• Search form

29.04.2020 | 17:33

Preminuo Đermano Ćelant

Preminuo Đermano Ćelant

Uticajni italijanski istoričar umetnosti, likovni kritičar i kustos Đermano Ćelant (Germano Celant), ideolog pokreta arte povera, preminuo je 29. aprila u Milanu u 80. godini od komplikacija infekcije korona virusom.

Ćelant je preminuo u bolnici San Rafael, u koju je, prema navodima italijanskih medija, primljen pre nekoliko nedelja. Osetio je simptome korona virusa po povratku iz Njujorka, gde je posetio Armory Show.

Ćelant i Mikelanđelo Pistoleto, screenshot - YouTube

Ćelant je tvorac termina arte povera kojim je opisao radikalno ekonomičnu (siromašnu) umetnost Mikelanđela Pistoleta, Janisa Kunelisa, Marija i Marize Merc, Đuzepea Penonea, Pina Paskalija i drugih aktera tog umetničkog pokreta, nastalog sredinom 60-ih u Italiji.

Ćelant je započeo karijeru 1967. godine, kada je i objavio Arte povera manifest “Notes for a Guerilla War” u magazinu Flash Art, hvaleći “siromašnu umetnost” autora koji su bili posvećeni nepredviđenim događajima, neistorijskim, sadašnjim… Njegova izložba “Im Spazio” u galeriji La Bertesca u Đenovi 1967. godine obično se i smatra početkom pokreta arte povera, koji je bio velikim delom odgovor na italijansku posleratnu industrijsku kulturu i ekonomiju, a ujedno i suprotnost u odnosu na raznobojan, komercijalni senzibilitet američkog pop arta.

Ćelant je svoje omiljene umetnike, koji su koristili nekonvencionalne materijale, kao što su šper-ploče ili krpe, hvalio i u političkom kontekstu. Dok je pisao svoje polemike i kritike, Italija se našla u recesiji posle perioda ekonomskog rasta, a studenti pod uticajem Karla Marksa, organizovali su proteste na fakultetima.

Ćelant je 1997. godine bio umetnički direktor Bijenala umetnosti u Veneciji, a priređivao je izložbe i u Gugenhajmu i drugim velikim muzejima i galerija. Bio je i u uredničkom timu magazina Artforum i Intervju… Trenutno je bio umetnički direktor Prada fondacije u Milanu.

Govorio je da se ne oseća kao čovek koji ima moć.

“Uvek sam bio zainteresovan za moć umetnosti. Umetnici to znaju – zato su mi i verovali”, izjavio je svojevremeno Ćelant, rođen 1940. godine u Đenovi, gde je studirao istoriju umetnosti sa Euđenijem Batistijem, sa kojim je kasnije radio u magazinu Marcatre, koji je osnovala grupa kritičara, uključujući pisca Umberta Eka.

Ćelant je imao veze i sa umetnicima na ovim prostorima, a na drugom Bitefu 1968. godine u Beogradu bila je planirana njegova autorska izložba, kao tada mladog, perspektivnog kritičara, ali je odložena zbog iznenadne smrti Pina Paskalija. Taj program delom je nadoknađen na četvrtom Bitefu, a kako je svojevremeno naveo Ješa Denegri u tekstu “Mikelanđelo Pistoleto i Đermano Ćelant u Beogradu, Atelje 212 i Dom omladine Beograda” (Umetnost 24, Beograd, 1970), Ćelant je govorio o svojim postavkama u vezi sa arte povera i o ulozi kritike u tumačenju novih pojava.

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.