Preminuo Predrag Matvejević
Ugledni hrvatski pisac i publicista Predrag Matvejević, jedan od najprevođenijih autora sa prostora bivse Jugoslavije, preminuo je 2. februara u Zagrebu u 85. godini.
Matvejević je preminuo posle duge i teške bolesti, preneli su hrvatski mediji, navodeći da je njegova želja da bude sahranjen u užem krugu porodice i prijatelja.
Rođen 1932. godine u Mostaru, Matvejević je završio studije u Zagrebu, a doktorirao je komparativnu književnost i estetiku na Sorboni u Parizu.
Na Filozofskom fakultetu u Zagrebu predavao je francusku književnost od 1959. do 1991. godine, kada je emigrirao iz Hrvatske - na početku ratova u bivšoj Jugoslaviji 90-ih godina. Najpre je živeo u Francuskoj, a potom u Italiji.
Na Trećemu pariskom univerzitetu (Nouvelle Sorbonne) predavao je slovensku književnost od 1991. do 1994, a od 1994. do 2007. godine srpski i hrvatski jezik i srpsku i hrvatsku književnost na Univerzitetu La Sapienca u Rimu.
Matvejevićeva knjiga “Mediteranski brevijar” (Garzanti, 1991) prevedena je na više od 20 jezika, a bila je i povod da ga grupa italijanskih umetnika i intelektualaca, među kojima je bio i Umberto Eko, predloži za Nobelovu nagradu za književnost.
Među njegovim poznatim knjigama je i “Prepiska o drugoj Evropi” (1992), kojom je stao u odbranu ljudskih prava, a naročito intelektualaca disidenata iz istočnoevropskih zemalja.
Objavio je, između ostalog, i “Sarajevo” (1995), “Ex-Jugoslavija. Dnevnik jednog rata” (1995), “Između utočišta i egzila” (1998), “Mediteran i Evropa” (1998), “Gospodari rata” (1999), “Prokleta Evropa” (2005)…
Matvejević je bio počasni doživotni potpredsednik Međunarodnog PEN kluba u Londonu.
Dobitnik je niza nagrada u Italiji (Malaparte, Silone, Bocacio, Obiettivo Europa, Marinita, Fregene, Ferronia…), a 2011. godine dodeljena mu je i u Hrvatskoj nagrada Kiklop za životno delo, u okviru sajma “Sa(n)jam knjige u Istri.
U Zagrebu je 2005. godine bio osuđen na uslovnu zatvorsku kaznu od dve godine zbog navodne uvrede i klevete pisca Mila Pesorde, što je izazvalo oštre osude u stručnoj i široj javnosti. Matvejević je tužen zbog teksta "Naši talibani" u "Jutarnjem listu", u kojem je naveo da su za rat na prostoru bivše Jugoslavije odgovorni i pisci i novinari, te da je pisanom recju podsticana mržnja prema svima drugima koji su bez argumenata nazivani neprijateljima.
(SEEcult.org)