mandat, ali da garantuje da će, ako dogovorim neke predstave, one i biti izvedene na 57. Bitefu. Ovo samo na prvi pogled deluje korektno, jer je, zapravo, strašno neodgovorno: jedna rečenica u telefonskom razgovoru ne može da bude nikakva garancija! Na to niko ne bi mogao da se osloni. U svetu se ovakve promene rade tako što se novi rukovodilac zna po godinu dana ranije, pa postoji period tranzicije. Anja Suša i ja smo, primera radi, zajednički radili i potpisali moje prvo izdanje Bitefa 2016. godine”, rekao je Medenica, koji je i u gostovanju u jutarnjem programu N1 pomenuo u tom kontekstu primer drugih festivala u svetu, poput Salcburškog, koji je još krajem 2022. godine najavio promenu umetničkog rukovodstva od 2024.

Prema njegovim rečima, nikakav odgovor od sekretarke za kulturu nije dobio posle pisma o napuštanju festivalskog tima, a koliko je shvatio - bili su zatečeni njegovim stavom da odbija dalje da radi u takvim okolnostima.

Samo mu se javio reditelj Nikita Milivojević, koji mu je rekao da su ga kontaktirali dve-tri nedelje ranije u vezi sa vođenjem Bitefa.

To je, prema oceni Medenice, samo još jedan dokaz neodgovornog, voluntarističkog i bahatog odnosa gradske sekretarke prema institucijama.

“Ideja da počneš da tako kasno razmišljaš o tako važnoj promeni je izuzetno neodgovorna i pokazuje simtpom odnosa ne samo prema instituciji kulture i Bitefu, nego prema institucijama generalno - do koje se mere urušavaju”, izjavio je Medenica, uveren da cela situacija nije proput bilo koga drugog osim aktuelnog sekretara za kulturu Beograda.

Iako je pregovarao o više predstava za program 57. Bitefa, nijedan ugovor nije potpisan, između ostalog i zato što još nije poznat ni ceo budžet narednog festivalskog izdanja, što je dodatni problem sa kojim su se godinama nosili. Iako je Bitef gradska manifestacija, konkuriše za sufinansiranje kod Ministarstva kulture, koje rezultate objavljuje tek u aprilu-maju… Poslednje dve godine, doduše, Bitef je imao preliminarne dogovore sa Ministartvom kulture i okvirno znao budžet, ali je u prvoj godini pandemije saznao da su sredstva prepolovljena kada je već imao skoro potpisane ugovore.

“U ovako improvizovanim okolnostima tako jedna prepoznatljiva institucija kakav je Bitef ne može da se vodi”, ponovio je Medenica, napominjući da je poseban problem bila odluka o skraćenju mandata umetničkih direktora gradskih manifestacija sa četiri na dve godine, što je “mandat nedovoljan i da se organizuje svetsko takmičenje iz boćanja”.

“Dešavalo mi se da, po dobijanju novog mandata, ne mogu neku predstavu da ugovorim do kraja, jer je potrebno više od dve godine razgovora, pregovora i dogovora o njenom učešću”, dodao je.

“Najviše zabrinjava nespremnost da se čuje profesija i kako određeni  mehanizmi funkcionišu, kako treba raditi na opštem dobru”, rekao je Medenica za N1, konstatujući da je krizni menadžment, nažalost, postao jedini koji važi na domaćoj kulturnoj sceni.

Prema njegovom mišljenju, slična situacija pokazaće se i na primeru drugih gradskih manifestacija, poput Festa, koji će krajme februara otvoriti 51. izdanje i na čijem je čelu Jugoslav Pantelić.

“Znam do kojih granica je tu bilo problema. Sačekaćemo da Fest prođe, a možda ćemo početi da otvaramo i druga pitanja”, rekao je Medenica.

Medenica je naglasio i da nije imao tokom dosadašnjeg rada na Bitefu bilo kakve političke pritiske što se tiče selekcije, već potpunu autonomiju, ali je pomenuo u intervjuu “Danasu” da su 2017. godine hteli da ga smene, neposredno posle izuzetnog uspeha 51. Bitefa, na kojem je izvedena i 24-časovna predstava “Planina Olimp” Jana Fabra.

“Kako mi je tada otvoreno rečeno, razlog je bio moja javna podrška pokretu Ne davimo Beograd. Koliko sam bio upoznat, ipak su preovladali argumenti nekih razumnih i konstruktivnih ljudi, te su od smene odustalo”, naveo je Medenica.

*Fotografije: Jakov Simović

(SEEcult.org)

Zoran Popovic, Proba tuseva, tus i pero na papiru
Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav