• Search form

31.05.2021 | 16:36

Prihvaćene sugestije SPC na Nacrt zakona o kulturnom nasleđu

Prihvaćene sugestije SPC na Nacrt zakona o kulturnom nasleđu

Ministarstvo kulture i informisanja Srbije prihvatilo je sugestije i predloge koje je Srpska pravoslavna crkva (SPC) uputila na Nacrt zakona o kulturnom nasleđu, nakon dopisa patrijarha srpskog Porfirija koji je predložio odlaganje usvajanja tog akta do daljeg.

Potpredsednica Vlade Srbije i ministarka kulture i informisanja Maja Gojković obavestila je 31. maja patrijarha Porfirija da su na radnom sastanku prihvaćene sugestije SPC, u cilju “poboljšanja i unapređenja teksta Nacrta zakona”, saopštilo je Ministarstvo kulture i informisanja.

Maja Gojković je u pismu patrijarhu naglasila da se tekst na koji su dostavljene primedbe i sugestije ne nalazi u fazi Predloga zakona, te time ni u postupku usvajanja pred Vladom Srbije, niti pred Narodnom skupštinom.

Radna grupa u okviru Ministarstva kulture i informisanja tek sada je, nakon četiri panel diskusije u okviru javne rasprave, koja je trajala od 6. do 28. maja, u fazi razmatranja brojnih predloga šire javnosti, navela je Maja Gojković i dodala da je zajednički cilj očuvanje kulturnog nasleđa, te da su “posebna pažnja i zajednički trud i zalaganje usmereni na zaštitu kulturnog nasleđa” koje se nalazi na teritoriji “Autonomne pokrajine Kosova i Metohije, koje je svakodnevno izloženo napadima i uništavanju”.

Maja Gojković je izrazila uverenje da “ćemo i u budućnosti, kao i sada, putem čvrste saradnje doći do najboljih rešenja za budući Predlog zakona o kulturnom nasleđu, koji će nakon usvajanja predloga i sugestija doprineti sveukupnoj zaštiti kulturnog nasleđa Republike Srbije i biti još jedan korak u zajedničkim zalaganjima države i Srpske pravoslavne crkve da sačuvamo kulturno nasleđe naše države i naroda za buduće generacije”, navedeno je u sapštenju.

SPC je saopštila da je patrijarh Porfirije predložio odlaganje usvajanja Nacrta zakona o kulturnom nasleđu do daljeg.

Foto: SPC

U dopisu ministarki Maji Gojković, patrijarh Porfirije naveo je da je SPC najveći pojedinačni vlasnik duhovnog, pokretnog i nepokretnog kulturnog nasleđa u Srbiji, ali da “nažalost nije bila uključena u proces izrade veoma važnog Zakona o kulturnom nasleđu, koji zadire i u njeno unutrašnje funkcionisanje”.   

Patrijarh Porfirije je, između ostalog, ukazao da se “u šest članova nacrta ovog zakona pominje Autonomna pokrajina Vojvodina, a ni u jednom članu Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija, gde je kulturno nasleđe najugroženije i, gotovo svakodnevno, izloženo napadima i devastiranju”. Takođe, kako je saopštila SPC, patrijarh je ukazao na “mogućnost nedobronamenih zaključaka da je izostavljanjem južne srpske pokrajine iz teksta ovog krovnog zakona, pokrajina isključena iz sistema državne brige, što svakako nije slučaj i može da umanji značaj ogromnih napora koje država čini u zaštiti srpskog kulturnog nasleđa na Kosovu i Metohiji”.

Patrijarh je, isto tako, ukazao i da je  čl. 102 Nacrta zakona o kulturnom nasleđu Srpskoj pravoslavnoj crkvi, de facto, “ukinuto pravo da kulturno nasleđe čiji je vlasnik koristi za sopstvenu misiju, za koju su ta kulturna dobra vekovima i stvarana”.

Pravni stručnjaci su ukazali patrijarhu da bi striktnom primenom tog člana Crkva od vlasnika bila svedena na korisnika, te da bi joj posle osam vekova bila uskraćena osnovna vlasnička prava koja su svetinja u svim demokratski uređenim društvima i državama, navedeno je u saopštenju.

Izmenama i dopunama predloženog Nacrta zakona, on neće biti u suprotnosti sa Zakonom o crkvama i verskim zajednicama, što je sada nesumnjivo slučaj, ocenio je poglavar SPC.

Patrijarh Porfirije smatra da usvajanje ovakvog zakona ne bi doprinelo “zajedničkoj dvodecenijskoj intenzivnoj borbi SPC i države da svoje kulturno nasleđe na prostoru Kosova i Metohije sačuvaju u svom okrilju, kao i u ustavnom i sistemu zaštite kulturnih dobara Republike Srbije”.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r