Prevaranti u eri prevare
Predstava “Feliks”, prema romanu Vladimira Kecmanovića, biće premijerno izvedena 22. marta u Zvezdara teatru, u režiji Darka Bajića, koji je sa Kostom Peševskim i dramaturg tog komada o dvojici prevaranata - ocu i sinu, ali i relativnosti istine.
Isti autorski tandem postavio je u Zvezdara teatru i predstavu “Osama – kasaba u Njujorku”, takođe prema Kecmanovićevom romanu.
“Kecmanović je kod nas postao domaći pisac. Razlozi su u tome što je njegovo prozno delo pogodno za pozorište. Ima odličan dijalog i dobru priču”, izjavio je direktor Zvezdara teatra Dušan Kovačević 20. marta na konferenciji za novinare, dodajući da nova predstava ima triler osnovu, pa ne želi da otkriva detalje.
Kecmanović je rekao da je priča romana nastala tako što je čuo za penzionera koji je davao oglase da menja stan u Beogradu za stan u unutrašnjosti, zatim uzimao novac za autobusku kartu od većeg broja interesenata iz jednog mesta, a pritom jeo i pio kod njih tokom obilaska stanova.
“Pišući roman, pretpostavio sam da je moj lik Simeon Rakić zvani Feliks i pre penzionisanja i otpočinjanja novog ‘biznisa’ bio prevarant, ali nisam hteo da on kroz reminiscencije lamentira nad prošlošću. Pustio sam da ga prošlost sama poseti i to s pištoljem u ruci, u liku ogorčenog vanbračnog sina koji je krenuo u poteru za sopstvenim identitetom. Tako je priča dobila karakter duo-drame, što je možda nagovestilo njen život u pozorištu”, rekao je Kecmanović, koji je za roman "Feliks" dobio 2007. nagradu "Branko Ćopić".
Peševski je izjavio da je “Feliks” priča o dvojici prevaranata koji “u prevaru ulaze iz različitih motiva, za jednog je to neka vrsta pobune protiv sistema i društva, a za drugog je to način da u svoj život dovede oca kojeg nije imao”.
“To je ono što ta dva lika čini suprotnim i na neki način ih sukobljava. Jedan želi da se potpuno odmetne od društva, a drugi da se prevarom integriše u društvo. To je centralni motiv koji povezuje roman i predstavu”, rekao je Peševski, dodajući da je drugi jak motiv promišljanje o porodici, odnosno o tome šta čini funkcionalnu porodicu.
Na planu žanra, kako je naveo, predstava se menja od scene do scene i obuhvata različite vrste komedije, ali i ozbiljan triler.
Darko Bajić, koji je režirao više predstava u Zvezdara teatru, zahvalio je Dušanu Kovačeviću na slobodnom duhu koji vlada u tom pozorištu.
“Uvek želimo da postavimo komad koji će biti provokativan i inspirativan. Ne znam koji je žanr ovoga puta, hteo sam da eksperimentišem. Možda operska komedija triler. Suština je da se nalazimo u vremenu globalne prevare”, rekao je Bajić dodajući da “Feliks” ima širi kontekst od priče o dva lika koji lažima i prevarama dolaze do svojih ličnih ciljeva.
“Taj kontekst govori o celom svetu, ovom u kojem živimo, u kojem je sve postalo relativno, i istina i laž. U takvom svetu ovakva dva antiheroja postaju romantični junaci koji više vole da varaju nego da budu prevareni”, izjavio je Bajić.
Ulogom oca na scenu se posle dužeg vremena vraća Milutin Mima Karadžić, a sina igra Filip Hajduković.
U glumačkom ansamblu su i Marko Gvero, Andrijana Oliverić, Nikola Cvetković i mlada operska pevačica Milena Damnjanović.
Mima Karadžić je istakao da je za njega najbolje beogradsko pozorište upravo Zvezdara teatar.
“Poslednju premijeru ovde sam imao pre 15 godina – ‘Tre sorele’. Sve što sam igrao u Zvezdari imalo je po više od sto izvođenja, uvek u vrlo lepoj atmosferi. I ovoga puta smo imali lep i zanimljiv rad na predstavi, upoznao sam mlade i darovite ljude i znam da ću voleti da igram Feliksa”, rekao je Karadžić, dodajući da su reprize do kraja marta već rasprodate.
Filip Hajduković je istakao da je Bajić kao reditelj uspeo da mu “prenese duh slobode u ovom pozorištu u kojem na probi može da se proba zaista sve, što je jako bitno za mladog glumca”.
Scenografkinja je Magdalena Vlajić, kostimografkinja Marina Vukasović Medenica, a kompozitor Dejan Pejović.
Fotografi su Jakov Simović i Nikola Vukelić.
Prve reprize “Feliksa” su 23, 29. i 30. marta.
(SEEcult.org)