Prestižno evropsko priznanje Dijani Milošević - nada kao subverzija
Rediteljka Dijana Milošević, umetnička direktorka Dah Teatra i profesorka na Institutu za umetničku igru u Beogradu, svečano će primiti 24. novembra u Lisabonu specijalno priznanje “Helena Vaz de Silva” za podizanje svesti o kulturnom nasleđu, a tim povodom je izjavila da je sada potrebnije više nego ikad prisetiti se šta su to evropske vrednosti, među kojima bi izdvojila pravo na slobodu, a posebno i pravo na nadu.
“Mislim da nam je potrebnije više nego ikad da se podsetimo šta su to evropske vrednosti i među prvima bih izdvojila pravo na slobodu, na slobodno mišljenje, na slobodnu reč i pravo na različitost. Međutim, pravo o kome se ne priča toliko često a koje je meni važno jeste pravo na nadu. Živimo u teškim vremenima, sa senkom krvavog rata koji se trenutno odvija u Evropi. Gde je tu nada, kada se suočavamo sa tragičnim događajima koji menjaju sliku sveta kakvog znamo? Mislim da je nada prisutna upravo u bljesku ljudskog duha koji se očitava kroz sve ono fantastično što su ljudi radili i rade kroz umetnost i kulturu. Jer kao što je čuveni istoričar Hauard Zin rekao: ’Imati nade u mračnim vremenima nije samo budalasto romantično. Jer ljudska istorija nije samo istorija okrutnosti, već takođe saosećanja, žrtvovanja, hrabrosti, dobrote…”, izjavila je Dijana Milošević na svečanosti koja je 18. novembra priređena u prostorijama Evropa Nostra Srbije povodom prestižnog evropskog priznanja koje je dobila.
“Zajednička borba da se evropsko nasleđe i evropske vrednosti održe, uprkos svima onima u našem društvu i šire, koji rade protiv njih, je zapravo borba za nadu. Imati nade u mračnim vremenima jeste subverzivno. U vremenima koje živimo nada je postala subverzija koju moramo da održimo”, istakla je Dijana Milošević, navodeći da je srećna i ponosna zbog specijalnog priznanja “Helena Vaz de Silva”, jer je “došlo kada je DAH Teatar zakoračio u svoju četvrtu deceniju postojanja”, a njen rad za koji je nagrađena i jeste rad sa DAH Teatrom.
DAH Teatar sa Irinom Subotić, foto: Cord
Ističući da teatar čine pre svega ljudi, u ovom slučaju fantastičan tim DAH Teatra sa saradnicima, Dijana Milošević zahvalila je svima, jer priznanja ne bi bilo da nije zajedničkog rada i svih njih.
Na rad pozorišne trupe koja je nastala u specifičnom istorijskom i političkom kontekstu “zemlje koja više ne postoji” Dijana Milošević podsetiće i performansom “25 čaša vina” koji će izvesti 21. novembra u 20 sati u Parobrodu, na otvaranju drugog izdanja pozorišnog festivala u toj ustanovi kulture. Performans je zasnovan na njenim autobiografskim tekstovima.
Svečanosti povodom specijalnog priznanja koje je Dijana Milošević dobila prisustvovale su, uz prijatelje i saradnike DAH Teatra, i generalni sekretar panevropske organizacije Evropa Nostra Snežana Quaedvlieg Mihailović i direktorka Evropa Nostra Srbija Irina Subotić, koja je istakla važnost tog priznanja.
Podsetivši da evropska nagrada za podizanje javne svesti o kulturnom nasleđu nosi naziv po Heleni Vaz da Silvi (1939-2002), portugalskoj novinarki, književnici, kulturnoj aktivistkinji i političarki, u znak sećanja i priznanja za njen izuzetan doprinos promociji kulturnog nasleđa i evropskih ideala, Irina Subotić istakla je da se, zahvaljujući specijalnom priznanju koje je ove godine dobila Dijana Milošević, Srbija prvi put našla u krugu svetskih umetnika koji su dobitnici te prestižne nagrade.
Nagrada se dodeljuje godišnje, od 2013. godine, evropskom građaninu/građanki čiju su karijeru odlikovale aktivnosti koje šire, brane i promovišu evropsku kulturnu baštinu, posebno kroz književna ili muzička dela, vesti, članke, hronike, fotografije, crtane filmove, dokumentarne filmove, dugometražne filmove i radio i/ili televizijski programi. Nagrada ima podršku portugalskog Ministarstva kulture, Fondacije Kaluste Gulbenkijan i Turismo de Portugal, kao i Europe Nostre, a nominaciju za nagradu je podnela ove godine i Europa Nostra Srbije.
Glavna nagrada za 2022. godinu dodeljena je dirigentkinji Oksani Liniv (Lyniv) iz Ukrajine, koja je i muzička direktorka Teatro Comunale di Bologna i osnivačica i umetnička direktorka Omladinskog simfonijskog orkestra Ukrajine i LivMozArt, međunarodnog festivala klasične muzike. Nagradom je odata počast izuzetnoj umetnosti Oksane Liniv da kroz muziku komunicira evropsku kulturu i vrednosti široj javnosti, posebno mlađoj generaciji.
Žiri je bio sastavljen od nezavisnih stručnjaka u oblasti kulture, nasleđa i komunikacija iz različitih evropskih zemalja: Francisco Pinto Balsemao (Portugal), predsednik medijske grupe Impresa, Piet Jaspaert (Belgija), potpredsednik Europa Nostra, Joao David Nunes (Portugal), potpredsednik Clube Portugues de Imprensa, Guilherme d'Oliveira Martins (Portugal), upravnik Calouste Gulbenkian fondacije, Irina Subotić, predsednica Evropa Nostra Srbija i Marijana Iterdal (Norveška), članica Saveta Europe Nostre.
Prethodni laureati te nagrade su belgijska koreografkinja savremenog plesa Anne Teresa De Keersmaeker (2021), portugalski pesnik i bibliotekar Vatikanske biblioteke Hoze Tolentino Mendonca (2020), italijanski fizičar Fabiola Đanoti (2019), britanska istoričarka Betani Hjuz (2018), nemački filmski režiser Vim Venders (2017), francuski karikaturista Žan Planture, poznat kao Plantu, i portugalski filozof Eduard Lorensoa (2016), španski muzičar i dirigent Žordi Sava (2015), turski pisac i nobelovac Orhan Pamuk (2014) i italijanski pisac Klaudio Magris (2013).
Ceremonija dodele nagrada biće održana 24. novembra u Fondaciji Calouste Gulbenkian u Lisabonu, a kako je najavljeno, prisustvovaće i predsednik Portugala Marcelo Rebelo de Sousa.
(SEEcult.org)