Preminuo Ken Rasel
Kultni britanski filmski reditelj Ken Rasel (Henry Kenneth Alfred Russell), samosvojni buntovnik u filmskoj industriji, koji je proteklih godina gostovao i na ovim prostorima kao zvezda festivala Palić i Motovun, preminuo je u 85. godini. Rasel je preminuo 27. novembra u bolnici, posle serije moždanih udara, saopštila je njegova porodica.
Kultni britanski filmski reditelj Ken Rasel (Henry Kenneth Alfred Russell), samosvojni buntovnik u filmskoj industriji, koji je proteklih godina gostovao i na ovim prostorima kao zvezda festivala Palić i Motovun, preminuo je u 85. godini.
Rasel je preminuo 27. novembra u bolnici, posle serije moždanih udara, saopštila je njegova porodica.
Čuven po filmovima “Zaljubljene žene” (1969), “Demoni” (1971), “Divlji mesija” (1972), “Valentino” (1977) i legendarnom “Tomi” - ekranizaciji slavne rok opere grupe Hu (The Who) iz 1975. godine, Rasel je preminuo “sa osmehom na licu”, preneli su članovi njegove porodice medijima.
Aktivan i u poodmaklim godinama, Rasel je nedavno pristao da režira muzički igrani film “Alisa u zemlji čuda” i već je radio na scenariju i odabiru glumaca.
Rasel nije bio miljenik filmske industrije, pa je poslednjih godina uglavnom radio filmove o svom trošku, digitalnom tehnologijom i distribucijom preko interneta.
Pre dve godine otvorio je 16. Festival evropskog filma Palić, koji mu je dodelio i nagradu “Aleksandar Lifka” za životno delo, a 2008. godine bio je i zvezda 10. Motovun film festivala, na kojem je dobio nagradu “Maverick”, namenjenu autorima koji su zadužili filmsku istoriju kršenjem tabua, izvrtanjem ustaljenih normi i proširivanjem granica filmskog izraza.
Nakon 16. Palića, Rasel je sumirao utiske u reportaži za “Tajms”, u kojoj se osvrnuo na atrakcije programa jedinog festivala u svetu posvećenog isključivo evropskoj kinematografiji, a poručio je i da će se i dalje opirati cenzuri i prisetio se ranijih veza sa Srbijom, kao i planiranog snimanja filma o velikom naučniku Nikoli Tesli.
Rasel je započeo karijeru na Bi-Bi-Si-ju, gde se proslavio originalnim biografijama poznatih svetskih kompozitora, što mu je ostala omiljena tema i po prelasku na veliko platno. Od Malera do Čajkovskog, Lista i Bartoka, gotovo da nema velikog problematičnog genija muzičke istorije kome Rasel nije posvetio film, nadahnut njihovom muzikom, ali i pikanterijama iz privatnog života, kojima je stvarao višeslojne portrete umetnika u borbi s građanskim konvencijama.
Prvi veliki uspeh postigao je ekranizacijom romana "Zaljubljene zene" (D.H.Lawrence) iz 1969. godine, koji je glumici Glendi Džekson (Jackson) doneo Oskara, a bio je nominovan i za nagradu za najbolji film, scenario i režiju. Posebno je poznata scena rvanja Olivera Rida (Reed) i Alana Bejtsa (Bates), koja je jedan od prvih prikaza potpuno golih muških tela u mejnstrim filmu.
Orgijastičkim filmom "Demoni" (1971) o crkvenim čistkama u doba kardinala Rišeljea, Rasel je podelio filmski svet na zgrožene moraliste i na one koji su ga smatrali novim Orsonom Velsom (Welles). Taj film je bio zabranjen ili skraćen u mnogim zemljama. Glavnim glumcima Vanesi Redgrejv (Vaneša Redgrave) i Oliveru Ridu u Italiji je čak bio zabranjem ulazak u tu zemlju tri godine, iako je film trijumfalno prikazan u Veneciji i osvojio nagradu Društva italijanskih kritičara za najbolju režiju.
Rasel je u konzervativnim 80-im godinama prošlog veka sve češće osuđivan kao "dekadentni stilista" i sistematski guran na margine.
Poslednji udarac bilo kakvoj komercijalno uspešnoj karijeri zadao je filmom "Kurva" iz 1991, svojevrsnim odgovorom na holivudsku bajku "Zgodna žena", kojim je naturalistički predstavio svakodnevnicu jedne prostitutke.
(SEEcult.org)