Preminuo Šejmus Hini
Irski pesnik Šejmus Hini (Seamus Heaney), dobitnik Nobelove i mnogih drugih prestižnih nagrada, preminuo je 30. avgusta u Dablinu u 75. godini.
Hini, koji je važio za najboljeg irskog pesnika od vremena V.B Jetsa (WB Yeats), preminuo je u bolnici nakon kraće bolesti, preneli su britanski mediji, navodeći da je Hinijeva porodica zamolila za privatnost.
Izdavačka kuća Faber, koja je objavljivala Hinijeva dela gotovo 50 godina, saopštila je da ne može da izrazi tugu povodom gubitka “jednog od najvećih svetskih pisaca, čiji je uticaj na književnu kulturu nemerljiv”.
Hini je dobio Nobelovu nagradu za književnost 1995. godine za, kako je tada obrazloženo, “delo lirske lepote i etičke dubine”, koje uspeva da uzvisi svakodnevna čuda i oživljava prošlost.
Rođen u aprilu 1939. kao najmlađe od devetoro dece na jednoj farmi u području Kaunti Londonderija u Severnoj Irskoj, Hini se školovao na Sent Kolumb koledžu u Deriju, a 1961. završio je Kraljevski univezitet u Belfastu. Postao je 1982. predavač na Harvardu, a od 1989. do 1994. predavao je na Oksfordu, a povremeno i u SAD.
Debitovao je 1966. godine pesničkom zbirkom “Death of a Naturalist”, koja je reflektovala njegovo odrastanje u ruralnom okruženju.
Među njegovim zbirkama poezije su i “Wintering Out” (1972), “North” (1975), “Station Island” (1984), “Seeing Things” (1991)… Među novijim izdanjima su “District and Circle” (2006) i “Human Chain” (2010).
Kako se situacija u Irskoj zaoštravala, i njegov rad je dobijao snažniju političku notu.
Hini je 2011. godine donirao zbirku svojih poetskih rukopisa i beleški Nacionalnoj biblioteci Irske.
Povodom Hinijeve smrti, tugu su izrazile i mnoge njegove kolege, ali i državni zvaničnici.
Nagrađivani pesnik Endrju Moušn (Andrew Motion), koji je bio i Hinijev blizak prijatelj, izjavio je “Telegrafu” da je Hini bio “veliki pesnik, odličan pisac o poeziji, i osoba izuzetnog dostojanstva i inteligencije”.
Irski predsednik Majkl D Higins istakao je Hinijev doprinos književnosti, društvenoj savesti i humanosti.
B. Rakočević / SEEcult.org