• Search form

07.08.2016 | 13:32

Preminuo violinista i profesor Dejan Mihailović

Preminuo violinista i profesor Dejan Mihailović

Istaknuti violinista i čuveni pedagog prof. Dejan Mihailović (1932), koji je tokom višedecenijskog rada obrazovao stotinu violinista, među kojima su i Nemanja Radulović, Robert Lakatoš i mnogi drugi, preminuo je u Beogradu, gde je od sredine 80-ih radio na Fakultetu muzičke umetnosti i vodio Interpretativni studio violine kao alternativni vid edukacije.

Poslednji pozdrav profesoru Mihailoviću uputili su putem društvenih mreža mnogi njegovi bivši studenti, izražavajući mu zahvalnost za profesionalno usavršavanje, ali i prijateljstvo i životne savete koje im je upućivao. Predstavljao im je, kako su mnogi istakli, uzor i u profesionalnom, i u duhovnom, i u ljudskom smislu.

Mihailović je po završetku studija na Muzičkoj akademiji u Beogradu, današnjem Fakultetu muzičke umetnosti (FMU), u klasi prof. Lazara Marjanovića, nastavio usavršavanje kroz specijalistički staž na Moskovskom konzervatorijumu “Čajkovski” , gde je na katedri Davida Ojstraha radio sa prof. Marinom Jašvili i Borisom Kuznjecovim. Završio je i stepen "aspiranture" - najviši stepen muzičko-umetničkog obrazovanja u bivšem SSSR-u, na Muzičko-pedagoškom institutu “Gnjesini” pod mentorstvom prof. Mihaila Bloka, i to u tri oblasti - violinsko izvođaštvo, metodika nastave violine, istorija i teorija razvoja izvođaštva i stvaralaštva za gudačke instrumente, uz pisanje i odbranu naučnog rada na temu “Istraživanja u oblasti metodike nastave i violine”. Pohađao je majtorske kurseve kod Henrika Šeringa i Igora Ozima, i po ličnom pozivu, kod prof. Ifre Nimana, kao specijalni gost na njegovim majstorskim kursevima.

Na inicijativu FMU u Beogradu, Mihailović je, u saradnji sa profesorkom Istrom Pečvari, 1986. godine realizovao svoj prvi master-klas u okviru Letnje akademske radionice muzike (LARM). Taj vid alternativne nastave naišao je na veliko interesovanje, a ubrzo je postao tradicionalna manifestacija - Interpretativni studio violine (ISV), koji je održavan redovno do 2005. godine, kada je, u saradnji sa Zadužbinom Ilije Milosavljevića Kolarca, prerastao u semestralne tromesečne edukativne kurseve koji su uključivali i konsultativni timski rad sa pedagozima svih nivoa muzičkog obrazovanja.

Mihailović je radio najpre na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, a od 1984. godine bio je stalno zaposlen na FMU u Beogradu, uz nastavak saradnje sa novosadskom Akademijom po ugovoru.

Mihailovićeva koncertna delatnost bila je u okvirima izvođaštva resitalskog tipa i soliste sa simfonijskim i kamernim orkestrima, a objedinjavala se učešćem u renomiranim kamernim sastavima poput Akademskog kvarteta, te zapaženim učešćem u elitnim kamerno-orkestarskim sastavima, kao što su Beogradski kamerni orkestar i  Beogradski kamerni ansambl. Takođe, Mihailović je imao i obimnu dirigentsku aktivnost sa kamernim orkestrima, a posebno zapažena u tom smislu je bila delatnost Beogradskog ansambla violinista, čiji je bio osnivač. Mihailović je ostvario i brojne koncerte i snimanja za radio i televizijske programe.

Visoko je cenio i učešće u radu Beogradske filharmonije, Radio orkestra i Orkestra Beogradske opere, istaknuto je u biografiji na njegovom sajtu.

Povodom 30 godina Interpretativnog studija violine, bivši i tadašnji učenici prof. Mihailovića održali su početkom aprila 2016. specijalni koncert u njegovu čast u Kolarčevoj zadužbini. Među njima su bili i Nemanja Radulović, Robert Lakatoš, Mateja Marinković, Vesna Stanković, Marko Josifoski, Tijana Milošević

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r