Preminuo Fil Ramon
Uticajni američki muzički producent Fil Ramon (Phil Ramone), pionir digitalnog izdavaštva i dobitnik čak 15 nagrada Gremi, preminuo je u Njujorku u 79. godini.
Ramon je bio u bolnici već nekoliko nedelja, zbog kardiovaskularnih problema, a preminuo je 30. marta na Menhetnu, izjavio je za “Njujork tajms” njegov sin Metju (Matthew).
Jedan od najuspešnijih producenata u istoriji muzike, Ramon je sarađivao sa zvezdama kao što su Rej Čarls (Ray Charles), Bob Dilan (Dylan), Elton Džon (John), Pol Makartni (Paul McCartney)...
Ramon je bio među prvima koji su se zalagali za kompakt diskove, a odigrao je, kao producent, ključnu ulogu u izlasku albuma Bilija Džoela (Billy Joel) “52nd Street” iz 1978. godine na CD-u 1982. To je bio prvi komercijalno dostupan album na CD-u, a dobio je Gremi za album godine.
Uz taj album, Ramon je bio producent još dva albuma koja su osvojila Gremi za najbolji album godine - “Still Crazy After All These Years” Pola Sajmona (Paul Simon) 1976. i album dueta “Genius Loves Company” Reja Čarlsa 2005.
Dobio je Gremi i za saundtrek filma “Flashdance”, brodvejskog mjuzikla “Obećanja, obećanja”, kao i nagradu Emi za TV specijal o velikanu džeza Djuku Elingtonu (Ellington).
Prvu nagradu Gremi dobio 1964. godine za džez-bosanova album “Getz/Gilberto”, a poslednji Gremi osvojio je 2012. godine, za najbolji tradicionalni pop vokalni album - “Duets II” Tonija Beneta (Tony Bennett).
Benet je izjavio povodom smrti Ramona da je bio “veoma talentovan muzičar i producent” sa kojim je uživao da radi, jer je imao i “divan smisao za humor i gajio duboku ljubav prema muzici”.
Nacionalna diskografska akademija saopsstila je da je Ramon dao nemerljiv doprinos muzicckoj industriji, koja je izgubila “pravog vizionara i genija, dragog i bliskog prijatelja”.
Poreklom iz Južne Afrike, postao je američki državljanin u 12. godini, a još u trećoj je naučio da svira violinu.
Sopstveni studio A&R Recording otvorio je krajem 50-ih u Njujorku.
Bio je poznat i po okupljanju muzičkih umetnika u duete, a između ostalih, među njima su bili i Frenk Sinatra i Bono, Benet i Makartni.
Kako je naveo u knjizi “Making Records: The Scenes Behind the Music”, koju je objavio 2007. godine, njegova karijera poklopila se sa jednim od najuspešnijih perioda kantautorstva u istoriji pop muzike.
Ramon nije bio u bilo kakvoj vezi sa čuvenim pank bendom Ramons (The Ramones), čiji su članovi preuzeli pseudonim Ramon, koristeći ga kao prezime.
(SEEcult.org)