• Search form

06.07.2020 | 10:31

Preminuo Enio Morikone

Preminuo Enio Morikone

Slavni italijanski kompozitor Enio Morikone (Ennio Morricone), autor nekih od najpoznatijih kompozicija filmske muzike, preminuo je 6. jula u Rimu u 92. godini.

Morikone je preminuo u bolnici zbog komplikacija nastalih prelomom butne kosti, koju je polomio prošle sedmice prilikom pada, preneli su svetski mediji saopštenmje njegovog pravnog zastupnika Đorđa Asume, koji je naveo da je slavni kompozitor "zadržao sve do poslednjeg časa lucidnost i dignitet".

Morikone u sedištu UN, foto: Wikimedia, Jake Setlak, CC BY

Morikone je autor muzike za više od 400 filmskih i televizijskih ostvarenja, ukljućujući filmove Dobar, loš, zao, Za šaku dolara, Bilo jednom u Americi, Nesalomivi, Malena, Misija, Cinema Paradiso… Napisao je i stotinu kompozicija klasične muzike, a tokom sedmodecenijske karijere prodao je više od 70 miliona albuma i singlova širom sveta.

Rođen 10. novembra 1928. u Rimu, Morikone je muzičko obrazovanje stekao na Nacionalnoj akademiji Santa Cecilia, gde je studirao trubu i kompoziciju.

Bio je šest puta nominovan za Oskara, a nagradu Američke filmske akademije konaćno je dobio 2016. godine za film The Hateful Eight Kventina Tarantina. Prethodno je dobio i Oskara za životno delo 2007.

Radio je s najvećim rediteljima, kao što su Serđo Leone, Oliver Stoun, Pedro Almodavar, Roman Polanski, Bernardo Bertoluči, Brajan de Palma, Roland Žofi... Pored filmske muzike, komponovao je više od stotinu klasičnih kompozicija, među kojima su “Frammenti di Eros” (1985), “Cantata per L’Europa” (1988) i delo “Il Nulla Divino”. Kao dirigent je rukovodio najvećim svetskim orkestrima, kao što su Filharmonijski orkestar i hor milanske Skale, Orkestar rimske opere, Londonski simfonijski orkestar, Nacionalni orkestar Španije...

Među više od stotinu nagrada i priznanja koje je primio tokom višedecenijske karijere su i Orden zasluga Italije i francuski Orden legije časti, te nagrade Zlatni globus, Gremi, Zlatni lav, Evropska filmska nagrada, BAFTA, kao i počasni doktorati i diplomatskih odlikovanja.

Sa orkestrom Roma Sinfonietta nastupio je 2007. godine u sali Generalne skupštine UN, a tadašnji generalni sekretar UN Ban Ki Mun, u govoru ambasadorima, obratio se Morikoneu rečima: “Vaša je muzika kao UN, dramatična priča o ljudima sa velikim snovima”.

Morikone i orkestar Roma Sinfonietta gostovali su i 2009. godine u Beogradu, kada su u završnici desetog Gitar art festivala (GAF) ispraćeni ovacijama posle tročasovnog koncerta sa tri bisa. Na ogromnoj bini u Areni pridružila im se bila i dirigentkinja Darinka Matić Marović, te stotinu pevača akademskog hora “Obilić”. Povodom Morikoneovog gostovanja, u Muzeju Jugoslovenske kinoteke priređen je bio i ciklus filmovima kojima je proslavljena njegova muzika, a posle Beograda nastupio je i na otvaranju 49. Ohridskog leta u Ohridu.

“Ako dozvolite da se razvije, muzika u filmu može da uradi svoj posao, pričajući ono što nije rečeno i pokazujući ono što ne možete videti”, izjavio je svojevremeno Morikone, koji je promenio zvuk filmske umetnosti.

*Naslovna fotografija:Wikimedia, Georges Biard, CC BY-SA 3.0 (detalj)

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.