• Search form

27.06.2020 | 14:47

Preminuo Milton Glejzer

Preminuo Milton Glejzer

Legendarni američki grafički dizajner Milton Glejzer (Glaser), autor čuvenog zaštitnog znaka Njujorka “I Love NY”, preminuo je 26. juna u Njujorku na 91. rođendan. Njegova porodica saopštila je da je imao moždani udar, objavio je Njujork tajms.

Glejzer je poznat i na ovim prostorima, pre svega zahvaljujući kolegi Mirku Iliću, sa kojim je koautor knjige “The Design of Dissent” (Rockport, SAD, 2005). Zahvaljujući posredovanju Ilića, Glejzer je 2017. poklonio Muzeju primenjene umetnosti u Beogradu izbor od dvadesetak svojih plakata, uključujući čuveni psihodelični poster za kompilaciju Boba Dilana (1966), te još dvadesetak plakata iz svih faza karijere - od 1966 do 2016.

Rođen 1929. godine u Njujorku, Glejzer je pohađao njujoršku Srednju školu za muziku i umetnost, te Cooper Union umetničku školu, a zatim je, zahvaljujući Fulbrajt stipendiji, pohađao Akademiju likovnih umetnosti u Bolonji. Bio je suosnivač čuvenog studija Push Pin (1954), te jedan od pokretača Njujork magazina (1968), osnivač Milton Glaser Inc. (1974) i WBMG-a sa Volterom Bernardom.

Kao izuzetno plodan kreator postera i printova, izlagao je širom sveta, a samostalne izložbe imao je, između ostalog, i u Centru Pompidu u Parizu i Muzeju modernih umetnosti u Njujorku. Njegova dela deo su stalnih postavki brojnih muzeja. Glejzer je 2009. godine dobio od tadašnjeg američkog predsednika Baraka Obame Nacionalnu medalju umetnosti i jedini je dobitnik tog priznanja među grafičkim dizajnerima.

Ilić je 2015. godine organizovao i izložbu Glejzerovih radova u Zagrebu, na kojoj je predstavljeno 180 radova iz njegove 50-godišnje karijere, objavljenih i u monografiji “Drawing is Thinking” (Crtanje je promišljanje). Povodom te izložbe, na čije otvaranje nije mogao da dođe zbog krhkog zdravlja, Glejzer je istakao da je uvek verovao da je crtanje najdirektniji način učenja gledanja, tj. posmatranja, te da je možda upravo sam proces tog učenja ujedno i najvažniji uspeh koji kao ljudski rod možemo ostvariti.

Smatrao je, između ostalog, i da o tome šta je, a šta nije umetnost, sudi isključivo istorija. “Pojedinac lako za sebe može tvrditi da je umetnik, ali ne postoji apsolutni kriterijum koji bi to presudio. Ipak, kao što sam rekao, najvažnija karakteristika umetnosti je kapacitet da razvije ‘pažnju’, koja je strategija za održavanje života. Moj savet je da radite svoj posao dobro i ostavite istoriji da odluči da li ste umetnik ili ne”, naveo je Glejzer svojevremeno u intervjuu Jutarnjem listu.

Od Glejzera su se oprostili na društvenim mrežama i beogradski dizajner Borut Vild i arhitektkinja Mia David, u ime organizatora konferencije Grafički dizajner: autor ili univerzalni vojnik. Glejzer je, kako je navela Mia David, bio neka vrsta inicijalnog duha te konferencije, koju su Vild, Isidora Nikolić i ona počeli da prave nakon njegove izložbe u Beogradu pre desetak godina, potpuno nesvesni koliko će im svima to biti važno.

*Naslovna fotografija: Wikimedia - Milton Glaser / iloveny.com

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r