• Search form

28.05.2012 | 17:46

Preslišavanje 4

Preslišavanje 4

Skulptorski radovi Slavice Lazić Dundas, Milice Ružičić i Marka Crnobrnje, čine novu izložbu u galeriji Remont u Beogradu, četvrtu u okviru projekta “Preslišavanje” koji je posvećen predstavljanju osnovnih karakteristika domaće likovne scene u prvoj deceniji 21. veka.

Izložba “Preslišavanje 4”, koja će biti otvorena od 29. maja do 15. juna, obuhvata radove umetnika čije prakse predstavljaju neke od pristupa i mogućnosti koje skulptura pruža u promišljanju relacija materijal-forma-tehnika-ideja. Izložba svedoči o aktuelnosti skulpture i njenoj vitalnosti kao umetničkog izraza.

Slavica Lazić Dundas, rođena 1976. godine u Beogradu, kaže za svoje skulpture - bilo da je reč o objektima u prostoru iz 2004. (Model of you, Special Needs, Sa krznom), skulpturama iz 2008. (Bića dvostrukih tela) ili reljefima iz 2009. godine - da su likovno oblikovane refleksije, komentari i pitanja na temu subjekta kao složene strukture bioloških armatura i društveno konstruisanih tkiva.

Radovi iz 2004. su vizuelne celine nastale kombinovanjem klasično modelovanih objekata sa svakodnevnim, upotrebnim predmetima (odeća, krzno). To su metafore o subjektu i subjektivnosti i unutrašnjim tenzijama, koje se mogu očitati na površini, kroz promenljivost izgleda, pojavnosti, ponašanja. U radovima od 2008. može se uočiti prisustvo motiva životinjske i ljudske figure. U neobičnom morfičkom svetu kontekst u kojem su ta bića povezana je kontekst fizičkih, mentalnih i emocionalnih veza. Subjekt i subjektivnost sada su date kao metafore relacije, zamene pozicija i suptilnih preplitanja i prožimanja. Kroz prizmu individualnog govora u radovima se prelamaju uticaji nadrealizma, postnadrealizma, Munkovog eskpresionističkog rečnika i elementi jezika pop-kluture.

Slavica Lazić Dundas magistrirala je 2008. godine vajarstvo na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, u klasi profesora Mrđana Bajića. Članica je ULUS-a od 2002. godine, a izlagala je samostalno više puta i učestvovala na brojnim grupnim izložbama u zemlji i inostranstvu. Radovi joj se nalaze u nekoliko kolekcija (Siemens artlab, Beč; Telenor, Beograd; Sekretarijat za kulturu grada Beograda).

Milica Ružičić, rođena 1979. godine u Beogradu, kaže o svom radu da je, ako bi morala da ga sagleda i nađe u njemu nekakav kontinuitet, to bio vrlo težak, ali ne i nemoguć posao.

Prema rečima Milice Ružičić, kroz njen rad se može pratiti umetnički razvoj od fenomena identiteta i otuđenja, pa do popularne kulture, predrasuda i političke stvarnosti. Sve te možda na prvi pogled nepovezane teme imaju vrlo jaku zajedničku vezu, jer se svaki pojedinac svakodnevno suočava sa mnogima od njih, navela je Milica Ružičić, koja je pokušala da u radu prikaže svoju recepciju savremenog života i da u njemu reflektuje utiske i stavove o tim pitanjima.

Milica Ružičić diplomirala je i magistrirala na FLU u Beogradu, na odseku za skulpturu, a trenutno je na doktorskim studijama. Suosnivačica je udruženja umetnika Dez.org. i internet projekta Čačkalica. Od 2009. godine predaje vajarstvo na Visokoj školi likovnih i primenjenih umetnosti strukovnih studija u Beogradu, a 2005-08. bila je saradnica u nastavi na Arhitektonskom fakultetu.

Samostalno je izlagala osam puta u Beogradu, Zagrebu, Beču i Sopotu, a učestvovala je na više od 40 grupnih izložbi u zemlji i inostranstvu i na radionicama u Beogradu, Zagrebu, Salcburgu, Beču, Berlinu, Helsinkiju, Prištini i na rezidencijalnom programu u Njujorku.

Marko Crnobrnja, rođen 1978. godine u Obrenovcu, diplomirao je skulpturu na FLU u Beogradu.

U toku studija, kako je naveo, postao je muž, pa otac nekoliko puta. Takva situacija ga je primorala da zbog nedostatka vremena skulpturu upotrebi kao didaktički materijal u komunikaciji sa svojom decom. Edukativna skulptura, patentirana kao rešenje za sve verbalne nedostatke jednog optimističnog roditelja, koji veruje da umetnost ne može promeniti svet, ali može da pomogne u odgajanju nestašnih sinova.

“Priznali mi to ili ne, nešto smo ipak uradili. Zamišljali smo nešto epohalno, a dogodili smo se sami sebi. Stvarajući umetnost po kojoj nas drugi prepoznaju i čitaju onako, kako smo mi to hteli, uživamo privilegiju da budemo ono što jesmo. Pre nego što sam počeo da budem umetnik voleo sam da gledam emisiju pod nazivom 'Posle dvehiljadite'. Sada živim te godine buduće i vidim da nije baš sve kako sam očekivao”, naveo je Crnobrnja o svom radu.

Galerija Remont započela je u martu projekat “Preslišavanje”, kojim će rezimirati umetničku scenu u Srbiji nakon 2000. godine.

Ciklus “Preslišavanje” osmišljen je kao serijal izložbi na kojima se predstavljaju radovi do tri autora, grupisanih po tematskim pristupima, fenomenima ili medijima. Uz izložbe, sastavni deo predstavljanja osnovnih karakteristika scene, čine predavanja, diskusije na najznačajnije teme i probleme koji su označili prvu deceniju XXI veka.

Kustoski tim projekta čine istoričari umetnosti Saša Janjić, Slobodan Jovanović i Miroslav Karić, čije je profesionalno sazrevanje blisko vezano za rad generacije umetnika koja je tek stupala na umetničku scenu, a čiji su dalji profesionalni razvoj kroz brojne aktivnosti i projekte ispratili.

Prva izložba u okviru projekta “Preslišavanje” bila je “Fotografi nove generacije”, a predstavila je radove Aleksandrije Ajduković, Ivana Petrovića i Katarine Radović - predstavnika specifične generacije fotografa koji baziraju rad na konzistentnim preispitivanjima granica samog medija, njegovih žanrovskih određenja, tehničkih mogućnosti i potencijala kao prenosnika i nosioca ideja.

Potom su se u aprilu predstavili Mirjana Boba Stojadinović, Goran Micevski i Ivan Zupanc - fotografijama čiji je tematski okvir bio grad kao prostor permanentne transformacije iskustva.

Treća izložba u okviru “Preslišavanja”, održana u maju, predstavila je radove Milice Crnobrnje Vukadinović, Žolta Kovača i Aleksandra Dimitrijevića, koji kroz istraživanja klasičnih medija slike, crteža i grafike, tematski dotiču privatnu dimenziju svakodnevnog života.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r