• Search form

19.08.2016 | 12:14

Preminula Mira Stupica

Preminula Mira Stupica

Slavna srpska i jugoslovenska glumica Mira Stupica, dobitnica najprestižnijih pozorišnih priznanja, koja je ostvarila brojne uloge i na televiziji i filmu, preminula je 19. avgusta u Beogradu u 93. godini, saopštilo je Narodno pozorište.

Pre samo dva dana Mira Stupica je proslavila rođendan u krugu najbližih, kako su prenele “Večernje novosti”. Imala je zdravstvenih problema proteklog proleća, kada se zbog moždanog udara lečila na Neurološkom odeljenju Urgentnog centra u Beogradu.

U javnosti se poslednji put pojavila u aprilu 2015. godine na proslavi Dana Jugoslovenskog dramskog pozorišta, čija je bila članica od osnivanja.

Rođena kao Miroslava Todorović 17. avgusta 1923. u Gnjilanu u porodici gimnazijskih profesora matematike, ostala je u ranom detinjstvu bez dva brata koji su umrli nekoliko godina po rođenju, a 1929. rodio se njen brat Bora Todorović, takođe čuveni glumac i otac glumaca Srđana i Dane Todorović, koji je preminuo 2014. u Beogradu. Porodica se kasnije preselila u Gornji Milanovac, pa u Aranđelovac, a onda u Beograd.

Mira Stupica igrala je na scenama u Šapcu, Nišu i u Narodnom pozorištu i JDP-u u Beogradu, kao i u Zagrebu, Parizu, Moskvi...

Članica Drame Narodnog pozorišta u Beogradu bila je od 1941. do 1943, te 1947. godine, a poslednji angažman je zajedno sa Bojanom Stupicom potpisala u septembru 1959. godine u vreme upravnika Milana Bogdanovića. Prva uloga u Narodnom pozorištu bila je Druga devojka u predstavi “Đido” Janka Veselinovića/Dragomira Brzaka, koja je u režiji Dušana Radenkovića premijerno izvedena krajem 1941. Poslednju ulogu u Narodnom pozorištu ostvarila je u predstavi "Stanoje Glavaš" Đure Jakšića, premijerno izvedenoj u oktobru 1979. godine, u režiji Gradimira Mirkovića.

Narodno pozorište priredilo joj je 2013. godine, povodom njenog 90. rođendana, izložbu “Mira Stupica - glumica veka kojom je prikazalo njenu  bogatu karijeru tokom koje je dobila najprestižnije domaće nagrade, uključujući “Dobričin prsten” za životno delo (1981), statuetu "Joakim Vujić", tri Zlatna lovorova venca sarajevskog MESS-a, dve Sterijine nagrade, nagradu "Pavle Vuisić"…

Bila je inicijatorka i doživotna predsednica žirija za dodelu nagrade “Žanka Stokić”, a ove godine je zbog bolesti bila sprečena da prisustvuje uručenju tog priznanja Jasni Đuričić.

Kao i Žanka Stokić (1887-1947), i Mira Stupica je upamćena po ulozi Gospođe ministarke u istoimenoj komediji Branislava Nušića.

O njoj je objavljena i knjiga “Mira Stupica - glumica veka”, čiji je autor pokojni Ranko Munitić.

Iako je možda najpoznatija po ulogama u pozorištu, Mira Stupica je glumila i u više od 30 filmova, počev od filma “Bakonja Fra Brne” (1951). Scena u filmu “Hanka” iz 1955. godine u kojoj se pojavljuje u šalvarama i košulji dok reflektori u “kontralihtu” otkrivaju da je ispod tanke odeće naga, bila je prva značajnija erotična scena u domaćem filmu.

Igrala je, između ostalog, i u filmovima "Jara gospoda", "U mreži", "Stojan Mutikaša", "Delije", "Krvava bajka", "Doručak sa đavolom", “Roj”… Poslednji filmovi bili su joj "Sedam i po" i "Parada".

Iako je dobila sve značajnije pozorišne nagrade bivše Jugoslavije, filmske su je uglavnom mimoišle, pa je nagrada “Pavle Vuisić” na 42. Festivalu glumačkih ostvarenja “Filmski susreti” u Nišu 2007. godine bar delimično ispravila tu nepravdu.

Mira Stupica tada je istakla da joj to priznanje predstavlja najveću čast i sreću".

“Kada neko živi i radi ovako dugo kao ja, naravno da se skupe neke nagrade i one su lepe i uzbudljive, ali ima i među nagradama različitih... Ova spada medju samo dve-tri koje mi čine najveću čast i najveću sreću”, rekla je Mira Stupica.

Posebnu počast odao joj je i 42. Sopotski filmski festival (Sofest) 2013. godine, koji je svečano i otvorila.

Među njenim televizijskim ulogama izdvaja se Kika Bibić u "Bukvaru", dok je mlađi pamte kao Kristinu Trobozić u "Otvorenim vratima".

Mira Stupica je imala tri braka - sa Mavidom Popovićem, Bojanom Stupicom i Cvijetinom Mijatovićem.

Bogat život i karijeru predstavila je i u memoarima “Šaka soli” (2000).

O njoj je snimljen i film "Vreme Mire Stupice" Milana Šarca, koji je premijerno prikazan 2006. godine u Narodnom pozorištu, a kroz iskaze njenih kolega i prijatelja iz Srbije i bivši Jugoslavije, predstavlja svedočanstvo o dubokom tragu koji je ostavila u istoriji kinematografije i pozorišne umetnosti. U filmu učestvuju, između ostalih, Petar Kralj, Milena Dravić, Mihajlo Janketić, Svetlana Bojković, Renata Ulmanski, Milutin Čolić, Đurđija Cvetić, Bora Todorović, Vasa Pavković, Borka Pavićević, Jagoš Marković, Rade Šerbedžija, Đorđe Marjanović, Jovan Ćirilov, Arsen Dedić, Gabi Novak, akademici Dragan Nedeljković, Vladimir Kanjuh i Dobrica Ćosić…

*Foto: Narodno pozorište

(SEEcult.org)

Dnevnik/Diary, Raša Todosijević, 54. Bijenale, Venecija
Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav